Metin Lokumcu Anmasına Mecidiyeköy’de Polis Saldırısı; Onlarca Gözaltı

Kaya İlhan - 3 Haziran 2011 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hopa’da polisin katlettiği Eğitim-Sen ve ÖDP üyesi Metin Lokumcu’nu cinayetini protestotoların bir tanesi de İstanbul Mecidiyeköy AKP İlçe merkezinin önünde gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi, protesto eylemleri birkaç gündür farklı illerde devam ediyordu, polisin devlet terörü de!

İstanbul Tabip Odası, , DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun çağrısıyla İstanbul Şişli’de, sendikalardan, meslek örgütlerinden, siyasi partilerden ve devrimci gençlik dergi çevrelerinden yüzlerce kişi tüm Türkiye’ye yayılan polis terörünü protesto etti.
Kitle, Şişli’den Mecidiyeköy’e kadar, “Her yer Hopa her yer direniş”, “Öğretmenin katili AKP’nin polisi”, sloganları eşliğinde yürüdüler.
AKP binası önüne gelindiğinde, ilk olarak kurum temsilcilerinden oluşan bir grup, AKP binasının önünü siyah çelenk bıraktılar. Ardından emek örgütleri adına bir basın açıklaması okundu.
Basın açıklamasının bitirildiği anonsunun hemen ardından, kitle içinden bazı kişilerin, barikat kuran polislere yumurta ve su şişesi attığı görüldü. Fırsatı kaçırmayan polis ise, önce ilaçlı su, ardından gazla kitleye saldırdı. Ardından da Mecidiyeköy protestocuları kovalamaya, yakaladığı devrimcileri darp etmeye başladı.
Polisin gazlı saldırısı sonrasında bazı Eğitim-Sen üyelerinin hastanelik oldukları görüldü. SES Bakırköy Şube yöneticisi Ertan Taştan da gözaltına alındı. Polisin yaklaşık 40 kişiyi gözaltına aldığı anlaşıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Metin Lokumcu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.