Saldırıyı Kınayan Sendika ve Meslek Örgütünün Sayısı Artıyor

N. Cemal - 29 Kasım 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tekel İşçileri Türk-İş İstanbul 1. Bölgede

Türk-İş İstanbul 1. Bölge’de…

TEKEL işçileri altı ay aradan sonra yeniden Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği’ne geldiler. TEKEL işçilerini, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak kapıda karşıladı. TEKEL işçilerinin ziyaretini haber alan polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Basın da Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği önündeydi.

altı ay aradan sonra…

TEKEL işçileri, 24 – 26 Mayıs tarihlerinde de Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği’ne gelmiş ve eylem vaatlerini yerine getirmeyen sendika başkan ve yöneticilerinin istifasını isteyen pankartlar asmıştı. O tarihte; “işçiler sendikalarını ziyarete geldiler” diyerek polisi uzaklaştıran Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın tutumu yine aynı oldu. Kapıda karşıladığı TEKEL işçileriyle tek tek tokalaştı ve “hoşgeldiniz” dedi. Bunun üzerine, hazır bekletilen robokop polisleri uzaklaştırıldı. Sivil polisler ise müdahale etmediler.

TEKEL işçileri NEDEN GELDİLER?

TEKEL işçilerinin bu kez geliş nedenleri, Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel’in emir ve komutasında kendilerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırı ve arkadaşlarının yaralanmasıydı. TEKEL işçileri, Faruk Büyükkucak’a uğradıkları saldırıyı anlattılar ve Türk-İş’in disiplin soruşturması başlatılmasını istediler. Bu nedenle bir de dilekçe verdiler.

Saldırı haklı çıkarılamaz…

Büyükkucak, TEKEL işçileri ile görüşmesinde “Sendika işçinin üzerine polis gönderemez. Hiçbir gerekçe işçilere yönelik bir saldırıyı haklı çıkaramaz” dedi. Türkel’le görüşmelerinde, kendilerine; “küfür ettikleri için onlarla görüşmedik” dediğini söyleyen Büyükkucak “bizim meramımız üzüm yemek, sorunu çözmektir. Bunun arkasında duracağım ve elimden geleni yapacağım” dedi. Büyükkucak ayrıca “Sayın Türkel’i arayacağım ve ‘TEKEL işçisi arkadaşlarla birlikte bende görüşmeye geleceğim’ diye ikna etmeye çalışacağım” diyerek, arabuluculuğa hazır olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Türk-İş Başkanı…

Büyükkucak, “Türk-İş Başkanı Sayın Kumlu’da gelişmeleri dikkatle takip ediyor ve beni telefonla aradı. Şikâyetiniz ve talepleriniz dikkate alınacaktır” dedi.

Kan davası, tarla ihtilafı…

“İşçilerle sendika arasında ne bir kan davası var ne de bir tarla ihtilafı var. Nedir alıp veremediğimiz? TEKEL işçileri herkese örnek olacak bir mücadele verdi. TEKEL işçilerinin mağduriyetine son vermek için çaba harcayacağız. TEKEL işçilerinin dilekçelerini ve taleplerini Ankara’ya ileteceğim.”

DESTEK ve DAYANIŞMA…

TMMOB İKK İl Sekreteri Tores Dinçöz, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Ali Gün TEKEL işçileriyle dayanışmak için Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği’nin önüne geldiler. Saldırıyı kınadıklarını ve TEKEL işçilerinin yanında olduklarını söylediler.

Daha sonra, TEKEL işçileri ve Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilci Faruk Büyükkucak kapıda bekleyen gazetecilere birlikte açıklama yaptılar. Ardından da TEKEL işçileri direniş çadırlarına döndüler.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İstanbul Tabip Odası / KESK Şubeler Platformu / TMMOB İKK / Türk-İş Birinci Bölge /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.