D.S.C.’de İşten Atılan İşçilere Polis Saldırdı

Sol Defter- Haber - 26 Şubat 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hyundai’ye yan sanayi olarak faaliyet gösteren D.S.C. işyerinde patronun sendikalaşan 25 işçiyi işten çıkartması, ardından bu işçilerin yerine işçi alması üzerine, işçiler işlerine ve sendiklarına sahip çıktıkları için polisin saldırısına uğradılar. Çok sayıda işçinin yaralandığı saldırı sırasında şube başkanının da kaburga kemiklerinde kırık oluştu.

25 Şubat günü yapılan Basın açıklamasının ardından da işyerine yeni işçileri almamak üzere müdahale eden işçilere polisin müdahalesi gerçekleşti.

Birleşik Metal-İş’in açıklaması şöyle:

D.S.C. Otomotiv Koltuk Sistemleri işyerinde

Anayasal Haklarına sahip çıktıkları için işten atılan işçilere SALDIRI…

Kocaali’deki D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işyeri önünde işleri ve ekmekleri için mücadele eden üyelerimizin yerine yeni işçi alınmak istendi.

Fabrika önünde yaşanan gerginlik sonrası polis müdahalesi sonucunda; çok sayıda üyemiz yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Kocaali’deki faaliyette bulunan Güney Kore sermayeli D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. işyerinde çalışan işçiler, anayasal haklarını kullanarak Sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalamak için yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvurusunu yaptı.

Ve bu gelişmeler üzerine işverenlik, işçileri sendikadan istifaya zorlamaktadır.

22 Şubat Salı günü; işveren işyerinde üretimi durdurarak işçileri toplamış ve “Ya sendikadan istifa eder çalışırsınız ya da hepinizi atarım” konuşması yapmıştır.

İşçilerin bu tehditleri ret etmeleri ve sendika hakkına sahip çıkmaları üzerine başlangıçta 25 üyemiz ve bugün itibariyle toplam 35 üyemiz işten atıldı.

İşten çıkartılan üyelerimiz, 22 Şubat tarihinden itibaren işyerinin önünde direnişe başladılar.

D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri yaşananlar sendikal hak ve örgütlenme özgürlüğüne gösterilen tahammülsüzlüğün açık göstergesidir. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, uluslararası sözleşmeler, Anayasamız ve yasalarımızla güvence altına alınmıştır.

Ancak bu kadar temel bir hakka dahi tahammül edemeyen D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işvereni bununla da yetinmemiş, işten haksız ve yasadışı biçimde çıkardığı işçilerin yerine dışarıdan bir grup işçiyi işbaşı yaptırmak istemiştir.

Bu sabah (24 Şubat) işten atılan işçilerin yerine yeni işçiler fabrikaya alınmak istenmesi üzerine ekmekleri ve gelecekleri için haksız yere işten atılan işçilerin tepki göstermesi üzerine polis müdahalesi ile karşılaşıldı.

Müdahale sonucunda çok sayıda üyemiz yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Üyelerimizin can güvenliğinden endişe etmekteyiz.

Bu konuda mülki amirleri ve tüm yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz.

Bizler işten atılan D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işçisi üyelerimiz işlerinin başına dönene kadar mücadelemizi sürdürecek ve kazanacağız.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak yaralanan işçi arkadaşlarımızın hepsine acil şifalar dilerken, tüm yetkilileri görevlerini yapmaya, bu ülkenin bir hukuk devleti olduğunu başta Güney Kore sermayeli D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işvereni olmak üzere herkese göstermeye çağırıyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BMİ / işçilere saldırı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.