Barış ve Kardeşlik İçin Kürtçe Öğreniyorum

Ömer Yıldız - 5 Mart 2011 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sol Hareket girişimi ile “Barış İçin Kürtçe Öğreniyorum Kampanyası” başlatıldı.  Barış ve kardeşlik için Kürtçe öğreneceğiz. Anlamak anlaşılmak için öğreneceğiz. Empati kurmak, yaşamı paylaşma, ağıtları anlamak için öğreneceğiz.
Bir lisan bir insan diye değil; bir insan ne hisseder anlamak için öğreneceğiz. Belki tarzanca olacak, belki kendimizi tam ifade edemeyeceğiz ama anlayacağız.
Büyük şehirlerde kurslar açıldı. Basın açıklamaları yapıldı. Aydınlar, sanatçılar desteklerini ifade ettiler. Belki denilebilir ki ne var bunda? Günde kaç tane böyle çalışma var. Çabalar, girişimler var. Ancak içine girdiğinizde göreceksiniz ki bugüne kadar anadil konusunda kelam edenlerin aslında savundukları dili bilmediği gerçeği ile karşılaşacaksınız. Evrensel ilkeler üzerinden hareket eden bizlerin yerel bir dili bilmediğimiz gerçeği çıkacak karşınıza. Bizim barış adına aşacağımız engel kendi algılama sistemimiz.
Ağlayan ananın çığlığını kendi dilinde duymak istedik. Kendi dilimizde ağlayan anaları duydukça yüreğimiz parçalandı. Biraz da anlamadığımız ağıtlar dağlasın istedik yüreğimizi. Dağlanan yüreklerden küllerinden yeniden ortaya çıkan efsane kuş gibi, barışı yaratalım istedik.
Düğünde birlikte aynı ülkeyi paylaştığımız kardeşimiz nasıl coşar , eğlenir bilelim istedik. Her dilde türküleri anlayalım istedik. Türkülerle örelim barışı diledik. Şiwan’ı dinlerken Arınç’ı değil sözü duyalım diledik. Aslolan Şiwan da değil Arınç da dildir dedik.
Biz Kürtçe anlarsak barış için bir bağ kurarız diye umutlandık. Kanın akmadığı bir Türkiye arzumuzdan bu çalışmayı başlattık.
Biz, kavgadan hoşlananların, kandan beslenenlerin aksine kardeşçe yaşamak isteyenler önce en yakınımızı anlamak gerektiğini düşündük. Empeyalist İngilizi Almanı anlamadan önce Kürdü anlamak gerektiğine inandık.
Hissetmeden anlamanın olmayacağını, hissetmek için aynı dili konuşmak şart değil ama olursa daha iyi olacağını bildiğimizden bu yola çıktık.
Umarız ki; kendi halkını kendi dilinden anlamak isteyen parlamenterler dahi Kürtçe öğrenmeye gelsin. Kavgayı körükleyen köşe yazarları da Kürtçe öğrenmeye gelsin. Sanatıyla ulaştığı Kürtlere diliyle ulaşmak isteyen sanatçı da gelsin.
Barış ve kardeşlik için Kürtçe öğrenmek isteyen gelsin.
Bütün diller yaşasın
Bütün diller anlaşılsın.
Yeryüzünde BARIŞ hüküm sürsün.
Kendi dilinde tüm sözcükler sevgi, barış ve yaşam üstüne olsun.
Yolumuzda sonumuzda açık olsun.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Anadil / Kürt sorunu / sosyalist sol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.