Ya İşçilerden ya da Gangsterlerden yana olacaksınız!

N. Cemal - 25 Kasım 2010 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ya Tek Gıda-İş’in gangster sendikacıların yanındasınız ya da direnişçi tekel işçilerinin

Hava-İş ve Atilay Ayçin Olayı…

13 Ekim 2010 tarihinde, “Turkel’den Ayçin’e: Sendika Ağaları İşçilere Karşı” başlıklı bir metin Sol Defter’de yer aldı. Atilay Ayçin başkanlığındaki Hava-İş yöneticilerinin TEKEL işçilerine saldırdığına ve tartakladığına yer verilmişti. Hava-İş’e üye işçiler bu provokasyona gelmemiş ve sendika ağaları yalnız kalarak tecrit olmuştu. Daha sonrasında da “basın açıklaması” yoluyla önce TEKEL işçilerine saldırmadıklarını, sonrada gelenlerin TEKEL işçisi olmadıklarını iddia ettiler. Saldırıya uğrayan TEKEL işçilerinin olay yerindeki fotoğraflarıyla ve tek tek isimleriyle kendilerini “ihbar” ederek açıklamaları karşısında ise sessizliğe gömüldüler. Bu işçi düşmanı ve tasfiyeci saldırının peşini bırakmayan Hava-İş Gökkuşağı Hareketi, Atilay Ayçin’in ve Hava-İş’in sendika ağalarının ipliğini pazara çıkarmıştı. O zaman da bir vurgu yapmıştık; Ya sendika ağalarının, yada işçi sınıfının yanında yer alacaksınız!

10 Nolu Şube Başkanı Muzaffer Dilek Olayı…

28 Ekim tarihinde ise, “Türkel’e Niyet, Muzaffer’e Kısmet” başlıklı bir metinle, TEKEL işçilerinin yumurta atarak Tekgıda-İş Sendikası 10 Nolu Şube Başkanı Muzaffer Dilek’i protesto edişlerine yer verdik. Atılan yumurtaların asıl hedefi Mustafa Türkel olmakla birlikte, Muzaffer Dilek de nasibine düşeni almıştı. Sertleşmeler ve tartışmalar olsa da, bu demokratik tepkiye saldırıyla karşılık verilmemişti. Hatta olay Kılıçdaroğlu ile TEKEL işçilerinin yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti. Çünkü, Muzaffer Dilek aynı zamanda da CHP İşçi Komisyonu üyesiydi.

Mücadeleden Kaçan Mustafa Türkel’e yumurta…

TEKEL işçileri, uzunca zamandır sendika binasına arka kapıdan gizlice giriş çıkış yapan Genel Başkan Mustafa Türkel’i göremiyorlardı. 24.11.2010 sabahı saat 9’da Mustafa Türkel’in makam aracıyla Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi kapısına geldiği görüldü. Sendika binasının karşısındaki çadırlarda yağmur, yağış ve soğuk demeden 52 gündür bekleyen TEKEL işçilerinden bazıları tepkiyle refleks göstererek Mustafa Türkel’in makam aracına yumurta attılar. Buraya kadar her şey normaldi ve tamamen demokratik bir tepkiydi.

Peki ya sonrası?!.

Mustafa Türkel’den küfürNAME…

TEKEL işçilerinin protestosuna, arabasıyla sendika bahçesine giriş yapan Türkel’den küfür salvoları geldi. Türkel’in, ana-avrat düz gittiği sinkaflı küfürlerine araçtan inen korumaları ve şoförü de katıldı. Küfürler ederek, korumalarına ve sendika özel güvenlik görevlilerine TEKEL işçilerini gösteren Türkel alenen saldırı emri verdi ve sendika binasına kaçarak gözden kayboldu.

SALDIRI EMRİ (Tek Gıda-İş Genel Başkanı) TÜRKEL’DEN…

Korumalar ve özel güvenlikçiler, hedef gözeterek ve planlı bir şekilde, özel olarak Cevizli TEKEL işçisi Metin Arslan’a yöneldiler. TEKEL işçileri saldırı halinde değillerdi ve öyle bir niyetleri de yoktu. Bu nedenle de üzerlerine gelen saldırıya hazırlıklı değillerdi. Beklemiyorlardı. Toplu olarak Metin Arslan’a saldıran Türkel’in paralı askerlerinin görüntüsünde açığa çıkan ise kan dökmekti. Öyle de oldu.

TEKEL İŞÇİSİ AĞIR YARALI…

Türkel’in, gangster sendikacılığın bir örneği olarak alenen saldırı emri verdiği paralı beslemelerinin darbeleri sonucunda Cevizli TEKEL işçisi Metin Arslan ağır yaralandı. Metin Arslan’ı, Mustafa Türkel’in paralı askerlerinin saldırısından kurtarmak üzere müdahale eden İSKİ işçisi Ercan Ballıoğlu da yaralananlar arasında. Ballıoğlu’na, özel güvenlik görevlisi tarafından çift copla ve arkadan saldırılmıştır.

POLİS ATEŞ ETTİ…

Turkel’in kiralık saldırganları işlerini bitirince, polis devreye girerek havaya ateş açmış ve arkadaşlarını kurtarmaya gelen TEKEL işçilerine müdahale etmiştir. Daha sonra, TEKEL işçilerinin yardımıyla ve çağırılan ambulans ile yaralı işçiler hastaneye kaldırılmıştır.

HEDEFTEKİ…

Metin Arslan, gerek 78 günlük Ankara direnişinin, gerekse de 2. TEKEL direnişinin öncülerinden birisidir. Ve ayrıca, Genel Başkan Mustafa Türkel’in Metin Arslan’a karşı Ankara’da da bir saldırı düzenlettiği bilinmektedir. Türkel’in beslemelerinden birisi Ankara’da ki çadırlarda da Metin Arslan’a saldırmıştı. Nedeni ise açık, Mustafa Türkel başkanlığındaki sermaye işbirlikçisi sendikacılığa karşı çıkış.

GÖZALTI GİRİŞİMİ…

Yaralı işçiler hastane sonrası Levent karakoluna getirildiler. İşçiler hastanedeyken, işçilere saldıranlar da savcılığa şikâyette bulunmuşlar. Yaralılar saat 16.00’da yapılacak basın açıklamasına bu nedenle gelemediler. Gecikmeli olarak yapılan basın açıklaması sonrasında, TEKEL işçileri ve sınıf dostları Levent karakoluna yürüdüler. Sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş sırasında yaralanan arkadaşlarının kanlı fotoğraflarını da taşıdılar. Karakol binası polis ablukası altında korumaya alınmıştı. TEKEL işçilerinin karakola gelmesinden hemen sonra yaralı iki işçi de serbest bırakıldı. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde kucaklandılar. Karakol önünde de bir basın açıklaması yapıldı ve canlı yayın konuğu oldular.

Ardından da direniş çadırlarına yürünerek sloganlar atıldı. Yaralı işçilerin saldırıya uğradığı sendika binasının önüne gelerek “Türkel İstifa” ve “TEKEL İşçisi Hesap Soracak” sloganları atıldı.

GANGSTER SENDİKACILIK…

Bugün gelinen noktada söz konusu olanın “sendika bürokrasisi” diye geçiştirilecek bir basitlikte olmadığı çok açıktır. Sendika ağalarının, rant ve ayrıcalıklar iktidarını öyle kolayca bırakmayacağı da ortadadır. Sendika ağalarının çıkar iktidarlarının sürekliliğinin gereği olarak sendika gangsterliği yaratılmıştır. 24.11.2010 sabahı saat 9’da Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi önünde akıtılan işçi kanı ne ilk, ne de son kan olacaktır. Herkes safını açıkça belirlemek zorundadır.

2. TEKEL direnişinin net ve açık bir vurgusu var; “ya sendika ağalarının yanında çıkar hesapları yapacaksınız, yada işçi sınıfının yanında korkusuzca yer alacaksınız…”

HER YERDE GANGSTER SENDİKACILIĞI TASFİYE EDELİM…

14 Kasım 2010 tarihinde Sol Defter’de yer alan bir başka yazıda, Arjantin’de sendika ağalarınca katledilen 23 yaşındaki genç işçi Mariano Ferreyra’dan söz etmiştim. Yazının sonu aynen şöyleydi; “23 yaşındaki genç işçi Mariano Ferreyra’nın katli ve Arjantin gerçeği, bugün devam etmekte olan 2. TEKEL direnişinin ortaya serdiği gerçeklikler üzerinden de, önemli dersler çıkarmamıza neden olmalıdır…” Bu satırların yayınlanmasından 10 gün sonra, Tekgıda-İş Sendikası Genel Merkezi önünde sendika gangsterlerince işçi kanı akıtıldı.

Sol / sosyalist güçler, devrimciler ve yüzünü işçi sınıfından yana dönenler kararını vermek zorundadır. Gangster sendikacılık ve sendika ağalığı sistemi tasfiye edilmelidir.

Sendikalar işçilerindir…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / sendika bürokrasisi /

Comments

 1. THY TEKNİK İSG diyor ki:

  http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2320676 haberler.com isimli haber sitesinde yaşanaNLAR ^HAVA İŞ’İN PRETOSTOSUNDA KAVGA^başlığı ile Haber’i ve video çekimi yer almaktadır,baştan sona dek…N.Cemal adı ile yukarıdaki yazıyı kaleme alan arkadaş ve okuyucular lütfen bu video yu izleyin.Ve sonra N.Cemal’in Hava İş Sendikası ile ilgili kaleme aldığı yazının gerçeklerden uzakmı,yanıltıcımı/doğrumu olduğuna karar verin…

  EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

  HAVA İŞ SENDİKASINDA ÖRGÜTLÜ THY TEKNİK İSG(Sabiha Gökçen)ÇALIŞANLARI.

 2. THY TEKNİK İSG diyor ki:

  THY Teknik A.Ş İşverenin Uzlaşmaz Tutumu İşçilerin Kitlesel Toplantısı ile Protesto edildi…http://www.havais.org.tr/?islem=haber&haber=287

  Yukarıdaki gönderimizi okuyucular ve N.Cemal arkadaşın izleyebilmesi açısından yayınladığınız için emek veren tüm dostlara teşekkür ederiz.

  EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

  HAVA İŞ SENDİKASINDA ÖRGÜTLÜ THY TEKNİK İSG(Sabiha Gökçen)ÇALIŞANLARI.

 3. N.Cemal diyor ki:

  Merhabalar,

  “HAVA İŞ SENDİKASINDA ÖRGÜTLÜ THY TEKNİK İSG(Sabiha Gökçen)ÇALIŞANLARI” imzalı yorum metninde bir video eklentisi var. Okunsun ve izlensin diye hemen cevap yazmadım. Ayçin’in “teknik servis elamanları” bu videoyu yayımlamak için acaba neden bu kadar beklediler? Yorumcunun imzası gibi kaydın da çakma olduğu ortada dağil mi? Kayda ve içeriğine dair -isteyen olursa- açıkça tartışırız. Ama benim bir kez daha vurgulamak istediğim noktalar var:

  İmzam, birilerininki gibi çakma değil ve birçok alanda da açıkça kullanıyorum. İsteyen olur ise açık bir platformda bu çakma imzacılarla karşılıklı olarak tartışmaya ve net veriler sunmaya hazırım. Ayçin’in “teknik servis” elemanları buna gelebilirler mi?

  Oturduğu yerden yazan, gazete haberlerini ve anlatılanları yazılı olarak yorumlayan biri de değilim. Hele ki bu somut olayda, yani Hava-İş’in küçük ağalarının TEKEL işçilerini tartakladığı olayda dışarıdan bir yorumcu olmadığım daha da bir ortada. Nasıl mı? İşten atılan THY işçileriyle dayanışmaya giden TEKEL işçilerinin fotoğraflarını çeken bizzat benim. Hangi fotoğraf mı? Hava-İş’in sendika ağalarının -tıpkı M.Türkel gibi- “onlar TEKEL işçisi değil” demeleri üzerine tek tek isimlerini ve bölgelerini açıklayarak kendilerini “teşhir” ettikleri o resim.

  Gelelim sadede; TEKEL işçilerinin dayanışma sloganlarıyla gelişi Hava-İş’e üye işçiler tarafından alkışlanarak karşılanmadı mı? Bu destek sendikacılar tarafından engellenmedi mi? Bunun video kayıtlarını koyabilacek kadar işçi sevdalısı olabilir misiniz? Sanmam. Hava-İş’ten bir kadın tam da bu esnada TEKEL işçilerine “niye geldiniz” diye sataştı. Bununla da bitmedi; …. ve ….. adlı iki kadın TEKEL işçisi, bir Hava-İş yöneticisi (erkek) tarafından itekleyerek tartaklandı. Yanlarında bulunan ….. adlı erkek TEKEL işçisi, -tahammül edemeyerek- bu sendikacı provokatörün boğazına sarıldı ve anladığı dille cevap verdi. Ayçin’in bu küçük ağası kendini bilir. O sendikacı zat boğazına sarılanı da, çalışan kameralar arasında aldığı sınıfsal darbeyi de eminim ki hatırlıyordur.

  Ayçin’in “teknik servis” elemenları çakma isim ve rumuzlarla ne denli çırpınsa boş. İlk genel kurulda, Türkel’in TEKEL işçisi Metin Arslan’a paralı askerlerini ve özel güvenlikçilerini polis desteğinde saldırtması gibi bir saldırıya, Hava-İş’in ağalarının da heveslenebileceğini kestirmek hiç de zor değil. Hep birlikte göreceğiz!

  Al Türkel’i, Vur Ayçin’e!
  İşçiler Sendika Yönetimine!
  N.Cemal

  Sol Defter’e Not: Gökkuşağı Hareketinden -bizzat isim vererek- yazılan cevap metninin sol defter tarafından ne diye konulmadığını ben de merak ediyorum. En azından çakma bir imza ya da rumuz kullanmamış.

 4. Engin Barutçu diyor ki:

  Atilay Ayçin’in azmettirdiği sokak kabadayılarını mutlu eden görüntülerin birde tamamını linke göndermeyerek hala maskenizin ne kadar yüzünüzde tutacağının hesabını yapıyorsunuz. Hainler ve onlara şeflik yaparak gangester sendikacılığa soyunan en büyük hain sendikanın başında malesef. Sendika içerisinde yaşanan yolsuzluk ve ahlaksızlıklara karşı tavır almak nasıl hainlikse, biz bu hainliği çok sevdik.

 5. THY TEKNİK İSG diyor ki:

  Yaklaşık 1.5 yıldır örgütlenme mücadelesi verdiğimiz Sabiha Gökçen havalanında faaliyet gösteren İSG Yer Hizmetleri A.Ş firmasında işverenin sırf Anayasal hak olan sendikalaşma hakkını engellemek amacıyla suni olarak ürettiği Hava taşımacılığı İşkoluna itiraz süreci Hava-İş sendikası ve çalışanlar lehine sonuçlandı.
  Mahkemenin verdiği işyerinin 21 sayılı Hava Taşımacılığı işkolu kararı Yargıtay tarafından da işverenin itirazları reddedilerek lehimize onandı.
  Fenerbahçe Külübü Başkan Yardımcısı Nihat Özdemirin’de büyük ortak olduğu Limak Holdinge bağlı bir şirket olan İSG Yer Hizmetleri A.Ş şirketinde tüm engellemelere rağmen işten haksız çıkarmalarla rağmen Hava-İş sendikası direnerek üyelerinin onurlu mücadelesiyle zafer kazanmaya yakındır.
  Sendikamız bu engelin kalkmasıyla bu işyerinde çoğunluk tespiti isteyerek toplu iş sözleşme çalışmalarını başlatacaktır.
  Zafer İSG işçisinin olacak.
  http://www.havais.org.tr/

  EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

  HAVA İŞ SENDİKASINDA ÖRGÜTLÜ THY TEKNİK İSG(Sabiha Gökçen)ÇALIŞANLARI.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.