SA-BA İşçisi Hakkını Arıyor

N. Cemal - 22 Aralık 2010 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

SA-BA FABRİKASINDA BİRLİK VE MÜCADELE

Sa-Ba Endüstriyel Ürünler İmalat ve Ticaret A.Ş Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Kölece çalışma koşulları, ücretlerin düşüklüğü ve bu düşük ücretlerin de bir türlü zamanında ödenmiyor oluşu Sa-Ba fabrikasında bulunan işçilerin de başının belasıydı. Tam da bu nedenlerle işçiler, 2,5 ay kadar önce Sa-Ba fabrikasında sendikal örgütlenme faaliyetlerine başladılar. Sendikal faaliyet yürüttüğü tespit edilen işçilerden 4’ü patron tarafından tespit edildi ve işten atıldı: Meral Ertürk, Erhan Eroğlu, Erkan Yiğit ve Nurcan Atalay. İşten atma gerekçesi ise her zaman olduğu gibi hazırdı; “performans düşüklüğü ve fazla mesaiye kalmama!..”

Sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılan arkadaşlarına sahip çıkan 100’ü aşkın Sa-Ba işçisi topluca iş bırakarak direnişe geçtiler. Sa-Ba fabrikasında çalışan 212 işçinin 110’u sendikaya evet diyerek üye olmuş ve bunun üzerine Petrol-İş Sendikası yetki almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu. Bundan dolayıdır ki, Sa-Ba fabrikasında çalışan işçiler sadece işten atılan 4 arkadaşına değil, sendikalarına da sahip çıkmış oldular. Örgütlenmenin yasal hakları olduğunu belirterek bu haklarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladılar..

Sa-Ba patronunun gözünü korkutan bu direniş, süreci daha da sertleştirdi. Patron bu kez de 96 işçiyi işten attı. Ortaya çıkan bu işçi kıyımı tablosu ile yeni bir direniş ve mücadele sürecinin de yolu açılmış oldu. Bu mücadelenin güçlendirilerek örülebilmesi amacına yönelik çağrı ve girişimler de sürüyor.

“Sendika düşmanı Sa-Ba patronu icraatlarına devam ediyor. Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde Sa-Ba işyerinde Petrol-İş üyesi çoğu kadın 103 işçi bu sabah itibariyle işten çıkarıldı. İşçiler fabrika önünde direniyor. Sendikaları, tüm demokratik kuruluşları, işçi haklarının da insan haklarına dahil olduğunu düşünen tüm insan hakları kurumlarını, feministleri, sosyalistleri dayanışmaya çağırıyoruz.
Petrol-İş Kadın Dergisi”

Sınıf mücadelesi sürüyor. 78 günlük 2. TEKEL direnişinin sonunda çadırlarını söken işçiler, çadırları temizleyerek ve özenle kaldırmışlardı. Sloganlar arasında dile getirdikleri ise; “yeni direnişler için çadırlar hazır…”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: direniş / İşten çıkarma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.