Devrim daima gençtir

Ömer Yıldız - 19 Kasım 2010 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bayramlarda bir ast üst ilişkisi yaşanır. Küçükler büyükleri ziyaret ederler. Bu durum tüm insan ilişkilerine yerleşmiş bir kalıp gibi. Bir toplulukta büyükler bir kenarda durur küçükler yanına gider. Bu yaşa hürmet midir? Tecrübeye saygı mı? Bilmiyorum. Bildiğim şey bu durumun yaşlıların hoşuna gittiğidir. Bir  şekilde biat etmek olarak da nitelendirilebilir.

Yaşlılar arasında gençler uzaklaşınca şu konuşmalar geçer aşağı yukarı. “Gençlerde iş yok. Hepsi havayi” gibi cümleler.

Siyasette de sürekli söylenen söz gençlerin apolitik olduğu söylemi. Biz biliyoruz ki kimse siyasetin dışında kalamaz. Bir şekilde yaşamak için siyaset şarttır. Politik olmak gerekir. Burada aslında bahsedilen “bizim yaptığımız şekilde siyaset yapmıyorlar” demektir. Ast üst ilişkisini reddeden gençlik sosyalistlerde bile iyi karşılanmıyor. Yetiştikleri dönemin izlerini taşımak kadar doğal bir etkileşimle siyaset yapan gençlerin durumu “sığ” olarak nitelendiriliyor. Örneğin bu devirde devrim şarkılarının “rap” vb. tarzda olması kadar doğal ne olabilir de çocuklarımızı bizim şarkılarımızı söylemeye zorlarız. Bizim eğlendiğimiz “türkü barlar” onlara 30 yaş büyük değil mi?

Değişimi en temel ilkelerden biri olarak görenler “değişik” olana tahammül gösteremiyor. Kendinden farklı, kendini üst olarak değil eşit olarak göreni bayramda elini öpmeden geçen gence benzetiyor. Aynı hislerle onun “zayıf ve yetersiz” olduğunu düşünüyor.

Eşitlikte bir çok fark olmadığı gibi yaş farkı da yoktur. Genç olanın yaşlı olanın söylediklerini doğrudan kabulü gibi bir durum asla söz konusu olamaz.

Doğrusu gençlerin bizlerle birlikte çizdiği yolda yürümektir. Çünkü onların bu dünyada daha çok zamanı var ve kötü bir dünyada yaşamak istemez.

Eğer çocuğunu büyütürken sosyalizmi değil de liberal hayatta nasıl yükseleceğini anlatmışsan pek çoğunun yaptığı gibi üniversiteye giderken “evladım siyasetten uzak dur, önce okulunu bitir” demişsen. Çocuğunun okumasını sınıfına hizmet için değil sınıf atlamak için istemişsen sana gençlik “boş” gelir.

Boş olan senin ellerindir.

Ellerini gençlere uzat ki dolsun.

Devrim daima gençtir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sosyalist olmak / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.