1 Mayıs 2011: Deri, Kundura, Çorap, Temizlik, Sağlık, Tekstil, Gıda, Plastik, Büro, Sivil Havacılık İşçileri Yan Yana Yürüdüler!

N. Cemal - 2 Mayıs 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1 Mayıs 2011’e rengini veren, ne sendikaların bürokratik yönetimleri ne de sadece dar siyasal çıkarlarını ifade etmek üzere alana flamalarıyla gelen “sol” gruplar oldu.

1 Mayıs işçi talepleriyle anılacaksa, 2011 yılı 1 mayısına “güvencesizlik, 8 saatlik işgünü, iş saatlerinin düşürülmesi, kadrolu çalışma, iş güvencesi, taşeron sistemine son verilmesi” talepleri rengini verdi.

Bu açıdan 2011 yılı 1 Mayıs’ında mütevazi ama siyasal açıdan kaydedilmesi gereken bir çabadan söz edebiliriz. Bu çaba belki biraz geç ve belki iyi organize edilmemiş olsa bile, yine de kendini ifade etmeyi başarmıştır. Yanyana gelmeyi başaran aynı doğrultuda faaliyet yürüten işçi ekiplerinin buluşmasından söz ediyoruz.

“İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır” pankartı ardında; TEKEL İşçilerinin 78’günlük Ankara ve İstanbul direnişlerine sahip çıkmanın sembolü olan ve mücadele sırasında kaybettiğimiz TEKEL işçisi Hamdullah Uysal’ın fotoğrafı en önde olmak üzere yan yana yürüyen küçük işçi grupları, gelecek dönemin hem örgütlenme perspektifini hem de demokratik yan yana gelişin olanaklarını bize sunuyorlar.

Bu işçi grupları dar anlamda siyasal bir grubun örgütü değil. Ancak ortak bir perspektifin ve genellikle de son 40 yılın sınıf deneyiminden çıkarılan derslerden öğrenerek gelen işçi önderlerinin girişimleriyle oluştuğu için değerlidir.

Sadece Güngören, Merter ve Zeytinburnu’nda 20 bin kundura işçisi, bir o kadar deri konfeksiyon işçisi, triko-örme işçisi var. 50 binden fazla bu işçi kesimi örgütsüz.

İşte bu kesimler içinde boy veren Deri, Kundura ve Tekstil İşçileri Derneği.

Günde en az 12 saat çalışan Terazidere’de çorap işçileri arasında örgütlenen işçiler…

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Hastanesinde çalışan yaklaşık 5 bin taşeron işçisi arasında örgütlenip binden fazla üye yapan Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Esenyurt’ta tekstil, gıda ve plastik işkollarında sendikasız sigortasız çalışan işçiler…

Diğer yandan sendikal bürokrasinin akıl almaz oyunlarına, iş yasalarının iktidarı kollayan maddeleri, mahkemelerin işçi aleypihe verdiği kararlara karşı direnen; aynı zamanda şubelerin genel kurul kararlarıyla kapatılarak tabanın sesini boğmaya çalışan sendikal bürokrasiye karşı inatla işçi davasına sahip çıkan büro işçileri…

sivil havacılık işçileri…

Siyasal perspektifi ve kaderini işçi sınıfına bağlayanların sesi olan, bütün bu birikimi ortak bir yayın etrafında derleyip bağımsız bir sınıf hareketini yaratmak için çalışan devrimci Marksistler de İşçilerin Sesi Gazetesinin pankartıyla işçilerin arkasından yürüyüşe katıldılar.

2011 Yılı 1 Mayısından Sosyalist Sol İçin Dersler…

1 Mayıs gibi örgütlü eylemlerin düzenlenmesinde sendikaların rolünü küçümsemeden, ançak giderek “sembolik çatı örgütü” olmanın dışında üyelerini bile alana getirmekte zorlanan işçi örgütleri olduklarını vurgulamak gerekir.

Alana, yukarıda ifade edilen çalışma biçimleriyle boğuşmakta olan işçileri, yoksulları taşıyanlar politik örgütler oldular.

Halk Cephesinden BDP kortejine kadar hemen her yer işçilerle doluydu.

Gençlerin de alana taşınmasında siyasi örgütlerin rolü birincil önemdeydi.

Ancak ne var ki, bu çelişkili ya da özgün durum ilelebet devam edemez. İşçiler kendi örgütlerini kurarak (dernek, sendika, platform) daha da geniş işçi kesimlerini alanlara taşıyabilir. Bu mümkündür; daha da ötesi gereklidir.

İşçiler her yıl siyasi yapıların kortejlerini büyütebilir, ancak yılın diğer 364 gününde 1 Mayıs’a gelen işçiler aynı ilgiyi çekmemektedir.

Bu nedenle de sosyalist siyasal hareketlerin sınıf çalışmasına özel bir önem vermeleri beklenir ki, 2012 yılının hak mücadelelerinde bir kazanım elde etme olanağını bulabilelim.

Somut olarak mevcut sendikaların anlayış ve yönetimler bazında devrimci dönüşümü kadar, işçi sınıfının en alt kesimlerini de örgütlemeye dönük çabaların geliştirilmesini hedef alan bir siyasal işçi çalışması gereklidir.

Sosyalist sol siyasal çalışmasını işçi sınıfı zeminine oturtmak zorundadır. Miting düzenlemekten çıkarak hak alıcı devrimci sınıf eylemlerini örgütlemeye geçmek nasıl başarılabilir?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2011 /

Comments

  1. Selami Türkseven diyor ki:

    Sivil Havacı olarak sadece 2 kişi var bu gurupta Bahadır Altan Pegasusta Pilot ve Ali Gülçiçek THY Genel Müdürlük görevlisi…Diğer arkadaşlar kim bende merak ettim…

  2. Selami Türkseven diyor ki:

    EMEKÇİ,GERÇEKÇİ,SAMİMİ,HAKLI,DOĞRU VE DÜRÜST BİR MUHALEFET İSTİYORUZ…Bu Şiarımızdır ve bu şiar Hava İş Sendikası Yönetimleri,üyeleri tüm unsur ve öğeleri ile 22 Yıllık geçmişi ve bu günü ile Türkiye Çalışma Yaşamının neferidir…Selam ve Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.