Casper Günlüğü 50: MAS-DAF İşçisi Yalnız Değildir

Sol Defter- Haber - 12 Nisan 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Düzce’de kurulu bulunan MAS-DAF fabrikasında geçtiğimiz hafta 120 işçi işten atılmıştı. İşçiler fabrikayı işgal ettiler. Jandarmanın zor kullanması sonucunda işçiler fabrikadan çıkartıldı. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, Düzce’de bulunan sendika yöneticisi özellikle seçilerek saldırıya uğramıştır. Jandarmanın başında bulunan yüzbaşı hakkında yasal süreci sendika başlatmış durumda.

MAS-DAF işçileri Pazartesi günü MAS-DAF’ın merkez ofisinin bulunduğu Ataşehir’de Ata Çarşı’da; ofisin karşısına direniş çadırını kurdular. Aynı zamanda Düzce’deki fabrikanın önünde de direniş çadırı kurulmuş bulunuyor.

MAS-DAF işyerinde örgütlenme en başından beri işverenin baskılarıyla karşılaştı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda fabrikanın muhasebe müdürü işçilerin üzerine aracını sürmüş ve birkaç işçi yaralanmıştı. Müdürün bu hareketi işçilerden sert tepki aldı. Müdür işten atılırken, işten atılan işçiler ise, işe geri alınmak zorunda kalındı.

MAS-DAF işvereni, bu kez daha kalabalık bir işçi grubunu işten çıkarttı.

Ancak işçiler ve sendika bu saldırıya boyun eğmediler. Düzce’deki direniş, İstanbul’a taşındı ve yayıldı.

Casper işçileri MAS-DAF işçilerinin Ataşehir’deki yürüyüşüne katıldılar ve dayanışma gösterdiler.

İşverenlerin baskıları yanıtsız kalmıyor ve işçilere saldırlar en sert cevabı alıyor.

Birleşik Metal-İş Genel Merkezinin Konuyla İlgili Açıklamasından…

Mas-Daf Makine’de neler yaşandı?

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren MAS-DAF Makine işyerinde çalışan işçiler, 2010 yılını başlarından itibaren sendikamızda örgütlendi.

Sendikamızın Çalışma Bakanlığı’na yetki tespiti için gerekli başvuruyu yapmasının ardından, sendikalaşmayı durdurmak ve işçileri baskı altına almak adına farklı tarihlerde toplam 22 üyemiz işten çıkarıldı, buna rağmen yetki tespiti sendikamız lehine sonuçlandı.

2 Ağustos 2010 tarihinden fabrika önünde eyleme geçen işçiler, aylarca insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve anayasal hakları için mücadele etti.  Bir süre sonra sendikamız ve işverenlik arasında yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılmış; atılan üyelerimiz işbaşı yapmıştı.

Sendikamız işyerinde çalışma barışının sağlanması ve işçilerin anayasal haklarının tanınması için elinden gelen çabayı göstermiştir.

MAS-DAF Makine’de gelişmeler, 1 Nisan Cuma günü yaşanmaya başlandı. İşyerini huzurunu bozmak ve sendikal örgütlülüğümüze yönelik saldırı amacıyla ihtiyaç olmamasına rağmen “yeni işçi” adı altında 10 kişilik silahlı grup işyerine sokuldu ve provakasyon başlatıldı.

4 Nisan Pazartesi günü işlerine gitmek için yola çıkan üyelerimiz; servislerinin iptal edildiğini öğrendi. Kendi olanaklarıyla işyerine giden işçiler, işyerine alınmak istenmedi.

İşbaşı yapmak isteyen üyelerimiz fabrikaya girdiler. Bir süre sonra işverenlik tarafından kapıya asılan bir duyuruyla 25/2. maddeden işten atıldıklarını öğrendiler.

Bu gelişmeler üzerine üyelerimiz ve Kocaeli Şube Sekreterimiz Telat Çelik işverenin çağrısıyla fabrikaya gelen Jandarma tarafından gözaltına alındılar. 1 Günlük gözaltı sonrası ifadeleri alınan işçiler serbest bırakıldı.

Ve o tarihten bugüne 112 Mas-Daf işçisi, işlerine geri dönmek için, fabrika önünde eyleme başladılar.

MAS-DAF MAKİNA’da yaşananlar sendikal hak ve örgütlenme özgürlüğüne gösterilen tahammülsüzlüğün açık göstergesidir.

İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Casper Bilgisayar / MAS-DAF /

Comments

 1. küçük aragones diyor ki:

  helal olsun casper işçilerine sınıf bilinci dayanışma ruhu süper. bu olduğu sürece yıkamazlar arkadaşlar sizleri.

 2. filozof diyor ki:

  KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ.YASASIN SINIF DAYANIŞMASI,YASASIN İŞÇİLERİN ONURLU MÜCADELESİ.

 3. öğrenci diyor ki:

  Casper işçileri hepimize sınıf dayanışmasının ne olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kararlı direnişiniz direnişimizdir! Yaşasın işçi sınıfının onurlu mücadelesi!

 4. nikotin diyor ki:

  Atalarımız gün gelir devran döner diye boşa dememişler.Haksızlığa adaletsizliğe karşı bütün işçiler el ele patronlardan hakkımızı söke söke alacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.