Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndaki İşten Çıkarmalar Protesto Edildi

Sol Defter- Haber - 10 Aralık 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), maddi imkânsızlıklar gerekçe gösterilerek iki çalışanın işine son vermesi, Vakfın İstanbul Temsilciliği önünde protesto edildi.

Vakfın Genel Merkezi’nin dayatmasıyla işine son verilen Engin Bodur, yaptığı açıklamada; “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlanmasının 62. yıldönümünde, TİHV tarafından işten atıldık. Avrupa Birliği normları ile iş güvencesiz ve esnek çalışmanın dayatıldığı günümüzde, işçi düşmanı politikaların İnsan Hakları Vakfı tarafından da uygulanması durumun korkunçluğunu ortaya koymaktadır” diyerek işe geri alınmaları gerektiğini belirtti. Bodur, tüm işçi mücadelesi ve insan hakları savunucularını işe geri alınmaması durumunda Vakıf önünde kuracağı dayanışma çadırına desteğe vermeye çağırdı.

THİV’in İstanbul Temsilciliği önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına destek veren İşçi Kardeşliği Partisi’nin Genel Başkanı Şadi Ozansü; işten çıkarmaların, TİHV’nin mevcut yönetiminin Vakfın kuruluş nedenlerini yok saymasından başka bir anlam taşımadığını, sosyal haklar, kollektif haklar ve kişisel haklar bir bütün olduğunu ve parçalanamayacağını belirtti. Ozansü konuşmasında, sosyal kazanımlar için mücadele ile insan hakları için mücadelenin birbirinden ayrılamayacağını, dolayısıyla TİHV’in bütün hakların başı olan hayatını sürdürme hakkını, onun temeli olan çalışma hakkını çiğneyerek yaraladığını söyledi. İşten çıkarmaların, Vakfın bugüne kadar yürüttüğü saygın çalışmalara da ağır bir darbe indirdiğini vurgulayan Ozansü, THİV’in gecikmeden bu yanlıştan dönmesini, işe iade gerçekleşmediği takdirde İKP olarak insan hakları savunucusu bütün kurum ve kişilerle TİHV’nin tavrını protesto etmeye devam edeceklerini ve işten atılanları yalnız bırakmayacaklarını ilan etti.

(basından)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TİHV /

Comments

  1. Engin Bodur diyor ki:

    Kot kumlama işçileri komitesindeki görevim dolayısıyla Amkarada eylemde olacağım için kendi işten atılmamla ilgili eylemi erteledim.Sınıf mücadelesi bir bütündr ve kot işçilerinin kazanması daha acil ve önemli bir görevdir.
    20 Aralık Pazartesi günü Ankarada “sakat değil işçiyiz,işgöremezlik ve maluliyet maaşı istiyoruz” talebiyle Ankarada olacağız.Hükümetin özürlü maaşında değişiklikle kamuoyunu kandırma çabasını çöpe atacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.