Bir Göz de Sen Ol: Çocuklar Öldürülmesin!

N. Cemal - 4 Aralık 2010 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ÖLDÜRÜLEN 376 ÇOCUK İÇİN BİR GÖZ DE SEN OL!

Êdi bes e!..

Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz gibi isimlerle artık simgeleşmiş bir hale gelen çocuk katliamları artarak sürerken, “Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi Êdi bes e (Artık Yeter) diyerek protestosunu sürdürüyor. “Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi, “Çocuklar İçin Adalet” girişiminden evirilerek 21 Kasım 2009 tarihinde oluşturuldu. O tarihlerde sayıları 342 olan savaşta katledilmiş çocuk sayısına son bir yıl içinde 14 çocuk daha eklendi. Bugün ise 376 olarak biliniyor. Siz bu satırları okurken bu sayının da artarak değişme ihtimali maalesef ki çok yüksek.

Devletin Savaş Kurbanları…

Bu çocuklar, açık ve net bir şekilde devlet tarafından hedef alınarak ve bilerek öldürülmüş savaş kurbanlarıdır. Uğur Kaymaz, polisçe pusu kurularak ve kurşun yağmuruna tutularak katledilip, ardından da “terörist” ilan edildiğinde daha 12 yaşındaydı. Ceylan Önkol’un vücudu roketatar mermisiyle parçalandı. Enver Turan’ın kafasına bir uzman çavuş tarafından ateş edildi. Mehmet Nuri Çoban ise öldürüldükten sonra “kaçakçı” ilan edildi. Mirza, Bişeng, Çiçek, Liluz, Hazal; anne ve babalarıyla beraber götürüldükleri karakollarda katledilen çocuklar. Edanur Avcı ve Canan Sadık askerlerin “atış talimi”nin canlı hedefleriydiler. Yahya Menekşe’nin üstünden panzerle geçtiler. Mehmet Uytun, daha beşikte bebekken gaz bombalarıyla öldürüldü.

Türkçe ve Kürtçe…

“Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi, çocuk katliamlarına dur demek için 4.12.2010 Cumartesi günü saat 11’de Tünel’de toplandı ve Taksim meydanına sessiz bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş kortejinde; Yeşim Büber (Tiyatrocu), İbrahim Altınsay (Gazeteci), Sevinç Atlan (Ressam), Bahadır Atlan (Kaptan Pilot) gibi tanınmış isimlerde vardı. Eğitim Sen üye ve yöneticileri, TEKEL işçileri de Taksim meydanındaydılar ve onlarda öldürülen 376 çocuk için birer göz olmasını bildiler. Taksim meydanında, Ressam Sevinç Atlan tarafından “Bir Göz de Sen Ol! Öldürülen 376 Çocuk İçin” başlıklı basın açıklaması metni Türkçe olarak okundu. Ardından da aynı basın açıklaması metni Berfin Zenderlioğlu tarafından Kürtçe okundu.

Utancın Sessizliğine…

Yürüyüş sırasında, katledilen çocukların tek tek isimlerinin yazılı olduğu uzunca bir siyah pankartta taşındı. Daha sonra bu “kara liste” Taksim meydanına asıldı. Okunan metinle birlikte; “Çocuklarımız sadece toprağa değil, utancın sessizliğine de gömülüyor” denilerek, savaşa ve çocuk katliamlara dur denildi.

Vazgeçmeyeceğiz…

“İmza toplayacağız. Oturma eylemi yapacağız. Suçlular yargı önüne çıkartılıp yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bir Göz de Sen Ol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.