BDP Politika Yapmaya Başlayınca Çarşı Karıştı…

Sırrı Süreyya Önder - 30 Aralık 2010 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yine Diyarbekir’deyim. Yılbaşını da burada geçireceğim. ‘Yılbaşı geçirmek’ benim için sandığınız gibi bir neşe ve coşkuya tekabül etmiyor. Neye tekabül ettiğini pazar günkü Radikal’de okuyacaksınız.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Diyarbakır gezisini izlemek için buradayım. Protokole sıkışmak bu tür gezilerin ruhunu yeterince görememektir de bir bakıma.
İşte ol sebepten kendi başıma kenti kolaçan etmekteydim ki Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek’in elektronik postası geldi. 

450 yıllık dergâh
Makedonya’nın Tetova kentinde bulunan, yaklaşık 450 yıllık Harabati Baba Dergâhı’nı yeniden ihya etmek için yaptıkları çalışmaları ve engelleri anlatıyordu.
Dergâhın kurucusu ya da Bektaşilerin ifadesiyle ‘uyandıranı’ Server Paşa’dan sersem diye bahsedilmesi dikkatimi çekti. Cem dergisinde olay şöyle anlatılıyor:
“Dergâhın ilk kurucusunun Sersem Ali Dedebaba olduğu bilinmektedir. Sersem Ali Baba, Kanûni Sultan Süleyman’ın zevcelerinden Mâh-ı Devrân Sultan’ın ağabeyidir. Tarihe kayıtlı olan ismi Server Paşa olup, Kanûni’nin Sadr-ı âzamlarındandır. Enderûnda yetişmiş bir devşirmedir. Acemi oğlanlığı esnasında, Bektaşi tarikatına intisab etmiştir. Mürşidi, ünlü Balım Sultan’dır. Yaklaşan Kalender Çelebi isyanından haberdar olması nedeniyle (Kalender Çelebi, ünlü Bektaşi Azizesi Kadıncık Ana ve eşleri İdris Hoca Efendi’nin küçük torunlarıdır) bir siyaset adamı olarak zor durumda kalmış ve ayak divanına çıkarak Kanuni’den sadrazamlık görevinden azlini talep ederek, Hacı Bektaş Dergâhı’na yerleşme izni istemesi üzerine; padişah kendisine ‘Bundan böyle senin ismin Server değil, Sersem olsun der’. Bunun üzerine lakâbı Sersem Ali Baba olarak anılmaya başlar.
Kanuni daha sonra Kalenderilerle ilişkilerinden çekindiği için Sersem Ali Baba’yı sürgüne gönderir.
Bu arada M. 1527 yılında, Anadolu’da Kalender Çelebi isyanı oldukça kanlı bir şekilde bastırılır. Kalender Çelebi’nin kesik başı Hacı Bektaş Pirevi’ne getirilip, defnedilir. Bugün Balım Sultan Türbesi’nin sol yanında bulunan makam Kalender Çelebi’nindir. Bu tarihten sonra İstanbul’da veba salgını baş göstermesi üzerine, Kanûni bir şefaat arzusu ile Sersem Ali Dedebaba’yı yeniden Pirevi’nin başına oturtur. Hicri 957 (M. 1550) Sersem Ali Dedebaba (19) yıl ‘meşihat’te kalır ve H. 977 (M. 1569) yılında Hakk’a yürür.” 

Küs müyüz?
BDP özerklik ve iki dil meselesini dillendirene kadar herkes konuşmanın ve siyaset üzerinden yöntemler önermenin faziletlerini sayıp dökerdi. Meclis’teki Kürt milletvekillerini siyaset yapmamakla, barışçıl çözüm önerileri geliştirmemekle suçlardı.
BDP ne zaman politika yapmaya başladı, işte o zaman çarşı karıştı.
Bugün olup biten böyle okunabilir.
“Hani her şeyi konuşacaktık” diyenler neredeyse vatan hainliği ile yaftalanmaya başlanıyor.
Siz etrafta uçuşan spekülasyonlara bakmayın. Kürtler yasal bir statü kazanmak istiyorlar ve bu taleplerinin yerinde olup olmadığına son gelişmelere bakarak karar verebilirsiniz.
Lafla insanlık gemisi yürümüyor.
Cumhurbaşkanı biraz da bu duygularla bekleniyor burada. İktidarın blok milliyetçi alanında ‘özerk’ bir çıkış umuluyor.
Yoksa bölge kendisini gayet özerk hissediyor ama “İyi şeyler olacak” noktasından “eski tas eski hamam sadece yeni tellak” noktasına gelinmesine, ‘iyi şeyler’in müjdecisi ne diyecek, bu merak ediliyor.
Sivil toplum ve politikacıların pek umudu olmamasına rağmen halk Abdullah Gül için ‘Norşin’ telaffuzundan beri iyi duygular besliyor.
Bana gelince.. Kimseden Sersem Ali Baba özverisi beklemiyorum ama bu meseleyi çözmek isteyen böyle bir vazgeçişi de rezervine koymazsa yeniden eski ‘güzel’ günlerimize döneriz.
Yalnız şu var ki kimse oturduğu yerde eski ‘güzel’ rahatlığıyla oturamaz.
Bu durum meselenin her iki tarafı için de geçerli.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.