“Gül’e Ağıt” Oyununa Davetlisiniz – (Bilgesu Erenus)

Sol Defter- Haber - 25 Kasım 2010 - Edebiyat/Sanat / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçi – Aydın buluşmasını planlayan ve hayata geçirilmesinde yoğun çabalar harcayan Bilgesu Erenus eliyle TEKEL işçileri tiyatro davetiyesi almışlardı.

Oyunun adı: Gül’e Ağıt.

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda bir yılı aşkın bir süredir sessiz sedasız oynayan ve pek de sözü edilmek istenmeyen oyunu Deniz Altun yazdı, Mehmet Ergen ise sahneye koydu.

Bilgesu Erenus, İşçi – Aydın buluşması sırasındaki gömlek tesliminde TEKEL işçilerine oyunun davetiyelerini armağan etmişti. Oyun sonrasında ise TEKEL işçileri ve sınıf dostları ile birlikte değerlendirme sohbetinde bulunulacak.

TEKEL işçileri ile birlikte bütün sınıf dostlarını “Gül’e Ağıt”ı izlemeye çağırıyoruz.

Gül’e Ağıt.

26 Kasım 2010 Cuma.

Yer: Ataköy, Yunus Emre Kültür Merkezi.

Saat: 20.00

Program dergisinden oyunla ilgili özet:

“Namus” ya da “aşk”’ kılıfıyla öldürülen kadınların Türkiye’deki simgesi haline gelen Güldünya’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazılan oyun, “yasa”, “töre”, “gelenek”, “ahlak”, “mahalle baskısı” kavramlarını sorguluyor. Oyun, 2004 yılında, tecavüz sonrası hamile kaldığı için, erkek kardeşleri tarafından öldürülen Güldünya Tören’in başına gelen ana olayların gidişatını bozmadan, yazarın yorumunu içerecek biçimde kurgulandı. Güle Ağıt, tiyatromuza, güncel olandan beslenen, yeni  oyun yazarları kazandırma hedefiyle yola çıkan  “Oyun Yaz”  projesi kapsamında yazıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gül'e Ağıt / Güldünya / Tiyatro /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.