Grev Silahı Gebze’de Patlamadan Kazandırdı

N. Cemal - 29 Mart 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

GREV SİLAHI PATLAMADAN KAZANDIRDI

Grev günü…

Camlar tutuştu, doğan güneşin aksinde. Sabahın ilk ışıklarında, grevci işçilerle dayanışmak için yola çıkan sınıf dostlarını yeni doğan güneş karşıladı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in çağrısı üzerine guruplar halinde Haydarpaşa Tren Garına gelindi. Bugün, Birleşik Metal-İş de örgütlü işçilerin çalıştığı Areva, Shinder ve Alstom fabrikalarında grev günüydü. Patron sendikası MESS’le sürdürülen görüşmeler uzlaşmazlıkla bitmiş ve MESS’in sadaka kabilinden dayattığı 25 kuruşluk zamma rest çekilmişti.

Kavga Bitmedi…

Trene binmek için turnikelerden para vermeden ve “Seyahat Haktır…” sloganlarıyla geçildi. Müdahale eden özel güvenlikçilerin uyarılış biçimi biraz sertleşince, sendikalar masası polisleri de konuya dâhil oldular ve özel güvenlikçilere geri çekilin dediler. Dövizler, pankartlar, afiş ve sloganlar eşliğinde sınıf dostlarını taşıyan “Grev Treni” Haydarpaşa Garından 8.20’de hareket etti. Marşlar ve türküler arasında grevler süreci değerlendiriliyordu. Trenin içine ve dışına dayanışma afişler asıldı. Grev Trenine damgasını vuran pankart: “ Kavga Bitmedi Yeni Başlıyor!”

Peki ya grev?

DİSK’in örgütlediği grevle dayanışma seyahati sırasında gelen haberlerden anlaşmanın sağlandığına işaret ediyordu. Yolculuk sırasında sendika yetkililerince bu yönde bir açıklama yapılmadı. Böyle olunca da telefon trafiğiyle bu haberler dışarıdan doğrulanmaya çalışıldı. Bu haber trafiği de söylentileri doğrular nitelikteydi. Yola çıkmadan önce, “greve gerek kalmadı, çünkü anlaşma sağlandı” denilseydi, beklide bu kitlenin tümü Gebze’ye ve fabrika önüne kadar gelmezdi türünden yorumlar da yapıldı. Trende; Birleşik Metal-İş’in yanı sıra, KESK, Eğitim-Sen, Tekstil-Sen, Emekli-Sen, BTS, TTB ve sol / sosyalist güçlerden bazı guruplar döviz ve bayraklarıyla dikkat çekiyordu.

Sloganlarımız…

Trende ve yol boyunca atılan sloganlar şunlardı: ” Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Metal işçisi yalnız değildir!”, “Metal işçisi boyun eğmiyor!”, “Söz, yetki, karar, çalışanlara!”, “Üreten biz, yöneten de biz olacağız!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!”, “İşgalci nato Libya’dan defol!”  Sadece slogan atılmadı, marş ve türkülerle de yol alındı: “Gün doğdu hep uyandık…”, “Dağlara gel dağlara…”, “Oy Cemo…”, “Çav Bela…”, “Venseremos…”, “Eftelya…”, “Ellerinde pankartlar…”, “Hava döndü işçiden esiyor yel…” gibi. Bir çoğunun sınıf mücadelesiyle doğrudan bir ilgisi olmasa da, ne gam…

Anlaşma sağlanmıştır…

Metal patronlarının sendikası MESS’e karşı mücadele, sınıf işbirlikçisi hain Türk-Metal’e karşı da bir mücadele demektir. Dolayısıyla da, 22 yıl aradan ve çetin mücadelelerden sonra metal iş kolunda yeni kazanımlara ihtiyacımız olduğu kesin. İşçilerin MESS’e ve dayatmalarına çektiği rest ve grev silahının ele alınması çok önemliydi. Sınıf dostlarını trenden alarak araçlarla fabrika önüne taşıyan DİSK yöneticilerinden ilk açıklama geldi: “Areva, Shinder ve Alstom’da sabah saat 8 itibariyle anlaşma sağlanmıştır. Greve değil, kutlamaya eşlik edeceğiz…”

Grev değil, kutlama…

Alstom fabrikası önünde araçlardan inen sınıf dostlarını karşılayan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş oldu. “Grev patronların dayatmalarına karşı bir başkaldırıdır” diyen Göktaş özetle şunları söyledi: “Bu mücadele sadece metal işçileri adına yapılmadı. Bütün işçiler, emekçiler ve Türkiye metal işçileri adına bir açılım olmasını istedik. Özgür toplu sözleşmeler yapsın istedik. Türkiye’deki metal işçileri, kaçırılan toplu sözleşmelerden kurtulsun istedik. Bunun için yola çıktık. İşte bugün Areva’da grev öncesi bir uzlaşı yakaladık. Bugüne kadar birçok işletmemizde MESS’in dayatmış olduğu sözleşmeler vardı. Dayatılan toplu iş sözleşmesinin üzerinde bir yaklaşımla sürece giriyoruz. Bize yakışan bir sözleşme yaptık. Bunu böyle tamamlayacağız.

Türkiye işçi sınıfının kazanımı…

Metal işçileri mücadeleyi başından beri en iyi şekilde göğüslediler.Areva işçisi bugün mutlu olarak işbaşı yaptı. Bundan sonra sıra diğer iş yerlerinde. Metal işçileri adına size teşekkür ediyorum. Beraberliğimiz çok önemli. Bizlere yaptığınız destek ve dayanışmadan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu kazanım sadece Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin değildir. Bu tüm metal işçilerinin kazanımıdır. Türkiye işçi sınıfının kazanımıdır. Yolumuza bu kazanımları artırarak devam edeceğiz. Anlaşma sağlanması beklenen 32 fabrikamız daha var. Birlik ve dayanışmaya

Birlikte kazanmaya devam edeceğiz …

Dayanışma treniyle gelen DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ise; “Dayatmalara ve baskılara boyun eğmediniz ve kazandınız. Bundan sonra da boyun eğmeyerek hep birlikte kazanmaya devam edeceğiz” dedi ve Birleşik Metal-İş’e teşekkür etti

İşçilere  sorarak ve onayları alınarak…

Grup Yorum’un türküleri eşliğinde grev alanında şenlik halayı kuruldu. Sorular üzerine, 1700 işçiyi kapsayan anlaşmanın işçilere sorarak ve onayları alınarak yapıldığının bilgisi alındı. Dayanışma ziyaretinin sonunda sendikacıların attığı “Yaşasın Mücadele, Yaşasın Metal İşçisi, Yaşasın Birleşik Metal-İş, Yaşasın DİSK!” sloganları, “Metal İşçisi Direnişin Simgesi!” sloganlarıyla karşılık buldu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / Metal Grevi /

Comments

  1. uyandırıcı diyor ki:

    Casper işçileri olarak bu mücadele ve zaferi bir kez daha kutluyor. aklın yolunun patronumuzada nasip olmasını diliyoruz….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.