Casper Günlüğü 40: Zamda Ayrımcılık Değil, Toplu Sözleşme İstiyoruz

Sol Defter- Haber - 1 Nisan 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eğitim Emekçileri Çiçekleriyle Geldiler!

Ocak zammı nihayet açıklandı. Önce zam verilmeyeceği dedikodusu yayılmıştı. Sendika geldi zam verilmeyecek diye söyleniyordu. Bu sözlerin doğru olmadığı ya da yönetimin fikir değiştirdiği anlaşılıyor. Yönetim zam vermese bütün işçiyi karşısına almış olacaktı. Bunun yerine sendikalı-sendikasız ayrımını kafasına göre yaparak, ayrımcılık yapmayı sürdürdü.

Sendikalı olduğunu varsaydığı işçilere 15 TL ile 50 TL arasında ücret artışı yapıdı. Sendikasız olanlara 80 TL’den başlayan artışlar yapıldı. Böylece “sendikalı işçi istemiyorum” mesajı vermek istemiş olsa da zam vermemezlik yapamadı.

Sendikaya iyi ki üye olduk. Eğer sendikalı olmasaydık kriz var, zarar ediyorum, siparişler azaldı vb. diyerek zamları daha da ertelemeyi deneyebilirdi. Ancak önceden zam verileceği açıklandığı için ve biz de sendikalı loduğumuz için, yönetimin kıvırma payı kalmadı. Kıvırma payı olmasa da ayrımcılık payı kalmış.

Tabii ki bu bir suç. Konunun yargıya gideceği çok açık.

Zamlar açıklanınca geçen ay yapılan sözde “eğitim” ve “performans” değerlendirmelerinin maksadı da ortaya çıkmış oldu. Aynı zamanda Altan Aras Fakılı’nın teknik serviste işçilere “yetersizsiniz” anlamına gelen ve teknik deneyim ve bilgi birikimine burun kıvırmış olması da anlaşılmış oldu.

Akıllı yönetim işçi arasında ayrımcılık yapıp, ücret artışlarını mümkün olduğunca düşük tutmak için uğraşmış. Ancak ellerine somut bir delil de geçiremedikleri için (sendika üyeleri işlerini en iyi yapan işçilerdir), ayrımcı ücret artışlarını bakalım neye dayandıracaklar?

Pankart Listemize Toplusözleşme Hakkımızı da Eklemeliyiz!

Sözleşmeli işçilere ise zam verilmedi. Bu işçilerin işe alınma sebebi (sözleşmeli işçi arkadaşlar bunun farkında mı bilmiyoruz?), sendikalaşmayı kırmak, sendika düşmanlığı için kullanmaktır. İşleri bitince de işten atmaktır. Bunun için de onlara zam verilmemiştir.

Üretim bölümü başta olmak üzere zamlara tepki müdürlere kadar yansıtıldı. Üretim saat 18.00’den paydosa kadar yapılan bu ayrımcılığı sorguladı ve müdürlerden doyurucu bir cevap da alamadı.

Zamların patronun bir lütfu olduğunu düşünmüyoruz. Patron zam vermek zorunda kalmıştır. Zammı verirken elinin titremesinin nedeni de sendikanın örgütlenmesini engellemektir. İşçinin tercihine saygı duyan bir işveren zamda ayrımcılık yapar mı?

Sendika üyeleri zam alsa da almasa da mücadelelerinde kararlıdır ve toplusözleşme talep etmektedirler. Sendikaya üye olmalarının nedeni de budur zaten. Yani amaç işverenin keyfi ve ayrımcı zam uygulamasına son vermek, sendika üyeleri için toplu sözleşme imzalamaktır.

Ayrımcı zam uygulaması davamızda ne kadar haklı olduğumuzu gösteren son örnek oldu.

Zeki Hoca Espirileriyle ve Sloganlarıyla Moral Verdi.

Cuma günü ayrıca Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) üyeleri ziyaretimize geldi. Dün de öğretmenler sendikası Eğitim Sen’den ziyaretimize geldiler. İlk kez bir ziyaretçi grubu bize çiçek getirdi ve Çiçeği de Fatma arkadaşımıza verdiler.

HAS Parti ziyaretinde Başkan Yanrdımcısı Prof. Dr Zeki Kılıçarslan da vardı. Onu işçilere slogan attıran profesör olarak hatırlayacağız.

Toplumun Değişik Kesimleri Casper İşçisiyle Dayanışma Gösteriyor. Casper Yönetimiyle Dayanışmaya Gelen Oldu mu?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Casper Bilgisayar Sendikalı / Eğitim Sen / HAS Parti / Toplu sözleşme /

Comments

 1. kuru sıkı diyor ki:

  Önce kurumsallasma diyorsunuz bir şirket nasıl kurumsallasır ipleri iki müdürünün eline vererek işçisinin boğazını sıkarakmı kurumsal olunuyor yoksa haklarını arayıp sendikaya üye oldukları için kapıya sendikalı işçisini koyarakmı bu sekılde olunmuyor ama kuculmeye gıdıyoruz dıye cıkardıgı ıscısı yerıne aldıgı hısım akraba dostlarıylamı “aslında stajer demelıyız” kurumsal oluyorsunuz bunları yaparaak kurumsal olunmaz 20 yıl oncekı aıle sırketı olursunuz ancak hiçbir aile sırketıde kurumsal olamamıstır. ha zamlara gelınce ıkılı oynayalım adaletsızce hak edene degılde sendıkalı olmayana verelım kımle corbayı cok ıctıysem ona verelım kurumsal olucaz sonucta. haklısnız biz size sesimizi duyuramadık ama türkiye de duymayan kalmayacak bu kanun tanımazlıgınızı yemek yemesek savunma elımızı cırpsak ıhtar ne sacma seyler pesındesınız bır kere ıscınızı dınlemeyı deneyın ama kapalı odalar ıcınde baskı kurmaya calısarak hersey guzel olucak edasıyla degıl TİS masasında sonradan gelen keskeler faya etmez..

 2. Hava parası.. diyor ki:

  Yıne aynı seneryo her zamankı gıbı kısın ayalrca gece 10 lara 11 lere kadar calıs cabala ıkı makıne fazla yapmaya gayret et hadı hadıyle gazla calıs zama gelınce hop bır anda hersey degısıverıyor once zam ertelenıyor sonra 30 lırayla savusturuluyor. ıscı sesını cıkarsa suc gunah hakkını arasa lanetlı oluyor du değilmi. sayın müdürlerim simdide ayrımcılık yok sendıkalı yok sozlesmelı yok o rızelıydı onun kası gozu kara ısı buralara getırdınız artık. Performans dıyorsunuz o kısılere bosuna yatırım yapıyorsunuz bu mantıkla neyi değiştireceksiniz merak ediyorum.

 3. tiesto diyor ki:

  hanı ayrımcılık olmıcaktı artık, ne kadar abuk adam varsa mudur drektor yapın sonra uc kurus zam dıye verın ınsanlara yapılan tam anlamıyla rezıllık .bundan sonra bızı kımse tutamaz artık

 4. nikotin diyor ki:

  Yapılan zamlar ortada hepinizin malumu 15 tl den başlayıp 200 tlye kadar gidiyor.6 yıllık personeline tutup 40 tl zam yapıyorlar.Sonrada performans bekliyor biz aileyiz diyorlar.Nasıl bir aile ise bu çok ilginç.

  Adama sorarlar ailem dediğin personele bir buçuk yılda 40 tl zammıdır layık gördüğün.Ya olduğunuz gibi görünün yada göründüğünüz gibi olun.Personelinizin yüzüne gülüp ilgili sevecen babacan yöneticiyi oynayıp sonrada küfür eder gibi 40 tl zam yapılmaz.

  Arkadaşlar yapılan zamlar çıktığımız yolda sonuna kadar haklı olduğumuzu göstermiştir.Bu zam farklarının hesabı sorulacaktır….

 5. Suat Albayrak diyor ki:

  Sayın mesai arkdaşlarım; Verilmiş olan zamların nasıl ayarlandığını söyliyim sizede içiniz rahat olsun. Şimdik hani performansa göre maaş ve terfi demiştikya. Şimdi ise değiştirdik. Nasıl mı dediniz açıklıcam. Artık Maaşlar ve Terfiler….
  KAMERALER Evet Belirlicek. Yani cuma günü yatan zamları anlıyacağınız gibi kameralardan aldığımız görüntüler sayesinde karar verdik. Eğer çok zam istiyorsanız kameralarra yakalanmadan eylem yapabilirsiniz. Ama yakalanırsanız bizde Kaçırmayız.
  SÖZLEŞMELİ arkadaşlara gelince; Bildiğiniz gibi sözleşme gününüz bitince göndericez herkes biliyor bunu. O yüzden zammada gerek yok bizce. Ama eylemlere katılmazsanız istifa ederseniz. İşte O Zaman sözleşmenizi bir ömür boyuna çıkartıcam. Bildiğiniz gibi sözleşmelerini uzattığımız arkdaşlarınız oldu. Amma Onlar üye değillermiş. Sonradan Öğrendik :)… O yüzden sözleşmeliler tam gaz devam:)))
  Hemşehirlilerimi geçenlerde meyhaneye götürdüm. Yedik, içtik, ….. Ama sizleride götürecem iyiştirme yapıcam. Bana biraz zaman verin.
  Fatma’ya gelince atılmasınız nedenini açıklıyorum; Arkadaşınız üye olmuş, sözleşmeli bitimine az kalmış ve her eylemde en önlerde. Her sabah ve akşam atılan arkadaşlarınıza selam veriyor. Tabikii dayanağımız KAMERALAR. Siz bizim yerimizde olsanız sözleşmesini yenilermisiniz. Biz yenilemeyiz Ayrıca Sizde Bizim Yerimizde Değilsiniz. NECCEDE :)))) Saygılarımla Suat ALBAYRAK NECCEDE….

  • Suat Albayrak FAN diyor ki:

   Suat Albayrak bu ne komik bu GERÇEK bu ne trajikomik yorumlar.
   okurken gülmekten gözüme yaş girdi.
   Bu yorumlardan bizi esirgeme
   Buradan SERDEM GEVİRGEN e de sesleniyorum.
   senden de yorum bekliyoz.
   başka nicklerle yazma.
   Suat özellikle şu bölüme çok güldüm;

   Bildiğiniz gibi sözleşmelerini uzattığımız arkdaşlarınız oldu. Amma Onlar üye değillermiş. Sonradan Öğrendik :)

   unutmayın
   taklitler asıllarını yaşatır.

   yalnız aslın kadar ağzın güzel laf yapıyor
   maşalah

 6. Gözü Kara diyor ki:

  ALTAN….! Bataklıktan çırpınarak kurtulamazsın Öle yada böle Casper’a sendika gelecek buna alışsan iyi olur.Sendikayla anlaş.

 7. ARAGONES diyor ki:

  ARKADAŞLAR ŞUNU BIRKEZ DAHA ANLADIK KI TOPLU SÖZLEŞME YAPILMADAN BU ADALETSİZ MAAŞ ARTIŞLARI SON BULMAYACAK.ALTAN ARAS FAKILI ŞUNU UNUTMAKI SENIN BIZE LAYIK GÖRDÜGÜN ZAMMI EMIN OL FAK FUK FON’A BAŞVURSAM ONLARDA VERIRDİ.

 8. ARAGONES diyor ki:

  altan aras fakılı bırak artık bu kini bu inadı.ölümlü dünyada nedir bu kadar hırs.

  ne demiş MEVLANA CELALEDDİN RUMİ hazretleri Acı su da, tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma… Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan hal ehli olandır…(Almayı, vermekten daha tatlı gören hal ehli olamaz)

 9. Caillou diyor ki:

  MAAŞ ARTIŞLARI ÇOK KOMİK HER ZAMANKI GIBI.SÖYLENECEK BIR SOZ BULAMIYORUM SİNİRLERİM ÇOK BOZUK ARATTIRIP BULDURURUM BULDURURSAM ÇOK KÖTÜ OLUR… :)

  • vahit diyor ki:

   alo ben vahit oğlumu bulana casper zammımı veriyorum.

   caillou kardeşim espiri yapıyor

   ciddiye almayın:)

 10. Casper mı? Guantanamo mu ? diyor ki:

  herşey güsel olacak diyen müdürlerime sesleniyorum guantanamo üssünde yasanan bu hak ihlallerine niye neden karsı cıkmadıgınız gibi alet ediliyorsunuz bu yaptıklarınız suctur sendikalı sendikasız ayrımı yapıyorsunuz bunun suç oldugunu bilmiyormusunuz yaptıgınız zamlarda bunu cok gusel kanıtladınız bize gelmeyin artık bir ata sözümüz var deve hendek atlardı size anlattıgımız seylerı anlatsaydık suca ortak olun sendıkasız rizeli hemsehrilerinizi toplayın gidin gazinolara alem yapın ama dikkat edin alkışlamasınlar uyarın ülkemizde bu suçmuc polis jandarma gelir alır sizi aman dikkat edelim. Ha zam ayrımını sorunca bize boykot afıslerını gösteriyorsunuz siz dısarıya kamera koydunuz ama algılayamıyormusunuz hergun onlarca kısı destek ıcın geliyor her insan özgürdür boykot kararı almada biz sizin yaptıklarınızı paylasıyoruz isteklerimizi duyuracagız türkiye duyacak sizin bu kanun tanımazlıgınızı bunların tek suclusu sırket yonetımıdır.. Siz koltuklarınızda oturuken destek için gelenler durmuyor afişler açıyor bildiriler dağıtıyor bu ateşi siz yaktınız dahada körüklemeyin..

 11. metalci diyor ki:

  performansa göre zammış!!!!performans zamları SENDİKALI PERSONEL VE SENDİKASIZ PERSONEL olmak üzere ikiye ayrılır.

  performans kriterlerine gelince; (istismar edilen en önemli 3 madde)

  1-moladan asla geç dönmez:SENDİKALI PERSONEL: 10:30 da molaya çıkar.çayını almak için üretimin sonundaki cafeye gider,çayını alır cafenin yanındaki kapıdan aşağı inmek yasaktır.inerse ihtar alır.koştura koştura üretimin diğer ucundaki merdivenlere yönelir kart kapıyı açarsa aşağı iner molanın 5 dk sı dolmuştur zaten.kalan 5 dk da sigarasını ve içebildiği kadar çayını içer yine koştura koştura 2 kat merdiven çıkar.herşeye rağmen geç kalmaz.
  SENDİKASIZ PERSONEL:oldukça rahattır. 12:10 geçe yemeğe çıkar hiç sıra beklemez .
  12:30 da tavla oynamaya başlar şamata gırgır 15 tane sigara içer vakti vardır ne de olsa aşağıda yapacak işte yok.13:30 da iş başı yapar.
  karşılığında sendikasız casper personeli ne yapar
  12:30 da yemeğe çıkar yemek sırasında 20 dk yemek almak için bekler 15 dakikada yemek yemeğe çalışır.kalan 10 dakikada ne yaptığını kendiside bilemez.
  2-casper araç gereçlerini düzgün kullanır:SENDİKALI PERSONEL:casper malını emanet bilinciyle gözü gibi korur.gereksiz yanan ışıkları söndürür.boşa akan suları kapatır.30 lira zam alır.
  karşılığında sendikasız casper personeli ışıktan banane yanarsa yansın babamın malı mı der. ne olduğunu bile bilmediği para değeri taşıyan malzemeyi çöpe atar.100 tl zam alır.
  3-yapamadığı işler için yöneticisinden yardım ister: sorumlusuna gider yerinde yoktur.
  müdürüne gider yerinde yoktur.direktörüne gider yerinde yoktur.
  sonra niye sormadın diye azar işitir.
  SENDİKASIZ PERSONEL:sırtını patrona dayamıştır bi kere emindir ki ona hesap soran olmayacaktır.istediği gibi at koşturur.

  !!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Caillou diyor ki:

  ÇOK MERAK EDİYORUM YILDIZ TAKIMINDAN MEDET-BURÇİN-FİLİZ-SELİM NE KADAR ZAM ALDILAR ACABA? DEYMISTIR UMARIM,İNSANLIKLARINI KENARA BIRAKIP ARKADAŞLARINI SATTILAR…

 13. Gözü Kara diyor ki:

  Suat Albayrak öncelikle sizin gibi insanlarla bizler hiç bir masaya oturmayız yemeyiz içmeyiz Hemşerilerine yedirmişsin içirmişsin hemşerilerine afiyet olsun Hadi onlar yedi yemeğede devam etmekteler İyi patron ayakları aynen böle devam et iyi rol yapamıyorsun aslında Son bişey daha fıkra gibi adamsın seni şirkette gördükçe gülesim geliyor mümkünse üretime inme performansım senin yüzünden düşüyor.Bu arada kameralardan bahsetmişsin yakaladık makaladık;saklanan kim ki ? Harbi ya her şirkete senin gibi çakma müdür lazım :)

 14. konsantrasyon diyor ki:

  hesaplanması çok zormuş gibi 3 ay boyunca beklediğimiz vede ne hikmetse her sene 1 er ay gecikmeli almaya başladığımız. genelde aralık-ocak aylarınındaki yoğunluktan sonra yaşadığımız, subat-mart aylarındaki normal durgunluk kullanılarak iş yokmuş piskolojisi vede bunların üzerine sendikalı olmamız göz önünde bulundurularak,sözde birisine haksıklık yaptığımı düşünürsem o gece uyuyamam diyen patronumuzun.bizlere lutfedip yapmış olduğu zamlardan sonra gerçekten rahat uyuyup uyuyamadığını merak ediyorum.

 15. sirseri diyor ki:

  arkadaşlar şirket yönetimi beni aradı para lazımmış yaptığı zammı geri vericem sizide arayabilir lütfen sağ duyulu yaklaşın

 16. filozof diyor ki:

  EĞİTİM İSTEDİK VERDİLER KENDİLERİNCE,YARDIM İSTEDİK ANLAMADILAR ANLATTIK KENDİ FİKİRLERİYMİŞ GİBİ ÇALIP BEN BULDUM DİYE KULLANDILAR JAKA SATTILAR,PERFORMANSA GÖRE PRİM DEDİLER,GELEMEDEN VEFAT ETTİ…İŞ YOK İMAJI YARATTILAR…YOK YILLIK HESAPLAR KAPATILACAKMIŞ ZAMLARI ERTELEDİLER…EE DAHA BAŞKA YALANINIZ KALDI MI…PİNOKYO VARDI BİR ZAMANLAR BURNU KOCAMAN OLURDU…SİZLERİN Kİ TÜRKİYE’YE DUBLE YOL OLDU HALA YALANA DOLANA DEVAM YA PES DOĞRUSU…ZAM MAM O KADAR BÜYÜKTÜ Kİ HESAPLAMAK 3 AY SÜRDÜ,MAZALLAH BİRDE PERFORMANS PRİMİ VERECEK OLSANIZ ONU HESAPLAMAK KAÇ ASIR SÜRER,ARKADAŞLAR DOĞMAMIŞ ÇOÇUKLARIMAZA SÖYLEYELİMDE BİR ARA CASPER’DAN GEÇERKEN BİZİM PERFORMANS PRİMLERİNİ ALI VERSİNLER.)))MALUM ANCAK HESAPLARLAR…)))SİZ GİDİP BU YALANLARINIZI KENDİ AİLENİZE ANLATIN,ANLATIN Kİ AĞLANACAK HALİNİZE GÜLSÜNLER…)))

 17. filozof diyor ki:

  ARKADAŞ ÇALIŞIYORUZ ÇALIŞIYORUZ HEP AYNI ZAM ARKADAŞ BİR YILDA BİR LİRA FAZLA ZAM YAPTA ŞAŞIRT BİZİ AMA NERDE…AT GÖZLÜĞÜ TAKMIŞ DÜMDÜZ GİDİYORLAR…BUNLAR ÖNDE SENDİKA ARKADA KOŞUYORLAR…İŞÇİ TOKAT GİBİ SENDİKAYI GETİRİNCE NEYE UĞRADIKLARINI ŞAŞIRDILAR…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.