Diyarbakır TEKEL İşçileriyle Buluşma Gerçekleşti

Sol Defter- Haber - 10 Aralık 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Diyarbakır Yaprak Tütün İşletme işçileri, 30 Kasım’da fabrikalarının kapatılmasını beklerken, kapanma tarihi önce 31 Aralık 2010’a daha sonra da 1 Ağustos 2011’e ertelendi.

Tarih ertelemesinde en önemli etken, işçilerin gözünde İstanbul’da devam eden TEKEL işçilerinin eylemleridir.

Bu nedenledir ki, son iki haftadır Diyarbakır Tütün İşletmelerinde çalışan işçiler ile kapatılan TEKEL’e ait diğer bölümlerin işçileri (4 C kapsamında kamu kuruluşlarında iş başı yapanlar) arasından bir grup olarak basın açıklaması ve meşaleli yürüyüş yapıyorlar.

Meşaleli yürüyüşlerininden bir yenisini de 11 Aralık Cumartesi günü yapacaklar.

İstanbul işçilerini temsilen Diyarbakır’a gelen Cevizli TEKEL işçisi Metin Arslan, yemek paydosunda işçilerle buluştu ve görüş alışverişinde bulundu.

İşçiler İstanbul’daki mücadeleye yeterince destek verememiş olmalarından duydukları eksikliği ifade ederek, özellikle sendikanın düzenlediği saldırıyı kınadılar.

Metin Arslan da 4 C sürecinin Anayasa mahkemesindeki aşaması hakkındabilgi verdi ve sendikanın mücadeleyi terk ettiği koşullarda işçiler olarak sayımıza bakmadan yeni bir mücadeleyi örgütlemenmeye ve mücadeleye var mısınız, diye sordu.

Cumartesi günü daha geniş katılımlı bir toplantıyla önümüzdeki süreci de tartışacak olan işçiler, İstanbul, Diyarbakır ve İzmir başta olmak üzere TEKEL Direnişinin birinci yıldönümünde Ankara Abdi İpekçi Parkıında buluşma yapılması hakkında görüş birliğine vardılar.

Diyarbakır’daki toplantıların ardından İstanbul ve Diyarbakır işçilerini temsilen oluşturulan temsilciler Pazar günü İzmir’de yapılacak işçi toplantısına katılmak üzere İzmir’e geçecekler.

Önümüzdeki hafta içinde Ankara yürüyüşünü örgütlemek için çalışmalarını hızlandıracaklar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır TEKEL İşçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.