Artvin Hopa’da Başbakan Terörü: 1 Ölü

Sol Defter- Haber - 1 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru / Güncel Politika / Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

METİN LOKUMCU'NUN ANISI MÜCADELEMİZDE YAŞAYACAK

Artvin  Hopa’da Başbakan Terörü: 1 Ölü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim propagandası amacıyla gittiği Artvin’in Hopa ilçesinde polis tarafından devlet terörü estirildi.

Hopa’ya seçim mitingi için giden Erdoğan’ı AKP hükümeti mağduru çay üreticileri tepki ve protestolarla karşıladılar. Uzunca bir süre miting alanına gelemeyen Erdoğan’a yer açmak amacıyla polis operasyonuyla devlet terörü estirildi. Hopa Meydanı karşısındaki alanda AKP Hükümeti’ni ve başbakan Erdoğan’ı protesto eden yaklaşık 500 çay üreticisi, “çay fiyatı belirlensin!” diyerek taleplerini dile getirdiler.

Protestocu çay üreticilerinin Erdoğan’ın konuşma yapacağı Hopa Meydanı’na alınmaması üzerine polise yönelik tepkiler oldu. Hopa Meydanı’na girmekte ve taleplerini dile getirmekte ısrarcı olan Hopalılar, tepki ve taleplerini dile getiren bir basın açıklaması gerçekleştirdiler; “Çay üreticilerinin sorunlarını dinlemeyen başbakan’ı istemiyoruz…” “Çayımıza, fındığımıza, derelerimize, suyumuza sahip çıkacağız…”

METİN HOCANIN ÖLÜMÜNE YOL AÇAN POLİS TERÖRÜ

Basın açıklamasından sonra yeniden Hopa Meydanı’na yönelen kitleye polis saldırdı. Gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıya uğrayan tütün üreticilerinin görüntüleri gerilimi patlattı. Çatışmalar oldu. Polisin, gaz basınçlı su ve taciz ateşine taşlarla karşılık verildi. AKP’nin seçim otobüsü taşladı. Çatışma miting alanına da yansıdı. Gaz bombaları geniş bir alanı etkiledi.

Başbakan Erdoğan, çatışma nedeniyle meydana zamanında gelemedi ve limanda bekledi. Rize, Trabzon ve Erzincan plakalı araçlarla AKP mitingine taşınan kitle ise tedirginlik içinde bekledi.

Polisin estirdiği devlet terörü ve kullandığı gaz bombaları sonucu 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirdi. Metin Lokumcu’nun, kaldırıldığı Hopa Devlet Hastanesi’nde kurtarılamayarak öldüğü açıklandı. Ölüm haberinin duyulması gerginliği artırdı ve “Katil AKP Hopa’dan Defol” sloganları atıldı.

Başbakan Erdoğan’ın Hopa Meydanı’na girebilmesi ve seçim propagandası yapabilmesi için estirilen devlet terörü bir cana mal oldu. Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında olaylar sokak aralarında devam ederken, Erdoğan olaylara hiç değinmedi…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Hopa / polis terörü /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.