Büyük Anadolu Yürüyüşüne Polis Barikatı

N. Cemal - 21 Mayıs 2011 - Makaleler / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Büyük Anadolu Yürüyüşüne Polis Barikatı

“İleri Demokrasi” Barikatı…

Daha dün seçim meydanlarında başbakan sıfatıyla konuşan Tayyip Erdoğan’dan, “ileri demokrasiye hazır mısınız” diyen bir ses ve soru yükseliyordu. “Hazırız” diyerek, Erdoğan’ın huzurunda hazır ola geçenlere hemen bugün o “ileri demokrasi” denilen hedefin somut bir örneğini daha gösterebiliriz. Büyük Anadolu Yürüyüşü adıyla Ankara’ya yürüyen ve “doğanın talanına hayır” diyen seslerini duyurmak isteyen doğa savunucularının önüne AKP hükümeti tarafından yine polis kuvvetleri çıkartıldı. Ankara girişi polis barikatıyla kapatıldı

Doğamıza, Oksijenimize, Suyumuza ve Hayatımıza Kastediyorlar…

Son on yıl içinde sermaye doğa talanına hız verildi. Özellikle de sekiz yıllık AKP hükümetine verilen en önemli görevlerden biri buydu. Sonunda da sularımız enerji şirketlerine peşkeş çekildi. Doğal sularımızın üzerlerine binlerce HES (Hidroelektrik Santrali) ve baraj kurulmaktadır. Dağlarımız maden şirketlerine parsel parsel satılarak delik deşik edilmekte, başta insan olmak üzere tüm yaşam, nükleer ve termik santrallerle tehlike altına atılmaktadır. Ekim yapılan alanlar ve tohumlar yok edilmektedir. Ormanlarımız kesilerek, doğal hayatımızın akciğerleri kanserli ur haline dönüştürülmektedir.

Bütün bunların nedeni, vahşi bir kâr hırsı ve rant elde etmektir. Söz konusu olan doğa talanı ve doğal hayatın yağmalanmasıdır. Bu talan ve yağma, parababalarının AKP hükümeti eliyle yapılmaktadır.

Yürüyüş Kervanları…

Doğa talanına ve doğal hayatın yağmalanmasına hayır demek ve AKP hükümetini uyarmak için Anadolu’nun dört bir yanından yola çıkan doğa savunucuları, Ankara’ya doğru hareket ettiler. “Anadolu’yu yaşatmak için kendi halk irademizi kullanmaya karar verdik” diyerek, yürüyüş kervanları oluşturdular. 40 gün 40 gece Anadolu’yu arşınlayarak, nehirler gibi akarak Ankara’da birleştiler.

AKP Hükümetinin Emriyle…

Sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara girişinde buluşmaya başlayan doğa savunucularını AKP hükümetinin emirleri ve valiliğin talimatıyla polis birlikleri karşıladı. Yürüyüşlerine ve Ankara’ya girişlerine izin verilmeyen doğa savunucularının karşısında barikat kuran, maskeleri ve gaz bombalarıyla saldırmaya hazır bir vaziyette bekleyen polisle yapılan görüşmeler şu ana kadar (saat:14.30) sonuç vermiş değil. Polis yetkilileri, “valiliğin emriyle buradayız, yeni bir talimata kadar da yapabileceğimiz bir şey yok” diyerek, “yürümekte ve Ankara’ya girmekte diretmeniz halinde müdahale edeceğiz” diyerek tehditlerini sürdürüyorlar.

Bekleyiş Sürüyor…

Ankara girişinde, Gölbaşı’nda toplanan yürüyüş kervanlarının bekleyişi sürüyor. Konya yolu kenarında ve Starpet petrol istasyonu yanında bekleyen kervanlara henüz izin verilmiş değil. Doğa savunucularının kervanları bulundukları alana yavaş yavaş yerleşmeye başladılar. Çadır kurma hazırlıkları başladı, bekleyiş devam edecek gibi görünüyor.

Taleplerini Dile Getirmek İçin…

Anadolu’nun dört bir yanından yola çıkan doğa savunucularının oluşturduğu kervanlar, 21.5.2011 günü saat 11’de Ankara Kurtuluş parkında buluşacak ve taleplerini dile getirmek için bir yürüyüş gerçekleştirecekti. Daha önce TEKEL işçilerine, AKP’nin torba yasasını protesto etmek için yola çıkanlara ve öğrencilere yapılanlar tekrar ediliyor ve polis barikatlarıyla engellemeler sürüyor. Sonu da diğerleri gibi mi olacak, göreceğiz. Gaz bombaları, basınçlı sular ve coplarla polisin yaptığı saldırılar taptaze hafızalarımızda.

Saat: 15.00. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Büyük Anadolu Yürüyüşü /

Comments

  1. Özgür diyor ki:

    Şu an itibariyle bekleyiş, 20’şer kişilik gruplar halinde devam ettirilmeye çalışılmakta. Gelen yardımların kervana ulaştırılması polis tarafından enegelleniyor. Son olarak polis, Çankaya Belediyesi tarafından gönderilen seyyar tuvaletin kurulumuna izin vermedi ve benzin istasyonundaki tuvaletin kullanılmasını engelliyor! Siteyi Ankara’dan takip edenlerin desteği faydalı olacaktır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.