Ankara Siyasallı Öğrenciler, AKP’li Kuzu’yu Yumurta Yağmuruna Tuttular

Sol Defter- Haber - 8 Aralık 2010 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Konuşma yapmak için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Burhan Kuzu öğrencilerin yumurtalarına hedef oldu.

Ellerinde hafta sonu polis şiddetine maruz kalan arkadaşlarının resimleri ve “Kolektif yumurta şenliğine hoşgeldiniz” yazan bir pankart açan öğrenciler Kuzu salona girmeden sloganlarla protesto etmeye başladı.

Kuzu kürsüye gelirken protestolara alkışlayarak cevap vermek istedi ancak o sırada üzerine yumurta yağdı. Korumaları şemsiye açarak Kuzu’yu korumaya çalıştı. Kuzu bir süre şemsiyelerin altında bekledikten sonra salonu terk etti. Şemsiye altında mikrofonlara konuşan Kuzu üniversite yönetimini istifaya çağırdı.

Öğrenciler Kuzu’dan önce kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Süheyl Batum‘u da protesto etti ancak yumurta kullanmadı. Batum öğrencilerin kendisini konuşturmamasını “faşizm” diye niteledi.

“Sizlerin kişiliğinizle ve söylediklerinizle ilgilenmiyorum ama yaptığınız gerçekten bir faşizm. Bana da yaptınız Burhan Kuzu’ya da yaptınız. Kime yaparsanız yapın. Farkı görün; Başbakan ya da Egemen Bağış burada konuşuyor olsaydı. Üç dakika sonra polisi çağırılıyordu, bu arkadaşlar dayak yiyordu.”

Hafta sonu düzenlenen eylemlerde öğrencilerin gördüğü polis şiddeti medyada geniş şekilde yer aldı. Başbakan ve hükümet üyeleri polise destek verdi. Erdoğan “Elinde sopayla, taşla, molotof kokteyliyle, yumurtayla gezen gençlerle biz toplantı yapmayız. Biz düşüncesiyle fikriyle, entelektüel düşüncesiyle katkı sağlamak isteyen gençlerle ülke sorunlarını konuşuruz” dedi.

Öğrenciler başbakanın rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto ediyordu.

– bianet

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Birleşik Mücadele / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.