Maraş’ın Katilleri Hâlâ Serbest

Sol Defter- Haber - 25 Aralık 2010 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Otuz iki yıl önce Aralık ayında 111 Alevi, faşist bir saldır ile hunharca katledildi. Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) çağrısıyla Maraş’a gelen binlerce kişi katliamın 32. Yıldönümünde; katliam dosyasının yeniden açılmasını, sorumluların yargılanmasını istedi.

Maraş Katliamı’nın hedefinde Aleviler, solcular ve devrimcilerdi. Önce sol görüşlü iki öğretmen Hacı Çolak ve Mustafa Yüzbaşıoğlu 21 Aralık günü, okuldan evlerine giderlerken silahlı saldırı sonucu öldürülürler. 22 Aralık günü bu iki öğretmen için cenaze töreni düzenlenecektir. Cenazeler Ulu Cami’ye gelecektir. Ancak ülkücüler hazırlıklıdır.

“Komünistler, Aleviler, Cuma namazını basacaklar, katil iktidar” propagandası ile cami ve çevresine 10 bin kişi toplanır. Cenazeler cami’ye gelince; korteje, tabutlara saldırılır, herkes kaçmak zorunda kalır, polis de kaçar, jandarma da kaçar. Tabutlar yerde kalır. Yerde kalan tabutlar daha büyük olayların başlangıcıdır. 23 Aralık günü, Belediye ve camilerin hoparlörlerinden yapılan çağrılarla, faşist provokatörler halk kıyım için hazırlanır.

“Komünistleri bırakmayın”, “Allah yoluna kesin”, “Sütçü İmam aşkına vurun”, “Bugün cihad günüdür, bir Alevi öldüren cennete gider”, “Alevileri öldürelim, memleketten temizleyelim”, “Alevileri öldürün, şahit kalmasın” diye bağıran faşist ajitatörlerin sürüklediği kalabalıklar Alevilerin yaşadığı mahallelerine saldırdılar. Bu mahalleler taranıp, bombalanıp, kundaklandıktan sonra muhasara altına alındı. Ölülerin taşınması, yaralıların hastanelere götürülmesi engellendi, hastaneler kuşatıldı; insanlar kadın, çocuk, hamile, yaşlı, hasta, yaralı ayrımı yapılmadan öldürüldü.

Faşistlerin “Aleviler dinsiz ve sünnetsizdir” provokasyonuyla gözleri kararan saldırganlar, insanların pantolonlarını indirip sünnetli olup olmadıklarına baktılar. Alevi mahallelerinin yanı sıra, Sünni mahallelerinde de önceden işaretlenmiş Alevi evlerine baskınlar yapıldı.

Ancak 25 Aralık akşamı tamamen yatışan saldırılarda, resmen saptanabilen ölü sayısı 111’di. Yüzlerce kişi yaralanmış, aralarında CHP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), TÖB-DER, Polis Memurları Dayanışma Derneği (Pol-Der) binalarının ve Sağlık Müdürlüğü’nün bulunduğu 210 ev ve 70 işyeri yakılıp yıkılmıştır. Katliamın ardından, binlerce Alevi Kahramanmaraş’ı kaçarcasına terk ettiler.

Maraş Katliamı’nı protesto ve katliamda yaşamını yitirenleri anma gösterisi katliamın 32. yılında ilk kez Maraş’ta düzenlendi. ABF’nin çağrısıyla Maraş Cahit Zorbolu Caddesi’nde toplanan binlerce kişi Müftülük Meydanı’na yürüdü.

Pek çok ilden Maraş’a gelen binlerce kişi “Katliam dosyaları açılsın, darbeciler yargılansın. Maraş Katliamını unutmadık unutmayacağız” dedi.

Eylem boyunca Aleviler “Zorunlu din dersleri kaldırılsın, Suçlular bulunsun hesap sorulsun, Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganları attı.

Maraş katliamının yıldönümünde 40-45 kişilik ülkücü faşist grup “Burası Maraş buradan çıkış yok” sloganlarıyla miting kitlesine saldırmaya çalıştı, ülkücü faşist güruh katliamı sahiplendiklerini bu yola göstermiş oldular.

Öte yandan katliamın bir numaralı sanığı Ökkeş Kenger de mitingi faşist güruhun bulunduğu alandaki bürosundan seyretti. Ökkeş Kenger, Maraş katliamı davasından yargılandıktan sonra soyadını “Şendiller” olarak değiştirerek MHP’den milletvekili olmuş, daha sonra ise BBP’ye katılmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BBP / Maraş Katliamı / MHP / Ökkeş Şendiller /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.