Samsun TEKEL’de Direnenlere Tutuklama

Sol Defter- Haber - 13 Nisan 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Konyla ilgili Emekçi Hareket Partisi’nin basın açıklamasını yayınlıyoruz:

Halklarımıza ve İletişim Araçlarına

11 Nisan günü Samsun’da BAT (British American Tobacco) fabrikası çalışanlarının direnişine polis saldırdı. Şiddetli saldırı sonrası 120’nin üzerinde kişi gözaltına alındı. 7 kişi dün savcılığa çıkarıldı. Savcılığa çıkarılan kişilerden Emekçi Hareket Partisi üyesi İbrahim Keskin tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yoldaşımız Tekel işçilerinin Ankara direnişinin tamamında yer almıştır. Samsun’da fabrikada gerçekleşen direnişte de işçilerle omuz omuza direnişte yer alan yoldaşımız asılsız suçlamalarla tutuklanmıştır.

Emekçi Hareket Partisi, işçi sınıfının mücadelesinde ve direnişlerinde tereddütsüz yer almaktadır. Tekel işçilerinin mücadelesi partimizin kopmaz bir parçasıdır. Egemenler, Tekel işçi direnişini kırmak için türlü baskılar geliştirmiş ve partimizde bu baskıya ve zulme karşı direnişte bir çok devrimci örgütle birlikte omuz omuza yer almıştır.

Samsun’da gerçekleşen direniş her şeye rağmen devam edecektir. Emekçi Hareket Partisi tutuklamalar karşısında yılmayarak mücadelesini sürdürecektir. İşçi sınıfının direnişini buna benzer saldırılarla gerileteceğini düşünenler büyük bir yanılgıdadır. İşçi sınıfının mücadelesi kesintisizdir ve süreklidir.

AKP hükümeti devrimcilerin mücadelesine her defasında pervasızca saldırmayı kendisine yöntem edinmiştir. Ancak kanla, canla, bedeller ödenerek büyütülen sosyalizm mücadelesi hiçbir saldırıda yılmamıştır. Bundan sonra gelişecek saldırılar da mücadelemizi geriletemeyecektir.

AKP hükümeti sermaye ile kol kola işçi direnişlerine saldırmaktadır. Bu saldırıların sonuç vermeyeceği ise apaçık ortadadır. Samsun’da gerçekleşen direniş bu saldırı karşısında yılmamış ve devam edecektir. Tekel işçileri tutuklanan Emekçi Hareket Partisi üyesini bağrına basmış ve sonuna kadar yanında olacaklarını açıklamışlardır.

Emekçilerin mücadelesi sarp ve engebeli bir yolda ilerlemektedir. Egemenler bu mücadelenin önüne her defasında engel koymaya ve bastırmaya çalışacaktır. Ancak egemenlerin bu saldırısı topyekün bir mücadele ile geriletilecektir.

Gerek Samsun’da gerekse Türkiye’nin her bir köşesinde işçi sınıfı patron takımına gereken cevabı verecek güçte ve azimdedir.

1 Mayıs’a sayılı günler kala işçi direnişlerine bu tip saldırıları gerçekleştirmeye çalışacaklardır. Emekçi Hareket Partisi bu tutuklama karşısında daha büyük bir öfke ile Taksim Meydanı’nda yerini alacaktır. Türkiye’nin dört bir yanından her zamankinden daha güçlü ve disiplinli bir şekilde Taksim Meydanı’nda olacağız.

Samsun’da Tekel işçilerinin direnişine yönelik gerçekleşen baskılar derhal son bulmalıdır. İşçi kardeşlerimiz haklarını almakta ne kadar kararlıysa partimizde sınıf mücadelesinin içinde yer almakta o kadar kararlıdır. 11 Nisan günü gerçekleştirilen polis saldırısı sonucu gözaltına alınıp tutuklanan yoldaşımız İbrahim Keskin derhal serbest bırakılsın. Emekçi Hareket Partisi bu tutuklama karşısında izleyeceği yolu net ve apaçık ortaya koymaktadır. Egemenler bu saldırıların hesabını işçi sınıfına ve devrimcilere verecektir. Egemenleri rahat koltuklarında oturtmayacağız. Partimiz işçi sınıfı mücadelesinin bir sıra neferidir. Türkiye halklarının devrimci yolunda ilerleyenlerin partisidir.

İbrahim Keskin derhal serbest bırakılsın

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BAT / Samsun TEKEL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.