Japonya’da Deprem ve Tsunami Faciası – (BBC)

Sol Defter- Haber - 14 Mart 2011 - Dünya / Makaleler

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

11.03.2011

Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı henüz belli değil.

Başta başkent Tokyo olmak üzere geniş bir bölgeyi etkileyen depremde birçok kişi de kayıp.

Deprem yerel saatle 14:46’da (Türkiye saatiyle 07:46) meydana geldi. Bu depremin Japonya’da şimdiye kadar yaşanan en büyük sarsıntı olduğu belirtiliyor.

Televizyonların canlı yayınlarına katılan bazı depremzedeler, depremin 3-4 dakika sürdüğünü anlattılar.

Depremin ardından en yüksek derecede tsunami uyarısı yayımlandı.

Amerikan jeoloji yetkilileri depremin merkezinin Tokyo’dan 400 km. uzaklıkta ve denizin yaklaşık 32 km derinliğinde olduğunu açıkladı. Depremin ardından büyük artçı sarsıntılar yaşanıyor. Metro ulaşımı durdu, milyonlarca ev elektriksiz kaldı.

Televizyon görüntüleri Onahama City’de büyük dalgaların kıyıyı vurmasını gösterdi. Miyagi ve Fukushima bölgelerini vuran ilk tsunami, kıyı boyunca çok sayıda yerleşim alanını tahrip etti.

Sendai City’de çok büyük bir dalganın karanın içlerindeki tarım arazilerine doğru ilerlerken önündeki her şeyi birlikte sürüklediği görüldü.

Japon NHK televizyonundan yayınlanan görüntülerde, denizden gelen dalgalarla birlikte gemilerin, otomobillerin, kamyonların, elektrik direklerinin, yoğun çamur tabakasıyla birlikte kıyıdan içlere doğru topluca sürüklenmesi izlendi.

Deprem ardından bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya’nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor.

Halkın en kısa zamanda ve hızla yüksek bölgelere gitmesi istendi.

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı izlendi. Tokyo yakınlarındaki Ichihara yöresinde bir petrol rafinerisinde de kontrol altına alınamayan büyük bir yangın sürüyor.

Japonya’nın şehirler arası hızlı tren seferleri durduruldu. Tokyo yakınlarındaki Narita havaalanıyla, Sendai havaalanı ulaşıma kapatıldı. Bazı nükleer santrallerdeki faaliyet de, otomatik olarak kapatıldı.

Fransız Haber Ajansı, ABD tsunami gözlem merkezinin, Büyük Okyanus kıyılarının hemen hemen tamamını, Avustralya ile Güney Amerika’yı uyarı kapsamına aldığını bildirdi.

Japonya yetkilieri halka sükunet içinde olunması, asla otomobillere binilmemesi, önümüzdeki saatlerde güvenlik için yetkililerce yapılan uyarılara kesinlikle uyulması çağrısında bulunuyor.

Başbakan Naoto Kan, ülkede herhangi bir radyasyon sızıntısı olmadığını duyurdu. Japonya Başbakanı, deprem fekaletzedelerine derin üzüntülerini dile getirdi ve çeşitli âcil yardım merkezleri oluşturulduğunu bildirdi.

14.03.2011

Japonya piyasalara rekor miktarda para pompalıyor

Deprem ve tsunami felaketi ardından Japon borsasındaki ilk işlem günü hisse fiyatları keskin düşüş yaşarken, Japonya Merkez Bankası piyasalara rekor düzeyde para pompalayarak ekonomiyi rahatlatmaya çalışıyor.

Tokyo borsasında ana gösterge Nikkei endeksi pazartesi günü yüzde 6’nın üzerinde değer kaybetti. Japonya’nın nükleer tesis işletmecisi Tepco şirketinin hisseleri yüzde 24 kayıp verirken, kapanan fabrikalar nedeniyle üretimin askıya alınması Sony ve Toyota gibi dev firmaların hisse fiyatlarını da vurdu.

Japonya Merkez Bankası, para piyasalarını kısa vadede rahatlatmak için 184 milyar dolar pompaladığını ve bu rekor miktara önümüzdeki günlerde ilavelerin de yapılacağını açıkladı.

184 milyar doların yanı sıra salı ve çarşamba günleri piyasalara 83 milyar dolar daha aktarılacağını söyleyen Japonya Merkez Bankası’nın para piyasasına toplam müdahalesi 266 milyar doları geçiyor.

İngiltere basınından Daily Telegraph gazetesi, doğal afetin Japonya’yı yeniden resesyona sürüklemekle kalmayıp, küresel mali kriz ardından dünya genelindeki toparlanma sürecine de sekte vurabileceğine dikkat çekiyor.

Financial Times, Japonya’nın küresel ekonomideki payının yüzde 7’ye denk geldiğini yazıyor.

Petrol fiyatlarının cuma günü yüzde 3 oranında düştüğünü belirten Guardian, düşüşün bu hafta da devam edebileceğini kaydediyor.

Gazete, Japonya’nın dünyanın en çok petrol ithal eden ülkelerinden biri olduğunu, ancak fabrikalarda üretimin durma noktasına gelmesi nedeniyle talebin de azalacağını vurguluyor.

Guardian, dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota ile Nissan’ın toplam 20 fabrikada üretimi durdurduğuna dikkat çekiyor.

BBC Türkçe’den derlenmiştir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Deprem / Japonya / Tsunami /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.