Kadir Manga, Doğum Yeri Akşehir’de Anıldı

Ömer Yıldız - 1 Haziran 2011 - Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kadir Manga

Bugün Kadir Manga vurulalı 40 yıl oldu.

Kırk uzun yıl.

78’lilerin organizasyonunda parti ve sendikaların desteğinde Akşehir’de mezarı başında anıldı. Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan anıldı. Kadir’in devrimciliği anlatıldı. Yokluklarının yürekleri nasıl burktuğu yansıtıldı.

Filistin’de İsrail’e karşı savaşta çarpışması anlatıldı. İnsanın aklına geliyor göstermelik Filistin desteği hareketler, bağırmalar sözde destekler. Karşılaştırınca devrimcilerin, Kadir’lerin Filistin mücadelesiyle, moda tabirle “reklam kokan haller” net olarak çıkıyor ortaya.

Mezarı başında darbe karşıtlığı anlatıldı. 71 darbesinden sonra darbecilere karşı mücadele için dağa çıkışı anlatıldı. Darbe mücadelesi nasıl yapılır bir kere daha görüldü. Kadir’in şahsında devrimcilerin darbeye karşı canları ile nasıl mücadele ettikleri anlatıldı. 78 li yoldaşın bir sözü çok anlamlıydı. “12 Eylül darbesinde bizler de birer Kadir olsaydık darbeciler bu kadar yıkım yapamazdı” dedi. Doğruydu hepimizin Kadir olması lazımdı.

1 Haziran Hüseyin Cevahir ve 27 Mayıs Selim Martin’in ölüm günleri olduğu belirtilip onların da anması yapıldı.

Kadir’i anlatmayacağım 40 yıl sonrasını anlatacağım. 8 yıldır Akşehir’de yapılıyor Kadir anması. Her yıl soruşturma açılıyor. Her yıl toplananlar artıyor. Bu defa biraz daha çoğaldık; İzmir’den, Konya’dan, Afyon’dan gelenler oldu. Geçen yıllardaki gibi kimlik kontrolü yapamadılar. Sadece sessizce kamera çekimi yaptılar.

Kadir ve arkadaşları bizlere devrimcilerin ne kadar güçlü olduklarını gösteriyorlar.40 yıl önce öldürülmüş devrimciler mezarlarından korku salıyorlar egemenlere. Korkuyorlar sevenlerinden, yoldaşlarından. Her anmadan sonra soruşturmalar yapılıyor. Her soruşturmadan sonra katılım artıyor. Kuşaklar, devrimcileri devrimci bir ruhla anıyor. Her devrimcinin yüreğinde bir Kadir Manga yatıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1971 devrimcileri / Kadir Manga /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.