Karakol Değil, Özgür Lise İstiyoruz

N. Cemal - 10 Ocak 2011 - Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Artık yeter…

TEKEL direnişi sürecinde okullarında sergiledikleri dayanışma eylemiyle dikkatleri çeken Sarıgazi Mehmetçik Lisesi öğrencileri hakkında okul idaresince soruşturmalar açılmış ve yoğun bir polis baskısıyla devlet terörü estirilmişti. O gün bu gün, Mehmetçik Lisesinden ve öğrencilerinin üzerinden polis baskısı hiç eksik olmadı. Polis gözetiminde ve devlet terörü tehditleri altında süren lise eğitimine öğrenciler tarafından “artık yeter” denildi, protesto yürüyüşü ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kürtçe ve Türkçe…

07.01.2011 Cuma günü saat 14.30’da okul çıkışında toplanan öğrenciler disiplin ve kararlılıklarını yansıtan coşkularıyla hep bir ağızdan Kürtçe ve Türkçe sloganlarını attılar: QEREQOL NA DIBISTAN U AZAD DIXWAZIM! – KARAKOL DEĞİL ÖZGÜR BİR LİSE İSTİYORUZ! Taşıdıkları pankartta Kürtçe ve Türkçeydi.

Polis İdare…

“Bilimsel ve anadilde eğitim hakkı için mücadele” verdiklerini belirten Mehmetçik lisesi öğrencilerinin yanında, Sarıgazi Ticaret ve meslek lisesinden arkadaşları da saf tuttu. “Polis İdare İşbirliğine Son!” diyerek yürüyen liselilerin yanında TEKEL ve İSKİ direnişinden de temsilciler vardı. Bu dayanışmaya liseliler sloganlarıyla teşekkürlerini iletmiş oldular; “Tekel’in Ateşi Liselerde Yanıyor!”

Gençliğin geleceği…

“Tekel ve öncesinde ülke sorunlarına karşı duyarlı olan biz öğrencilere yönelik artan devlet baskısına karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diyen Mehmetçik lisesinin Kürt ve Türk öğrencileri, “emekçileri sömüren ve Kürt ulusunun kimliğini inkar ederek onun kültürüne, diline saygı göstermeyen, gençliğin geleceğiyle oynayan bir sistemle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundular.

Direnişin simgesi…

“Okul çevresinde sürekli şekilde sivil polisler, okul içinde ise onların kolluk güçleri ‘idare-polis işbirliği’ şiarı ile öğrencilere karşı baskılarını yoğunlaştırmaktadır” diyen liseliler, “Tekel işçileriyle gündeme oturan Mehmetçik lisesi öğrencileri o günden bu güne bir çok baskıya maruz kalmıştır” demekle birlikte; “Mehmetçik lisesi direnişin simgesi olmaya devam edecektir” diye vurgulamayı da ihmal etmediler.

Korkumuz…

“Biz gençliğin korkmasını ve sinmesini istiyorlar” diyen Mehmetçik lisesi öğrencileri, “biz yalnızca mücadelenin dışında kalmaktan korkacağız” diyerek kararlılıklarını vurguladılar.

Basın açıklaması sırasında sivil polislerin çekim yaptıklarını gören liseliler, “işte bu sivil polis bizi kaydediyor ve yarın okulda karşımıza çıkacaklar” diyerek deşifre ettiler. Ardından da sivilleri kollarından tutup kitlenin dışına attılar. Kısa bir an gerginlik yaşansa da, Mehmetçik lisesi öğrencileri yürüyüş ve basın açıklamalarını türküler eşliğinde başarıyla tamamladılar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Lise Öğrencileri / Mehmetçik Lisesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.