Eğitim Sen Başkanlar Kurulu: Tilki ile Yılanın Hikâyesi

Sol Defter- Haber - 12 Aralık 2010 - 2011 KESK Kongresine Giderken / İşçi Gündemi / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Hafta sonu Eğitim Sen 7. Dönem 9. Başkanlar Kurulu yapıldı. Toplantının gündemini; MYK tarafından önceden belirlenmiş gündem olmasına karşın, KESK’te yaşanan olaylar belirledi.

Bilindiği gibi KESK Genel Sekreteri hakkında taciz iddiaları ortaya atılmış, Genel Sekreter görevinden istifa etmediği için Genel Başkan ve TİS ve Uluslar arası İlişkiler Sekreteri istifa etmişlerdi.

Genel Başkan ve TİS sekreterinin istifasına dışarıdan bakıldığında, Türkiye siyasetinin alışık olmadığı; erdemli, örnek bir davranış olarak görülebilir. Aslında olması gereken de budur. Dolayısıyla arkadaşları bu özverili ve örmek davranışlarından dolayı kutlamak, örgütün diğer yöneticilerinin, başkanlarının ve kadın mücadelesini yürütenlerin görevi olmalıydı. Bu özveriyi gösteren başkanın ve TİS sekreterinin onurlandırılması (örneğin, sendikaya ait bir binaya, salona adlarının verilmesi gibi) örgütün boynunun borcu olmalıydı.

Ancak böyle olmadı. Eğitim Sen Başkanlar Kurulu bu iki arkadaşı sanki tacizin muhataplarıymışçasına mahkûm etti. Bu iki arkadaşı samimi bulmadı. Tersine ‘komplocu’ gibi ağır, kabul edilemez sıfatlarla niteledi.

Neden böyle oldu?

Birisi örgütün iki dönem genel başkanlığını yapmış bir kişi, diğeri de yirmi yıldır Eğitim Sen’in çeşitli önemli kademelerinde sorumluluk almış biri. Her ikisini de örgüt tabanı çok iyi tanıyor. Başkanlar Kurulu, neden bunca yılını bu örgüte vermiş, kendi emektarlarını onurlandırmak yerine, yerden yere vuruyor? Yaptıkları davranışı samimi bulmuyor? Alkışlamıyor? Neden?

Aslında istifa ederken, takdir edilmek gibi bir beklenti içinde olabileceklerini tahmin etmek zor değil. Ama istifaları, sorgulanmalarına yol açtı. Neden?

Bu soruları kendilerinin de sorup düşünmeleri gerekir. Sendikal mücadeleyi kendileri açısından trajik bir şekilde noktalamaları üzüntü vericidir.

***

Türkiye Emek Hareketinin saygıyla ve minnetle andığı nice isimler vardır. İlk anda akla gelenleri; Kemal Türkler, Fakir Baykurt, Abdullah Baştürk, Gültekin Gazioğlu vd. hiçbiri belki de bu arkadaşlar kadar uzun süre bu örgütlerin başında kalmadılar. Ama ömürlerini bu mücadeleye verdiler. Emek mücadelesi tarihinde onurlu izler bıraktılar. Bugün KESK’te yaşanan benzer bir olayı Fakir Baykurt kendi yönetim kurulunda yaşasaydı ve bu yüzden istifa etseydi etkisi nasıl olurdu acaba?

Ama bugünkü başkanımızı örgütümüz inandırıcı bulamıyor. Neden acaba?

Aynı mücadele geleneğinin, kırk yıl önce yarattığı değerleri bugün yaratamadığını görünce,   insan üzülmeden edemiyor.

***

KESK’te yaşanan olaydan hareketle çarpıcı bir fıkra anlatıldı:

Yılanla tilki ırmağın karşısına geçeceklermiş. Tilki yılana, “yılan kardeş” demiş, “ben yüzme bilmiyorum. Beni karşıya geçerken sırtına al.” Yılan, “elbette, sözü mü olur bunların arkadaşlıkta” demiş ve tilkiyi sırtına almış. Karşıya geçerlerken, tam ırmağın ortasında yılan, “tilki kardeş” demiş. “Huyum kurusun ben bunu yapmadan edemem. Seni buracıkta sokmam gerekir.” Kurnaz tilki durumu anlamış. “Peki, yılan kardeş” demiş. “Madem beni sokup öldüreceksin, çaresi yok. Ne yapalım, eğil son kez kara gözlerinden bir kez öpeyim de öyle sok.” yılan, başını tilkinin önüne uzatınca, tilki bir hamlede yılanın başını boynundan koparmış. Irmağın kıyısına çıkmış, yılanı boylu boyunca dost doğru uzatmış, “yılan kardeş” demiş. “Sana güvendim arkadaş oldum. Arkadaşlığında da böyle dost doğru dursaydın başını koparmazdım.”

Bu fıkrada yılanın, doğasına yenildiğini, ama arkadaşı hakkında ne düşündüğünü, ne yapmak istediğini muhatabına söylemekle erdemli davrandığını görüyoruz. Bu erdemi tilkinin de gördüğünü ve bu yüzden başını kopardığı için üzgün olduğunu, son cümlesinden anlıyoruz.

Başkanlar Kurulu’nun, istifa eden iki arkadaş hakkındaki görüşü; tilkinin üzüntüsünü, tilkinin vefasına bağlamaya benziyordu.  Yılanın gösterdiği erdemin yüzde birini, muhataplarından görmüş olsalardı, eminim saygıda kusur etmezlerdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eğitim Sen / Eğitim Sen Başkanlar Kurulu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.