Kadınlar Ankara’da polis barikatı ile karşılandı

Sol Defter- Haber - 13 Kasım 2010 - İşçi Gündemi / Kadın Hareketi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hakkâri ve İstanbul’dan, “Bedenime, emeğime, kimliğime dokunma” şiarıyla yürüyen kadınlar Ankara’da buluştu. Başbakanlığa yürüyerek dosya vermek isteyen kadınlar engellendi.

Hakkâri ve İstanbul olmak üzere iki koldan Ankara’ya yürüyen kadınlar, geçtikleri her şehirde kadın şiddeti ve çocuk istismarcılığı ile ilgili topladıkları dosyaları Başbakanlığa iletmek isteyince, polis barikatı ile karşılaştı. Yürüyüşlerine izin verilmeyince kadınlar, oturma eylemi yaparak basın açıklamasını polis barikatının gölgesinde yaptı.

KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde Türkiyeli kadınların başlattığı, “Kimliğimin, bedenimin ve emeğimin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyorum” yürüyüşünde Hakkâri ve İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen kadınlar, öğlen saatlerinde Demirtepe Köprüsü’nde kalabalık bir kadın kitlesi tarafından karşılandı. Demirtepe’den Başbakanlığa yürümek isteyen kadınlar, polis barikatıyla engellendi. Barikatın açılması için güvenlik güçleri ile konuşan KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, kadınların yürüyüşüne izin vermemelerinin hiçbir gerekçesinin olamayacağını belirtti. Kadınların Başbakanlığa yürümesine izin verilmeyince oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık yarım saat oturma eylemi yapan kadınlar ardından basın açıklamasını bulundukları alanda yapmaya karar verdi.

ŞİDDETLE KUŞATILAN KENTLER

Basın açıklamasını yapan KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, “Gönül isterdi ki Hakkâri’den başladığımız yürüyüşümüzde geçtiğimiz şehirlerden sizlere çiçekler toplayarak gelelim. Yapamadık. Çünkü bizler kadına dönük şiddet ile kuşatılmış şehirlerden geçtik. Yaşam hikâyeleri gazetelerin üçüncü sayfalarına düşen kadınların yürüklerinden geçtik” dedi.

Morsümbül, savaş, militarizm, milliyetçilik, neo-liberal politikalar ve erkek egemen kapitalist sistemin kadınların, eşcinsellerin, trans kadınların, lezbiyenlerin yaşam haklarını doğrudan hedef aldığını, yaşamlarına mal olduğunu ifade etti.

Morsümbül şöyle devam etti: “Bizler Hakkâri’den geçtik, erkek devletin topyekun şiddetinden, savaştan mağdur olan ama barış sevdalısı kadınların şehrinden geçtik. Van’dan geçtik, yüreğimiz daha Ceylan Önkol için yanarken kendi hikayelerini yazmaya bile zaman bulamadan kışladan açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 16 yaşındaki Canan’ın, eşi tarafından yakılarak öldürülen Nazime’nin şehrinden geçtik. Tacize tecavüze uğrayan, töre-namus için katledilen bütün kadınların ortak adı olan Güldünya’nın şehri Bitlis’ten, devletin doğrudan suç ortağı olduğu, cinsel şiddette erkek dayanışmasını bir kez daha gözler önüne seren, çocuk istismarının ayyuka çıktığı şehir Siirt’ten geçerek geldik.”

URFA’DA ŞİDDET

Yürüyüşlerinin bir diğer durağının da Urfa olduğunu belirten Morsümbül, burada polis şiddetine uğradıklarını ve gözaltına alındıklarını hatırlattı. Morsümbül, 16 yaşında diri diri yakılan Medine’yi anmak için Adıyaman’a gitmek isterini ancak gözaltına alındıkları için gidemediklerini söyleyerek, 19 Aralık’ta görülecek duruşmayı izlemek için Adıyaman’a gideceklerini açıkladı.

“Kadınları acı ama bir o kadar da umutlu yaşadıkları şehirlerden, kadınların emeklerine, bedenlerine ve kimliklerine yönelik şiddete karşı üç maymunu oynayan AKP’nin şehrine Ankara’ya geldik” diyen Morsümbül, AKP hükümetinin sürdürdüğü politikalar nedeniyle kadınların, yoksulluk içerisinde ve güvencesiz çalıştırıldıklarını ve yaşadıklarını vurguladı.

Her ne pahasına olursa olsun kendi hikâyelerini yazmak, çocuklara şiddetten arınmış bir yaşam bırakabilmek için mücadele edeceklerini vurgulayan KESK Kadın Sekreteri Morsümbül, “Arjantinli kadınların dediği gibi bizler devrimi sokaklarda, evimizde ve yatak odamızda istiyoruz” diye konuştu.

Morsümbül’ün ardından Şükran Doğan, uğradıkları şehirlerde kadınlardan aldıkları ve Başbakanlık’a iletecekler dosyada yer alan talep ve çözüm önerilerini açıkladı.

BAŞBAKANLIĞA ALINMADILAR

Açıklamaların ardından, illerden gelen kadınlardan oluşturulan on kişilik bir heyet, taleplerin yer aldığı dosyayı Başbakan’a iletmek üzere Başbakanlığa yürüdü. Heyetin önü polisler tarafından iki kez kesilirken, son olarak Başbakanlık korumaları tarafından içeri tek tek alınmak istendiler. Buna karşı çıkan kadınlar, uzun bir süre girişte bekletildi. Kadınlar, heyet olarak içeri alınmamalarını protesto ederek, hazırladıkları dosyayı vermedi. Kadınların Başbakanlık önünden ayrılmalarının ardından, Başbakanlık korumaları yanlarına gelerek, içeri alınacaklarını söyledi ancak kadınlar, keyfi bir şekilde içeri alınmadıklarını protesto etmek için geri dönmedi.

KADINLARIN TALEPLERİ

Kadınların Başbakan’a iletmek istediği taleplerden bazıları şöyle:

-Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önlenmesi için kamusal önlemler alınmalı, failler ağır bir şekilde cezalandırılmalı, ‘tahrik indirimi’ uygulanmamalı.

-Kadınların şiddete maruz kaldıkları durumunda başvuracakları kurumlar oluşturulmalı, adli kolluk güçleri eğitilmeli.

-Çocukların kişilik ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen YİBO’lar kapatılmalı.

-TMK Mağduru çocukların sorunlarının çözülmesi için BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde çekince konulan maddeler onaylanmalıdır.

-Kadın cinayetlerinde, “aşk, namus, töre, nefret” kavramları ile ifade edilen ve cinayetleri meşru gösteren dil ve söylem kullanılmamalıdır.

-Esnek ve güvencesiz çalışmaya son verilmeli, kadın istihdamının önündeki engeller kaldırılmalı.

-Kadınların ev içi emeği görünür kılınmalı, emeklilik ve sosyal güvenlik hakkı güvenceye alınmalı.

-24 saat hizmet veren kreş ve çocuk bakım evleri açılmalı.

-Kadınların ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimi sağlanmalı ve bu hizmetler anadilde verilmelidir.

-Kürt sorunundaki demokratik ve barışçıl çözüm ertelenmelidir.

-Başta kadınlar, sendikacılar ve Kürt siyasetçiler olmak üzere tutuklular serbest bırakılmalı.

EmekDunyasi.Net

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: KESK / KESK'li Kadınlar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.