ÖDP Seçimlere Neden Gir(e)medi?

Sol Defter- Haber - 4 Mayıs 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

http://kacakhaber.com/?p=5216

YSK kararlarıyla seçime girememesini ‘kasıtlı bir siyasal tercih, demokrasi güçlerine yönelik bir seçim darbesi olarak’ gören ve kararın ardından ‘barajsız-yasaksız seçim’ kampanyası başlatan ÖDP’de herkesi şok edecek aykırı ses!

Devrimci Yol tarihinin önemli isimlerinden birisi olan ÖDP PM üyesi Mahmut Memduh Uyan 23 Nisan’da Ankara’da yapılan ÖDP PM 2. Olağanüstü Toplantısı’nda alınan karara koyduğu şerhte  ÖDP’nin seçime girememesinin sorumluluğunun YSK’da değil ÖDP yöneticilerinde olduğunu belirterek: “Askerliğini yapmamış, belge alması mümkün olmayan  kişilerin bile aday olarak gösterilmesini de anlamak mümkün değildir” dedi. Durumun ÖDP’yi ‘CHP destekçisi durumuna düşürdüğünü’ söyleyen Uyan “G.Başkan ve PM, “doğrudan demokrasi” temelinde bu süreci yürütemediği için, MYK ise bu sonuçtan  doğrudan sorumludur ve istifa etmelidir” diyor.

İşte Mahmut Memduh Uyan’ın o PM şerhi:

ÖDP PM Şerhi

Devlet kurumlarının, YSK’nın yapısını, SPY’nı yeniden keşfedip, değerlendirecek değiliz. Partimizin seçimlere katılamamasının gerekçelerini öncelikle kendimizde aramalıyız. Belgeleri hazırlayacak olan; Örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcısı, seçim işlerinden sorumlu arkadaşlarımız, koordinatörümüz başta olmak üzere MYK, üzerlerine düşen görevleri tüm uyarılara  rağmen, zamanında, ek süreler dahil yapmamışlardır. Askerliğini yapmamış, belge alması mümkün olmayan  kişilerin bile aday olarak gösterilmesini de anlamak mümkün değildir. Sonuçta partimiz genel  seçimlere katılamamış, kamuoyunda prestiji sarsılmış, üyelerinin morali bozulmuştur.

Önceki genel seçimde Ufuk Uras, partiyi “felç” etmişti. Şimdi de kendi kendimizi siyasal olarak tasfiye ettik. Objektif olarak CHP destekçisi duruma düştük! Meydanlarda partiler, programlarını, yaklaşımlarını  anlatırken, ÖDP neden seçime giremediğini açıklamaya çalışmaktadır. G.Başkan ve PM, “doğrudan demokrasi” temelinde bu süreci yürütemediği için, MYK ise bu sonuçtan  doğrudan sorumludur ve istifa etmelidir.

ÖDP kongre süreci yeni bir heyetle, demokratik ve özgür  bir tartışma ortamı ile tüm siyasal sorunları çözmeyi hedefleyerek programlanmalıdır. Partimizi “devrimci bir siyaset” temelinde yenileme iddiasını sürdürüyorsak; politikalarımızı gerçekler üzerine oluşturmalıyız. Kendimizin de inanmadığı gerekçeler üzerinden politika yürütülmez. Partimizin seçime girememesi tümüyle kendimizin sorumluluğu ya da sorumsuzluğundan ibarettir. Bu süreç bütün çıplaklığı ile ortaya konulmalı ve tartışılmalıdır.
‘ÖDP, devrimci bir mücadele yürüttüğü için seçime katılması engellendi’ diyorsak, gerçekten de buna inanıyorsak, yolumuza aynı biçimde devam edelim demekten başka bir şey kalmıyor! Devrimcilik iddiasını yapıyorsak önce kendimiz idrak etmeli ve gereklerini yerine getirmeye çalışmalıyız.

Mahmut Memduh Uyan

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2011 seçimleri / ÖDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.