2. TEKEL Direnişinin 42’inci Gününde 5. Yürüyüş

N. Cemal - 14 Kasım 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

2. TEKEL DİRENİŞİNİN 42. GÜNÜNDE 5. YÜRÜYÜŞ DE TAKSİM’DE

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Merkezi önüne kurulan çadırlardaki direniş 42. gününe ulaştı ve 2. TEKEL direnişinin 5. yürüyüşü yine Taksim’de gerçekleştirildi.

vermek zorunda kaldılar…

TEKEL işçilerinin direniş çadırlarında kendileri ile ilgili gazete haberleri kesilip saklanıyor. Gazetelerden birinde yer alan “TEKEL İşçilerine TİS Ödemesi” başlığı dikkat çekiyor ve bir işçi sesli okuyor; “Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri (TTA) Genel Müdürlüğü, TEKEL işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi farklarının ödenmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi.” (Günlük Gazetesi: 11.11.2010) TEKEL işçileri durum değerlendirmesi yapıyorlar ve “yazılı dilekçelerimizle kapılarına dikilmeseydik, zorlamasaydık bu açıklamayı yaparlar mıydı hiç, başvuru dilekçelerimize cevap vermek zorunda kaldılar” diye ekliyorlar. Verdikleri dilekçelerin fotokopileri ise ellerinde.

atamalar hızlandırıldı…

2. TEKEL direnişinin etki alanı umulandan da geniş. Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi’nin etki ve yönlendirmesiyle ve AKP hükümetine atfedilerek yayılan haberlerle ilk günden itibaren, “İstanbul’daki 2. TEKEL direnişine katılanların 4 C kapsamındaki atamalarının yapılmayacağı ve işbaşı yaptırılmayacakları” vurgulanıyordu. Amaç ise, bu önemli misyon eyleminin kitleselleşmesini engellemekti. Diğer illerden gelebilecek TEKEL işçilerinin yaratacağı etkiden korkuyorlardı. Şu an direniş çadırında olup da atması yapılmayan bir tek TEKEL İşçisi bile yok. 2. TEKEL direnişinin bir başarısı da 4 C kapsamında atamalarının hızlandırılarak yapılmış olmasıdır. Direnişteki TEKEL işçilerinden bazıları ise bu durumu kara mizah tarzında; “2. TEKEL direnişimizi engelleyemediler. Fakat hepimize işbaşı yaptırarak direnişimizi kırmak istiyorlar” diye yorumluyorlar.

Mücadeleyi Birleştirelim…

2. TEKEL direnişinin yeni eylem takvimi tartışılıyor. TEKEL işçileri etkili ve dışa açılan eylem biçimleri ile alanlarını genişletmek amacındalar. Kadıköy, Şişli, Mecidiyeköy ve Taksim gibi merkezlerde standlar kurmak, yaygın bildiri dağıtımları, yürüyüş kortejlerinin Taksim dışına da taşırılması gibi tartışma başlıkları gündemleri dâhilinde. Bu konuda sınıf dostlarına da danışmayı, görüş alış verişinde bulunmayı ihmal etmiyorlar. Özellikle de, 2. TEKEL direnişinin yanında saf tutan Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu (HSGGP) bu noktada çok önemseniyor. Geçen hafta yapılan Taksim yürüyüşünde okunan basın açıklamasının odak noktasında da, 2. TEKEL direnişinin kazandırdığı ivme ile “güvencesiz çalışmaya karşı mücadele programını oluşturalım, mücadeleyi birleştirelim” vurgusu vardı. Bu haftaki Taksim yürüyüşüne de bu düşüncelerle gelindi.

Galatasaray meydanında bildiri…

2. TEKEL direnişinin bildirilerini dağıtmak üzere öğle saatlerinde bir grup TEKEL işçisi Galatasaray meydanına geldi. Dağıtım akşam yapılacak olan yürüyüşe kadar sürdü. Saat 18’den itibaren de, yürüyüş için diğer TEKEL işçileri direniş çadırından geldiler. Yeni pankartlar, dövizler ve meşaleler yürüyüş için getirildi. Yerlere serilen pankart ve dövizlerin etrafında sınıf dostları beklendi.

2. TEKEL direnişinin 5. yürüyüşü…

TEKEL işçilerinin 5. yürüyüşü Galatasaray meydanında saat 18.30’da başladı ve Taksim meydanına bir saatte ulaştı. İstiklal caddesinin akan kalabalığı içinde alkışlarla destek verenler de vardı, bizzat korteje katılarak yürüyüşe eşlik edenler de.

Yürüyüşe Bilgesu Erenus da TEKEL direnişçisi önlüğü ile katıldı. “Önlük nöbeti” kendisindeydi ve Taksim meydanında yaptığı konuşmada; “sanatçı arkadaşlarımızla birlikte bayramda direniş çadırlarında olacağız. Günlük yaşamımız içinde üzerimizde taşıdığımız bu önlüklerle neler yaşadığımızı birlikte anlatacağız” dedi.

TEKEL işçilerinin istikrarlı sınıf dostu Pınar Sağ da yürüyüş kortejinin başındaki yerini yine almıştı. O da Taksim meydanında yaptığı konuşmasında; “yaşadığımız bu cadı kazanında direniyoruz, TEKEL işçileri ile direnmeye devam ediyoruz” dedi. Sahne Sanatçıları Derneği adına da destek konuşması yapıldı.

Betesan tersanesinde işten atıldığı için direnen Zeynel Kızılaslan da konuşma yaparak, tersane işçileri kazanmadan TEKEL işçilerinin kazanamayacağını, TEKEL işçisi kazanmazsa da tersane işçilerinin kazanmasının mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca 2 Aralık’ta yapılacak duruşmasına destek isteğinde bulundu.

Sınıf dostlarının açıklamalarının ardından, TEKEL işçileri adına Diyarbakır işçisi Şehmuz Uğur basın açıklamasını okudu; “Toplusözleşme farklarımızı kazandık. Atamaları yaptırdık. Sıra 4 C’yi iptal ettirecek birleşik mücadeleyi örgütlemede. Herkesi direniş çadırlarında bayramlaşmaya ve desteğe çağırıyoruz.”

Coşkulu sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş ve eylem, “TEKEL’in Ateşi AKP’yi Yakacak” ve “Yaşasın Sınıf Dayanışması” vurgularıyla sonlandırıldı. Her hafta olduğu gibi pankartlar, dövizler, meşaleler toparlandı ve direniş çadırına götürüldü. TEKEL işçileri hep birlikte çay içerek yorgunluk giderdiler, değerlendirme yaptılar ve direniş çadırlarına döndüler.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.