Casper Günlüğü 28: İşini Doğru Yapana İhtar Veriyorlar!

Sol Defter- Haber - 21 Mart 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Casper Bilgisayar yönetimi tamamen sapıttı. İflah olur mu, bilmiyoruz? İşini doğru yapandan da savunma isteniyor! Altan Bey neyi nasıl taip ediyor bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, birini gözüne kestirdi mi hemen takibe alıyor, peşinden Erdem Bey’e havale ediyor ve sonra savunma isteniyor…

Yasalara uymaya çalışırken (yeni trend “savunmanı ver, cezanı al” biçiminde işliyor), işin gereği yapılan işlerin de “suç” kapsamına girdiğine tanık oluyoruz. İŞini doğru yapsan bir dert, yapmasan bir başka dert! Yönetim bir karar vermeli: İşimizi gerektiği gibi yapmak istiyoruz. Yönetim ise (işi bilmediği anlaşılıyor), işimizin gereği yaptığımız kontrolleri fuzuli zaman geçirme, işten kaytarma sayıyor.

Bir bilgisayarı kontrol etmek işi aksatmak olabilir mi? Örneğin o bilgiayarda bir program çalışmıyorsa ve işiniz gereği gerekli teknik işlemin ardından o programı kontrol etmeniz, işten kaytarmak sayılır mı? Kuşkusuz sayılmalı. Ancak şirket yönetiminin ruh sağlığı bozulduğu için olmalı, işlerin kontrol edilmesini istemiyor! Kontrol işlemelerini “boş iş” sayıyor ve Erdem Bey’e havale ediyor.

Son bir haftadır işini doğru yapan da savunma veriyor.

Böyle bir şirket yönetimi olur mu?

Paranoyak yönetim istemiyoruz!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Casper Bilgisayar /

Comments

 1. Mobingg diyor ki:

  Yazılarınızı takip ediyorum anladım ki bu bir yıldırma süreci;
  Mobbing bir suç olmasına rağmen, “mobbing” davranışları, örgüt yönetimleri tarafından özel bir strateji olarak görmezlikten gelinmiş, müsamaha gösterilmiş, yanlış anlamlandırılmış ya da gerçekten teşvik edilmiştir. Doğal olarak mağdurlar, kendilerini savunurken ‘kimi, kime şikayet edecekleri’ gibi bir açmazı yaşanmaktadırlar. Mobbingin bir veya birkaç kişi tarafından, diğer bir kişiye yönelik olarak sistematik bir biçimde düşmanca ve ahlak dışı bir iletişim yöneltilmesi şeklinde, psikolojik bir terör olduğu vurgulanmaktadır.Arkadaslar artık Türkiyede mobing davaları kazanılmaya başlandı hemde yargıtay onadı artık bazı yöneticileriniz için kötü haber
  iş yerinde Mobbing davranışlarından bazıları;
  -Yaptığınız işin sürekli eleştirilir,
  -Üstünüz ,meslektaşlarınız ,birlikte çalıştığınız kişiler kendinizi gösterme olanaklarınızı kısıtlar,
  -Özel yaşantınız sürekli eleştirilir,
  -Çevrenizdeki insanlar sizinle konuşmazlar ve başkalarına ulaşmanız engellenir,
  -Dini ve siyasi görüşünüzle alay edilir,
  -Asılsız söylentiler ve hakkınızda kötü konuşmalar yapılır,
  -Sizi gülünç düşürmek için her türlü hareketleriniz taklit edilir,
  -Cinsel imalarda veya doğrudan cinsel tacizde bulunulur,
  -Size verilen işler geri alınır kendinize yeni bir iş bile yaratamazsınız,
  -İşiniz sürekli değiştirilir, itibarınızı düşürecek şekilde niteliklerinizin dışındaki işler verilir,
  -Fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız,
  -Fiziksel şiddet tehditleri yapılır,
  Bunlara benzer şeyler yasıyorsanız bunlar suçtur ve mobing olarak adlandırılır hakkınızı arayın.

 2. filozof diyor ki:

  Bugün bir yaşıma daha girdim,bu şirkette yılda bir kaç dogumgünü kutlanıyor,böyle olunca çabuk yaşlanıyoruz,niye diyeceksiniz şimdi;ee baksanıza dürüst çalışmak suçmuş bir yaş gitti:)hırsızlık yapmamak suç bir yaş daha gitti.:)odalara girmek suç:)soru sormak suç:)hakkını istemek suç:)hakkını aramak suç:)baksanıza saymakla bitmiyor ben bile şaşırdım kaç yaş büyüdüğümü hatırlayanınız varsa söylesin:))))Bunca yıldır çalışıyorumda böylesini ilk defa görüyorum.Şimdi soruyorum arkadaşlar sendikaya üye oldum oda suç mu ? ohh iyi bari o suç değilmiş;
  T.C. Anayasası
  51. Madde
  C. Sendika Kurma Hakkı

  Madde 51. – Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.

  Sendika kurma hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâk ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebepleriyle ve kanunla sınırlanabilir.

  Sendika kurma hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

  Aynı zamanda ve aynı işkolunda birden fazla sendikaya üye olunamaz.

  İşçi niteliği taşımayan kamu görevlilerinin bu alandaki haklarının kapsam, istisna ve sınırları gördükleri hizmetin niteliğine uygun olarak kanunla düzenlenir.

  Sendika ve üst kuruluşlarının tüzükleri, yönetim ve işleyişleri, Cumhuriyetin temel niteliklerine ve demokrasi esaslarına aykırı olamaz.

 3. nikotin diyor ki:

  Şirketi tek başına büyüttüğünü sanan yönetim gaflet uykusundan ne zaman uyanacak çok merak ediyorum.

  Bu şirket personelinin emeği ile büyüdü büyütüldü.Şüphesiz ki tüm işçi kardeşlerimizin amacı şirketi daha da büyütmek aksi söz konusu olsa bunca baskıya hor görülmeye, katlar arası geçişi engel konmasına, plaza önünde sigara içilmesine yasak getirilmesine vs. vs. tüm bu saçma sapan yasaklamalara rağmen insanlar işlerini aksatmadan yaparlarmıydı.

  Altan beyyyyy duy artık bizi yaşanan herşeyin sebebi Teknik Servis Drektöründür.Anla artık bunu….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.