İşçi Baran: “Müjde: Evrensel Gazetesi TEKEL İşçilerini Haber Yaptı”

Sol Defter- Haber - 26 Kasım 2010 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Müjde! Evrensel gazetesi TEKEL işçilerini haber yaptı !!!

Evrensel gazetesi nihayet 2. TEKEL direnişiyle ilgili bir haber yaptı. Haberin yapılış tarzına gelince o ayrı bir tarz. Belli ki Evrensel gazetesi kendisine yeni bir yöneliş benimsemiş olacak ki TEKEL işçilerine saldıran gangsterleri bakın nasıl haber yapıyor: http://evrensel.net/haber.php?haber_id=78727

Öncelikle yazını veriliş biçiminin açıkça taraflı yapıldığı çok aşikar. Bunu zaten biliyoruz. Ama yazı, sendika ile bir grup arasında yaşanan gerginlikten bahsediliyor. Olayı bilmeyenler için baştan söyleyelim olay Türkiye sınırları işçinde geçiyor. TEKEL işçileri Mustafa Türkel’i protesto ederken, Mustafa Türkel yanındaki korumalarını Tekel işçilerine saldırı emri veriyor. TEKEL işçisi Metin Aslan ağır yararlanıyor.

Evrensel gazetesi, bilinçli olarak tekel işçilerini bir grup diye bahsediyor neden?

1) Haberin ilk paragrafı “TEK GIDA-İŞ’in karşısına kurdukları çadırlarda sendikayı protesto eden grupla sendikacılar arasında gerginlik yaşandı.” deniyor. Sendikanın karşısında bir gruptan bahsediliyor. Ama gazete bu grubun adını öcüden korkar gibi tekafüz etmekten neden korkuyor. Yoksa bu gazetenin birilerine bu çadırda mücadele edenlerin adını ağzına almayacaksın diye bir emir mi buyurdular. Evrensel gazetesinin bu sendikaya diyet borçumu var. Yoksa bu diyeti mi ödüyor.

“Çadırlarda sendikayı protesto eden grup” Evrensel gazetesinin bu kullandığı dilli TEKEL işçilerini yakından takip eden herkes bilir. Bu dil: sendikal bürokrasinin dilidir. Eğer Evrensel gazetesi gerçekten biraz olsun gazetecilik yapmış olsaydı,tekel işçilerin neden mücadele ettiklerini ögrenme gayretini göstermiş olurdu ve bu dili kullanmazdı.
İşçilerin sendikalarını harekete geçirmek ne zamandan beri sendikayı protesto etmek olmuştur.

2) Üçüncü paragrafta haberi Mustafa Türkel’in ağzından vererek aslında kendilerininde sendikal bürokrasinin safında yer aldığını gizlemeye çalışıyor. Ama beceremiyor.

3) “Bu kişilerin kurdukları çadırları kaldırabilmek için böyle provokatif işlere başvurduğunu savunan Mustafa Türkel,” diye başlayan cümlede dikkat edilirse Mustafa Türkel de bu kişiler dediği TEKEL işçilerinden bahsediyor. Bir sendika bürokratının bu dili kullanarak işçileri yok sayabilir. Ama kendisini bir sosyalist basın olarak tanıtan Evrensel gazetesinin kullandığı haber dili ile işçileri yarı yolda bırakmış bir bürokratla aynı dili kullanmasını nasıl açıklayacak merek ediyorum.

Yazının devamında, Mustafa Türkel, (TEKEL işçileri) parantez bana ait provokatif işlere başvurduğunu” söylüyor. Acaba Evrensel gazetesi de böyle mi düşünüyor?

“Çadırı kurmak değil kaldırmak marifettir” diyen Mustafa Türkel’in 78 gün direnen TEKEL işçilerin mücadelesini kırmak için nasıl çadırları, işçilere sormadan aceleyle kaldırdığını en iyi kendisi bilecektir ki böye söylüyor. Yani marifetini.

Sonuç olarak, Evrensel gazetesi 52 gün sonra nihayet TEKEL işçilerinin mucadelesini Mustafa Türkel’in ağzından da olsa haber vermesi sevindiricidir. Umarız Mustafa Türkel’in ağzından haber yapan Evrensel gazetesi, aynı gazetecilik başarısını hemen Türkel’in karagahın altında çadırların içinde yaşayan bir grup belirsiz insanlar görecek umudumuz odur ki onlarlada bu konuda bir haber yapabilmesidir. Öyle değil mi?

2.Tekel işçilerinin mücadelesi sınıf hareketi içinde safları netleştiriyor. Bu açıklık içinde Evrensel gazetesi ve Emek Partisi kendi safını belli etmiştir. Kiminle hareket edeceğini kimin yanında saf tutacağını belli etmiştir. Yolu açık olsun.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / 4 C / Direnişteki İşçiler Platformu / EMEP / sendika bürokrasisi / sosyalist sol / Tek Gıda-İş / TEKEL işçileri /

Comments

  1. hüseyin diyor ki:

    kendisini işçilerin gazetesi diye yıllardır yutturmaya çalışan evrensel gazetesi mücadele döneminde safını belirlemiştir. benzeri şeyleri bizim sendikadada yapmış şubeye yönetim yerine müteşebbis heyet atanmış ancak haber yapmamış bizm genel başkan taşeronluk yapıyor bunu yazmamış nedenmi gazetede çıkan ilanlara bakın sendikacıların ilanlarını görürsünüz boyalı basın sermayeden reklam alır onun silahşörlüğünü yapar evrenselde sendika ağalarından ilan alır onların silahşörlüğünü yapar………

  2. Engin diyor ki:

    Hüseyin kardeş, Evrensel gazetesi 15 yıldır yayınlanıyor, emin ol sendika bürokrasisi de, aristokrat işçiler de, işçilerin ayakbağı “sol” gruplar da yeri geldiğinde yer bulmuştur sayfalarında, emin ol. Bahsettiğin sendika ilanları birkaç paket sigara parası karşılığıdır, günlük gazeteye öyle ciddi bir katkı sağlamaz. Sen de bir zahmet, -miş’li, muş’lu konuşmak yerine sendikanıza ne zaman ve niye kayyum atandı, başkanınız nerede taşeronluk yapıyor anlat da, biz de öğrenelim…

  3. hüseyin diyor ki:

    engin arkadaş genel merkeze muhalefet yaptığı için şube yönetimini görevden aldı yerine yönetim atadı genel başkanımız gürsel DOĞRU nun eşi kardeşleri taşeronluk yapıyor neredenmi ihale alıyorlar sendikanın toplu iş sözleşmesi yaptığı marketler zinciri yani genel başkan TİS için görüşüyor karısı ise ihale almak için bunu defalarca evrensele anlatmamıza rağmen bunun yerine gürselin yalanlarını haber yaptı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.