Taraf’ın ve Liberallerin BDP-CHP-Sosyalistler İttifakı Korkusu – (Ender İmrek)

Sol Defter- Haber - 21 Kasım 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Paris’te Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş ile yaptığı görüşmede söylediği sözler en çok liberal solcuları rahatsız etti.

Demirtaş’ın “CHP’nin Tayyip Erdoğan’ı geçebilmek için yapabileceği tek şey, daha çok demokrasi talep etmek. Başka şansları yok. Keşke önümüzdeki seçimlerde CHP, ÖDP, BDP, EMEP olan bir sol demokrasi cephesi olsa. AK Partiye karşı ciddi bir sol blok oluşabilir.” Sözleri rahatsızlıktan da öte, AKP kuyruğuna sarılmış sol liberallerin yüreğini ağzına getirdi.

Taraf gazetesi büyük bir panik yaşıyor. Bu gazetenin hemen tüm yazarları AKP’nin zayıflatılmasından duydukları tedirginliği yazıp söylüyorlar. Bunun felaket olacağından dem vuruyorlar. CHP, BDP, ÖDP ve EMEP’in bir seçim bloku oluşturmalarının ne kadar büyük bir felaket olacağını anlatıp duruyorlar. Bu bileşimin devrimci güçlerini ulusalcılıkla suçluyor, ağızlarına geleni söylüyorlar.

Ahmet Altan’dan, M Altınok’a oradan “evetçi” blok bileşenlerine uzanan bir koro saldırıya geçmiş bulunuyor. Hemen herkesin bir şeyler söyleyeceği daha şimdiden belli oldu.

Henüz ortada somut hiçbir gelişme olmamasına rağmen, AKP karşısında oluşacak bir güç birliği ihtimali bile bu liberal çevreleri kahretmeye yetmiş görünüyor. Konu manşetlere taşınıyor. Dahası, öylesi bir ittifakın yaratacağı gelişmeler üzerinden insanı şaşırtan felaket senaryoları çiziyorlar.

Taraf bununla da yetinmiyor. Oraya buraya yazı ısmarlıyor. Kuru sıkı silahların kullanıldığı bir atış poligonu işlevi görüyor. BDP’nin böylesi bir ittifak içine girmemesi için bin dereden su getiriyor. CHP’nin ( bilinmezmiş gibi) yaptıklarını ettiklerini ve bir kez daha aktarıyor.

AKP yandaşı “sol”, “sosyalist” etiketli liberallere çarşaf çarşaf yazılar yazdırarak devrimcilere saldırıyor. Oysa ortada ne fol ne yumurta, ne de sözü edilen partilerin açıklamaları var. Örneğin Emek Partisi (EMEP) konuya ilişkin her hangi bir açıklama yapmış değil. Yazılarında bir ihtiyat payı bile bırakmadan itham ediyorlar. Bu sorunun muhatapları tarafından nasıl değerlendirdiğini bilmeden toptan itham ve imha girişimleri liberalliğin şanından olsa gerek. Ruhunu AKP’ye ve onun liberal politikalarına teslim etmiş olan bir bölüm “solcu” zevat kuru sıkı atmaya, dağarcığındakileri arka arkaya sıralamaya devam ediyor.

Bu akla ziyan yazılar yazanlardan biri de referandum boyunca kanaldan kanala taşınan troçkist kırması Doğan Tarkan’dır. Tarkan’ın dün Tarafta yayınlan yazısı ile şimdiye kadar söylediklerinin, yazıp çizdiklerinin üzerine tüy dikmiştir.

Doğan Tarkan eğer cehaletle malul bir zat-ı muhterem değil ise, katıksız bir yalancı olmalı. Hangisi olduğuna kendisi karar vermelidir.

EMEP’i de kast ederek, “ulusal sosyalistler” tanımını kullanan birisi için bu tespitte bulunmak hiç de abartılı olmasa gerek.

Doğan Tarkan ve yine Taraf’ta köşe yazarlığı yapan kader arkadaşı Margulies ısrarla Emek Partisi’ne saldırmakta, EMEP’i “ulusal sol”, “ulusal sosyalist” gibi ifadelerle tanımlamaktadırlar. Her şeyden önce EMEP’in parlamento aşığı bir parti olmadığını belirtmek isterim. Az çok bilgi sahibi birisi Emek Partisi’nin parlamenterist bir parti olmadığını bilir. EMEP, her durumu sınıfın ve emekçilerin çıkarı, ihtiyaçları, örgütlenmesini güçlendirmenin aracı, burjuvaziyle ve onun parlamentosuyla mücadele hesabı üzerinden değerlendiren bir sınıf partisidir. Bir sınıf partisi olarak ulusalcılıkla uzaktan yakından ilişki yoktur. EMEP’in Kürt sorunu hakkında yaklaşımı ve tutumu ise, her kesin faydalanabileceği ve öğrenebileceği koca bir külliyattır. Ulusların kaderlerini tayin hakkından, somut olarak Kürt sorunundaki yaklaşımına kadar EMEP’in söylediklerini ve yaptıklarını bilmeyen cahillerin böyle işkembei kübradan atma hakları yoktur, olmamalıdır.

Daha önce bu köşede Margulies’e söylediklerimizi, Doğan Tarkan için de söylemiş olduğumuzu belirterek birkaç söz daha etmekte yarar var.

Zira öyle anlaşılıyor ki, Taraf etrafına topladığı “sol” nosyonlu yazarlarıyla bu seçim ittifakı konusunu daha da irdeleyecektir. Dahası bizlere saldırmak için, işçi ve emekçilere ve onların mücadelesine yönelik küçümseme ve hakaret dolu yazılar yazmak için bu durumu vesile etmek isteyeceklerdir. İşçi sınıfı mücadelesine sırt dönmüş, devrim iddiasını sınıflar arası mücadelenin bir ürürünü olarak değil, şimdilerde AKP eliyle yapılacak bir iş olarak gören bu çevre, CHP hakkında söyleyecekleri her şeyi EMEP’e de söylemekte bir beis görmemektedirler.

Ancak bu dayanaksız suçlamaların EMEP’ten bir şey eksiltmeyeceğini bilmelerini isteriz.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın söylediklerine ilişkin değerlendirmemiz için İhsan Çaralan’ın dünkü Evrensel’de yayımlanan “başyazı”sı okunabilir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / Birleşik Mücadele / CHP / sosyalist sol / Taraf Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.