Sırrı Süreyya Önder, AKP-Polis Provokasyonu Aştı

N. Cemal - 1 Haziran 2011 - #direngeziparkı / 2011 Seçimlerine Doğru / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

AKP Polis İşbirliğiyle Planlanan Provokasyonu

Sırrı Süreyya Önder Aştı

Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloku İstanbul 2. Bölge adayı Sırrı Süreyya Önder’i destekleyen sanatçıların Taksim Gezi Parkı’nda verecekleri dayanışma konseri AKP’nin merkezi talimatı, valilik emri ve polis eliyle engellendi.

Taksim Gezi Parkı’nı tamamen abluka altına alan ve bariyerlerle çeviren polis, valiliğin yasağını gerekçe göstererek “parka giremezsiniz” dedi. Dayanışmacıların polis yetkilileriyle kısa süreli tartışması, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu İstanbul 2. Bölge adayı Sırrı Süreyya Önder’in gelişi ile yatıştı.

“Bu engellemeler ve yasaklar yeni değil. Bugün bir kez daha yasaklamalarla karşımıza çıkartılan polislerce provoke edilmek isteniyoruz. Oyuna gelmeyeceğiz. Hem bize saldırıyorlar, hem de bir sürü yaygarayla bizi suçluyorlar. Hopa’da da böyle yaptılar. Hopa’da öldürülen Metin hocamızı burada saygıyla anıyoruz. Onlara bugün aynı fırsatı vermeyeceğiz. Basın açıklamamızı yapıp, İstiklal Caddesi ve Alman Hastanesi önündeki seçim stantlarımıza gideceğiz.  Bir tek kişinin bile burnunun kanamasına, bir tek kişinin dahi gözaltına alınmasına imkân tanımayacağız” diyen Sırrı Süreyya Önder’in konuşmasının ardından dayanışmacı aydınlar da kısa birer konuşma yaptılar.

Leman Sam, Yasemin Göksu, İlkay Akkaya, Gençay Gürsoy’un destek konuşması yaptığı basın açıklamasında kalabalık bir sanatçı topluluğu vardı.

Konuşmalar sonrasında kitle “Kalbinizde Barışa Bir Yer Açın” pankartıyla, “Baskılar Bizi Yıldıramaz!” diyerek yürüyüşe geçti. Yolu kısa süre trafiğe kesen yürüyüş korteji , İstiklal Caddesi’nde büyüyerek Mis Sokak girişinde bulunan Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloku’nun seçim standına geldi. İstiklal Caddesi’ni tamamen kapatan kitle, barış ve halkların kardeşliği için halaya durdu.

Eylem “Barış İçin Bir Rüya, Sırrı Süreyya”,  “Hopa’da Düşene, Dövüşene Bin Selam!”,  “Yaşasın Halkların Kardeşliği!”,  “Baskılar Bizi Yıldıramaz!” sloganları ve 5 Haziran’da Kağıthane Hasbahçe’de yapılacak miting çağrısıyla sona erdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demokrasi ve Özgürlük Bloku / Emek / Sırrı Süreyya Önder /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.