Ulucanlar’a gitmeyeceğim…

Ömer Yıldız - 1 Ocak 2011 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Müzeler geçmişi yansıtır özelliklerine göre. Bazılarında bir hayranlık hissi, bazılarında o günlere özlem yaşarsınız. Müze geçmiştir. Gelecek bizimle şekillenecek.

Ülkemiz müzeler diyarı olur eğer geçmiş incelense. Ulucanlar müze olmuş. Bakan da bakakalmış anılara. “Deniz benim arkadaşımdı” veciz sözünü söylemiş! Doğru Deniz senin daha iyi bir ülkede yaşaman için mücadele etti. Bildiğinden belki günah çıkardın. Türkiye’nin en çok faili meçhul rekortmenlerinden eski içişleri bakanı ile aynı partide olmaktan acı duydun belki. Yenisi de açıklamış “bizim zamanımızda faili meçhul yok” diye. “Uğur” u yok saymak sanırım bu. Ancak vahimi şu. Faili bulunursa öldürmenin zararı yok. Öyle mi?

Bu müze işine ben karşıyım. Hep eskide bırakacak bizi. Geçmişe üzülmekten geleceğe bakamayacağız. Biz “sünnet ehli” miyiz ki geçmişi görüp ona göre davranalım. Devrim süreklidir. Devrimci değişkendir ileriye doğru. Bizim gönüllerimizde müzelerimiz var. Acıları biliyoruz hepimiz bir yakınımızdan. Acılarla yaşamıyoruz ancak. Her idam gününde, her katlediliş yıldönümünde ağlasak, ağlamadığımız gün kalmaz.

Diyarbakır cezaevi müze olacak, Ulucanlar oldu. Yenilerinde devrimciler yok öyle mi? Adamlar yatırıyor, asıyor, işkence yapıyor;sonra bir benzeri geliyor müze yapıyor yenilerini açarak. Ben ağlamıyorum. Tüylerim diken diken oluyor, gözlerim doluyor ama ağlamıyorum. Müzelere de gitmeyeceğim. Müzelerde anılar yaşar. Anılarında yaşatanlardan değilim. Yaşamımda yaşatanlardan olmak hedefim.

Adamlar kendi ibadethanelerine gitmediğimizi görünce bizim için ibadethane açıyorlar müze diyerek. Orada analım, “dua” edelim diye.

En korkunç olanı ise “ibret almak”. İbret alalım istiyorlar ölümlerinden ve oturalım anılarımızın üstüne. Bir karşı duruştur bizim ölüm yerlerimizi bize sergilemek. “Bizde bunlardan çok var. Yenisini açarız. Eskisinde yoldaşlarını, onların anılarını –para ile bilet satarak- sana satarız” diyorlar.

Deniz’in kardeşi parkasını vermeyecekmiş müzeye. Çok sevindim.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sosyalist olmak / sosyalist sol / Ulucanlar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.