Tek Tek Venceremos…

Ömer Yıldız - 30 Aralık 2010 - Dünya Solu / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Venceremos

90 lı yılların başı. Kızıltepe’ye Rahmi Saltuk geliyor. Biz de bir heyecan bir heyecan. Toplandık kendi tabirimizle “Derik’in devrimci öğretmenleri” konsere Ramazan’ın minibüsünü kiraladık. Kızıltepe’de bodrum katta bir küçük salonda yarısı polis yarısı devrimci kitle ile izledik konseri. Bir kağıda istek yazdık. “Derik’in devrimci öğretmenleri olarak  Venceremos’u istiyoruz. Dinledik, beraber söyledik. Konser çıkışı biz dolmuşa arkamızdan bir grup “bizi koruyan” siviller peşimizde yürüdük. Bilenler için kolay Derik’e İpek Yolu’ndan ayrılan yolda (üçyol) bir karakol var. Karakolda zorunlu mola verdik.

Biz Türk, Ramazan Kürt, şarkı Şilili, Saltuk ise dünya insanı.

Toplam kaç ediyor? En az hesapla üç farklı kültür. Üç farklı dil.

“Tek tek ağardı bak saçlarım”

Atranik Süryani, Şeyhmus Kürt, ben Türk. Aynı bilardo salonunda oyun oynar sohbet ederdik. Üçümüz de farklı dilden ama aynı gönülden. Ben Türkçe okuyup öğretmen olmuştum. Şeyhmus kahveci, Atranik dişçi kalfası. İnanın en az benim kadar akıllıydılar. Herkes anadilinde okusa acaba ne iş yaparlardı?

“Tek tek…”

Egemenler için onların işini yapacak insanlar lazım. Bu insanların az bilen, az düşünen insanlar. Herkes biliyor ki en genç nüfus Kürtlerde ve onlarda iyi eğitim alırsa “işçi” kalmaz. Seçimlerde herkes için “milliyetçilik” prim yapıyor. Ancak seçim öncesi zamanlar bir turnusol kağıdı görevi yapıyor. Herkesin rengi ayan beyan ortaya çıkıyor. “Yetmez ama Evet” çiler gördünüz mü demokratik Türkiye’yi. Darbeciler mi yargılandı? Muhalif Kürt, Türk siyasetçiler mi?

“Tek tek..”

Lakin…

Venceremos tek tek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Anayasa Referandumu / Kürt sorunu / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.