Sendika Ağaları Arjantin’de İşçi Katletti

N. Cemal - 14 Kasım 2010 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Arjantin’de örgütlü İşçi Partisi’nin -Partido Obrero- 23 yaşındaki genç bir işçi militanı sendika ağalarının eylem kırıcı silahlı çeteleri tarafından katledildi.

Taşeronlaştırma yöntemiyle işten atılan demiryolu işçilerinin 20 Ekim 2010 tarihli yol kesme eyleminde yer alan 23 yaşındaki Mariano Ferreyra, işbirlikçi sendika ağalarının eylem kırıcı silahlı çetelerince kafasından vurularak öldürüldü. Saldırıda, 56 yaşındaki yedi çocuk annesi Elsa Rodriguez de başından vurularak ağır yaralandı.

TAŞERONLAŞTIRMA…

Arjantin’de, demiryollarına ait şirketçe bazı ulaşım hatları özel işletmecilere peşkeş çekilerek devredilmeye ve bizlere hiç de yabancı gelmeyen bu yöntemle demiryolu işçileri taşeron şirketçe güvencesiz çalıştırılmaya başlandı. İşçiler açısından daha düşük ücret, sosyal güvenceden mahrumiyet ve sürekli çalışma garantisi olmayan bu taşeronlaştırmanın demiryolu şirketi ve taşeron firmalar açısından daha fazla kâr anlamına geldiği ise bilinen bir gerçek.

Eylemci işçiler, eylem kırıcı sendika…

Taşeronlaştırma sonucu işten atılan işçilerin işe iade talepleriyle yaptıkları başvurulardan hiçbir somut sonuç çıkmamıştı. Demiryolu işçileri, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya ve işten atmalara karşı eylem kararı aldılar. Başkent Buenos Aires’in işçi mahallelerinden Avellaneda’nın General Roca istasyonunda yol kesme eylemi gerçekleştirilecekti. Demiryolu işletmesinin ana sendikası Union Ferroviario ve sendika ağalarının silahlı adamları eylemi kırmak ve demiryolu hattını işçilere karşı savunmak üzere harekete geçtiler. Union Ferroviario’nun sendika ağalarının yanında, ekonomik ve politik çıkar ilişkisi içinde olan Peronizmin gençlik örgütü de işçilere karşı saf tuttu. Polis desteğindeki eylem kırıcılar, eylemi gerçekleştirecek olan işçilerden de kalabalıktılar. Eylemci işçilerle eylem kırıcılar arasında polisçe oluşturulmuş göstermelik bir barikat vardı.

İŞÇİLERE SİLAHLI SALDIRI…

Polisin göstermelik barikatı, polis destekli eylem kırıcıların saldırısını engelleyebilir mi? Tabi ki hayır. Sendika ağalarının silahlı çetesi, işçilere önce taşlarla saldırdı. Tabi ki polis bu saldırıya seyirci kaldı. İşçilerin, eylem kırıcı katillere karşı meşru savunma niteliğindeki cevabına ise polis engel olacaktı. Polisin ve işbirlikçi eylem kırıcıların saldırı planı ve meziyetleri bununla da sınırlı kalmadı. İşçilerin eylemine karşı ilk andan itibaren sıkı bir kordon oluşturarak set çekmiş görünen polis, sendika ağalarının silahlı çetesine mensup iki kişinin bu barikatı kolayca aşmalarına göz yumdu. İşçi düşmanı silahlı katiller, kolayca aştıkları polis barikatından geçerek direnişçi işçilere yöneldiler. Nişan alarak hedeflerine ateş ettiler. 23 yaşındaki Mariano Ferreyra, işbirlikçi sendika bürokrasisinin eylem kırıcı silahlı çetelerince kafasından vurularak katledildi. Saldırıda, 56 yaşındaki Elsa Rodriguez de başından ağır yaralandı.

işbirlikçilik payları…

Taşeronlaştırma Türkiye’de olduğu gibi, bütün dünyada da işçi ve emekçileri yoksullaştırarak işsizlik cehennemine mahkûm ediyor. Taşeron şirketler kanalıyla, işçilerin sosyal haklarından ve ücretlerinden gasp edilerek elde edilenlerle zenginleşenler artıyor. Bu ranttan da sendika ağalarına ve bürokrasisine işbirlikçilik payları ödeniyor. Bu rantlar bazen öyle rakamlara ulaşıyor ki, kiralık katillerden oluşan çeteleri bile finanse edebiliyorlar.

23 yaşındaki genç işçi Mariano Ferreyra’nın katli ve Arjantin gerçeği, bugün devam etmekte olan 2. TEKEL direnişinin ortaya serdiği gerçeklikler üzerinden de, önemli dersler çıkarmamıza neden olmalıdır…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Arjantin / sendika ağaları /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.