Casper Günlüğü 6: Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Casper Patronunu Uyardı

Sol Defter- Haber - 25 Şubat 2011 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Direnişin beşinci günündeyiz. Basın açıklaması için saat 13.00’e doğru dayanışmaya gelen dostların sayısı artmaya başladı. Basın açıklaması saati geldiğinde  demir parmaklıklı kapının ardında bekleyen sendika üyesi işçilerle dayanışmak için Birleşik Metal-İş 1 Nolu şubenin örgütlü bulunduğu işyerlerinden işçiler,temsilciler; 2 Nolu şube başkanı, Genel Merkez yöneticileri, DİSK Örgütlenme Dairesi ve Nakliyat-İş Genel Başkanı, Eğitim-Sen 1, 2 ve 6 nolu şubeden temsilci, üye ve şube yöneticileri; çeşitli siyasi çevrelerden, partilerden (TKP) geldiler.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmada sermayenin saldırılarından söz etti ve Casper patronunu; Amerikalı yöneticisi Charlotte’u sendika haklarına saygılı olması konusunda uyardı.

Birleşik Metal-İş sendikasınının Maden-İş geleneğinden gelen 46 yıllık bir sendika olduğunu hatırlattı ve “haklı olduğumuz konularda geri adım atmayız” dedi. Başlattıkları mücadeleyi ve işçileri, üyelerini yalnız bırakmayacaklarını açıkladı.

DİSK Örgütlenme Dairesi Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise, direnişteki işçileri selamladı ve DİSK olarak desteklerinin devam edeceğini belirtti. Patronların yasal ve Anayasal haklara saygısız davrandığını ve yasaları çiğnediklerini belirtti. Nemtrans işçilerinin 48 günlük direnişinin ardından kazandıkları gibi, Casper işçilerinin de kazanacaklarına inandıklarını belirtti.

Saat 13.25’te işbaşı yapan işçiler konuşmalar boyunca “Direne direne kazanacağız”, “Casper işçisi köle değildir”, “Casper’e sendika girecek başka yolu yok” sloganlarını attı.

Basın açıklaması sırasında çok sayıda resmi ve sivil polis de çevrede bulunuyordu.

Basın açıklamasının ardından işçiler işyerine daha güçlü ve güvenli olarak döndüler. Gün sonunda deneme süresi henüz dolmayan, bir buçuk aydır çalışan bir işçinin çıkışı verildi. İşten çıkış kağıtlarının noterden tebligatı bir işçiye daha geldi. Artık daha kararlı bir işçi var.

Bugün için durum şu ki, patron sendikayı ve işçilerin sendikaya verdiği desteği birkez daha güçlü biçimde gördü. Bu koşullarda sendikayla görüşmekten başka yolu yok. Eğer sendikayla görüşme yerine yasadışı inadında devam ederse, bundan her geçen gün Casper markası ve kendisi zarar edecektir.


Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Casper Bilgisayar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.