Sabiha Gökçen’de İşçi Kıyımı

Sol Defter- Haber - 17 Aralık 2010 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sabiha Gökçen Havalimanında geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaşanan sendikalaşma girişimi, işverenin saldırısıyla karşılaşmış, Hava-İş Sendikasına üye oldukları için 286 işçi işten atılmıştı.

Sendika işe iade davaları kazandı ve yetkiyi aldı.

Sendikanın yetki alması üzerine işveren yeni bir saldırıya geçti ve sendikaya üye olan 160 işçiyi 14 Aralık günü paydos saatinde, üstelik telefonla arayarak işten çıkarttı.

İşçiler Hava-İş Sendikasının Pendik Şubesinde geldiklerinde çevik kuvvetle karşılaştılar; şubede toplanıp işverenle görüşme kararı aldılar ve işyerine gittiklerinde yine çevik kuvvet polisleriyle karşılaştılar.

İşverenle görüşmek istediklerinde kararlı oldukları anlaşılınca İnsan Kaynakları Müdürü işçilerle görüştü ve onlara “Aralık ayı itibariyle uçak seferlerinin düşeceği ön görüldüğü” için işten çıkarıldıkları bildirildi.

Sendikalaşmanın sadece üye yaparak mümkün olmadığını, işe iade davalarının kazanılmasının da mücadele olmadığı koşullarda bir anlamı olduğunu Sabiha Gökçen işçileri anlamış olmalıdır.

Alt yapısı olmayan ve sadece sendikaya üye olmaya ve yasalardaki haklara güvenen bir örgütlenmeyle sonuç almak mümkün değildir.

Direniş olmadan, kapının önüne direniş çadırı kurulmadan hak alınamaz.

Şimdiki soru işçilerinin kararlılığı karşısında sendika yönetimi de kararlı mı davranacak yoksa, daha önce olduğu gibi bir basın açıklaması yayıp, mahkeme süreciyle hak alma mücadelesini geçiştirecek mi?

Sabiha Gökçen İşçileri Yalnız Değildir!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İşten çıkarma / sendikalaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.