Tayyip, AKP Kurmayları, CHP, DSİP ve Taraf’ın Dili Aynı: “Gençlerin Faşizmi”

Sol Defter - 13 Aralık 2010 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tayyip, AKP Kurmayları, CHP, DSİP ve Taraf’ın Dili Aynı: “Gençlerin Faşizmi”

Ankara SBF’de öğrencilerin AKP’li Burhan Kuzu’ya yönelik yumurtalı protestolarından sonra Taraf gazetesinin bazı yazarlarının ne diyeceğini bilemeyip, Ahmet Altan gibi cin fikirlilerinin bir yandan Tayyip Erdoğan’a akıllı nasihatlerde bulunurken, öbür yandan gençlere ‘Kemalist general akıllılar’ tadında ithamlarda bulunması doğaldı.

Meğer ki ‘sol adına’ ortaya çıkanlar, AKP hükümetinin ve Taraf editoryalının ‘icazeti’ne sahip olan DSİP’liler, EDP’liler ve ‘uzlaşma yanlısı’ birtakım kalemşörler, biraz daha uzaktan, solcularla aynı mecraya düştüklerinde hemen onların yaptıklarını manşete taşıdıkları Genç Siviller olmaya görsün.

Değil mi ki İstanbul’da eylemi düzenleyenler ve Ankara’daki eyleme sahip çıkanlar onların kolunun uzanamayacağı gençlerdi; öyleyse kendilerine düşen, bir yandan iktidarı eleştirir görünürken öbür yandan, mümkün olduğu ölçüde, bu eylemlerin üstüne bir ‘şaibe perdesi’ örtmek, var güçleriyle manipüle etmeye çalışmak, karalamaktı. Nasılsa bu ‘zorlu birkaç gün’ün içinden sıyrılacakları fırsatı bulurlardı.

‘Yumurtalı eylem’, haklı bile olsa, sıkışınca Batı normlarıyla referans verdikleri dünya ve Avrupa siyasetinde ‘şiddet dışı’ bir eylem olarak genel kabul gören bir protesto biçimi sayılsa bile, onların gözünde muteber değildi. Öyle ya, hükümet şakşakçılığını yaptıkları uzun bir referandum kampanyası boyunca kendi yandaşları da böylesi ‘yumurtalı şiddet’e maruz kalmamışlar mıydı!

O yüzden, gençlerin haklı davalarını ustalıkla geçiştirmeyi bir yöntem bellemişlerdi. Gençler iki eylem yaparken, iktidar tepelerinden ve İslamcı/muhafazakâr yandaş basından ve onların borazanı televizyon kanallarında 70-80 ağızla tam bir ‘karalama korosu’na dönüşen ‘solcu düşmanlığı’na ucundan tutunmaları şimdilik yeterdi.

Nitekim, aradıkları fırsat, iki gün içinde önlerine çıkıverdi. Roni Margulies’in katıldığı Çanakkale’deki bir forumda, konuşma sırası kendisine geldiğinde yine yumurtalı protestoya uğrayınca, önce DSİP’in görüşünde bir web sitesi olduğu bilinen marksist.org’da açıklamalar sökün ediverdi.

“ÖDP’li ve Öğrenci Kolektifi üyesi ırkçı grup…”

Troçkist geçmişe sahip DSİP’liler, ÖDP’lilerin de Öğrenci Kolektifi üyelerinin de asla ırkçı olmadıklarını bilmezler miydi, adları gibi bilirlerdi.

Fakat bile bile ‘düşmanlığı en ucuna kadar zorlamakta’ bir fayda görüyorlardı besbelli.

Bunu duyan ve zaten kendi yazarları olan Taraf gazetesi de ertesi gün (12 Aralık 2010) haberi hemen manşete taşıyıverdi.

“Kolektif Bir Faşizm.”

Kolajın kökeni belliydi: “Kolektif”, eylemci öğrenciler; “Faşizm”, Tayyip abilerinin ve Süheyl Batum’un sıradan bir protestoya karşı yaftalama terimi.

Ahmet Altan beyzade de yazısında ne inciler döktürüyordu: ‘Genç faşizm’, ‘Kemalist SS’ler’…

Meydanı boş bulunca demokratlık ve özgürlükçülük iddialarında ölçü izan tanımayanlar, şimdi ‘ilahi bir koro’ halinde gençlere saldırmayı matah belliyorlar: Eyüp Can’lar, Akif Beki’ler, Mümtazer Türköne’ler, Tayyip Erdoğan’lar, Süheyl Batum’lar, Ahmet Altan’lar, Doğan Tarkan’lar bir noktada buluşuyorlar.

“Bu, gençlik faşizmidir,” diye delleniyorlar.

Ortaklıkları daim olsun…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Birleşik Mücadele / öğrenci mücadelesi / sosyalist sol / Taraf Gazetesi /

Comments

 1. DSİP diyor ki:

  Tayyip, AKP kurmayları, CHP, DSİP ve Taraf’ın dili aynı: “Gençlerin Faşizmi” başlıklı yazınız DSİP WebBlog’ta yayınlanmıştır..

  http://dsip-tr.blogspot.com/2010/12/tayyip-akp-kurmaylar-chp-dsip-ve-tarafn.html

  Çalışmalarınızda kolaylıklar!

 2. selcuk diyor ki:

  “troçkist geçmişe sahip dsip”…
  aynı böyle geçiyor yazıda, gereksiz içi boş, laf söylerken troçkistlere de birşeyler diyeyimin ifadesi bu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.