Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Avcı Seçimlerden Çekildi

Sol Defter- Haber - 4 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun İstanbul 3. Bölge bağımsız milletvekili adayı Mustafa Avcı seçimlerden çekildi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Avcı, 12 Haziran’da yapılacak seçimlere bir hafta kala adaylıktan çekildiğini açıkladı. Avcı, seçimlerden çekilme kararını BDP Bağcılar İlçe binasında düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Önemli bir süreçten geçtiklerini belirterek başladığı konuşmasında AKP hükümetinin İslam adına çözümsüzlükte ısrar ettiğini ve tekçi zihniyetinden vazgeçmediğini dile getiren Avcı, “Kürt halk önderliğinin 15 Haziran tarihine işaret etmesi söz konusu. Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklanan bu savaş, bu topluma ağır faturalara neden oldu. Seçim sürecinde yaptığımız bütün çalışmalarda artık toplumun yeter dediğini gördük” dedi.

“Özellikle 15 Ağustos 2010 tarihinden bu yana KCK’nin aydın, yazar, sanatçı, demokratik kitle örgütleri ve bizim de içinde bulunduğumuz sol yelpazenin içerisinde örgütlü siyasi partilerin de talebiyle ilan ettiği bir eylemsizlik kararı var” diyen Avcı, “Hükümetten de bu konuda bazı talepler vardı. Hükümet, bu taleplere cevap vermek yerine, seçime bir hafta kalmasına kadar bu taleplerin tam tersini uyguladı. Demokratik bir anayasa için demokratik bir parlamentoya sunulmak üzere bir anayasa komisyonu oluşacaktı, anadil önündeki engeller kaldırılacaktı, yüzde 10’luk anti-demokratik siyasi partiler kanunundaki seçim barajının düşürülmesi ya da ortadan kaldırılması söz konusu olacaktı. Hukuksuz bir şekilde 2 yıldan fazladır, KCK davasında tutuklu bulunan arkadaşlarımızın serbest bırakılması talebimiz vardı, hepsinin toplamında Kürt halk önderliğinin demokratikleşme sürecindeki rolünü oynayabilmesi için mevcut içerisinde bulunduğu koşulların değiştirilecekti, fakat bunların hiçbirisi yerine getirilmedi. Gelinen noktada tüm bu olumsuzluklar AKP şahsında bugüne kadar sürüp geldi” diye konuştu.

Avcı, demokrasi ve özgürlük güçleri olarak buna çare olarak, hükümetten beklenti içerisinde olmak yerine kendi sorunlarını yine kendileri çözme yönünde bir irade ortaya çıkardıklarını da ifade etti. Kürtlerin dostlarıyla buluştuğu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu ile stratejik bir üstünlük oluşturduklarını dile getiren Avcı, oluşturdukları bu ittifakın bir “seçim ittifakı değil, çözüm ittifakı” olduğunun altını çizdi. Avcı, seçimden sonra da güçlenerek rol ve misyonunu oynayacak bir yapı olan blok ittifakının AKP Hükümeti şahsında sistemi ürkütmesi nedeniylem sistemin gerçek yüzünü YSK kararında olduğu gibi göstererek saldırganlaştığını söyledi.

Bloğun önemini bu sözlerle vurgulayan Avcı, çekilme gerekçesini ise şu sözlerle ifade etti: “Kendi iç çalışmalarımızda sürecin darlığından kaynaklı ittifakın stratejik önemi ve konumunu özellikle yurtsever kamuoyuna ve halka anlatmakta zorlandık. Bu bizim eksikliğimiz. Geldiğimiz noktada blok ve ittifak mantığını kamuoyuna yeterince anlatamadığımızdan kaynaklı çeşitli riskler, her defasında bizim tarafımızdan denetim altına alınmaya çalışıldı. Özellikle İstanbul 3. Bölge için söylüyorum. Bu riskleri yönetmeye çalıştık. Seçime bir hafta kala yine belki bizim özeleştirimiz olarak algılanabilir. Bu riskleri kontrol edemedik. Önümüzdeki süreci ve blok zihniyetini zedeleyebilecek noktaya geldi. Bu açıdan hareketle örgütsel olarak bir kararlaşma yaşadık. Dolayısıyla ben 3. bölge adaylığımdan yoldaşım Abdullah Levent Tüzel adına geri çekilme kararımı şuan sizlere iletmek üzere bu basın toplantısı düzenledim. Bundan sonra şimdiye kadar aday olarak nasıl bir sorumluluk üstlendiysem bundan sonra da yoldaşım Abdullah Levent Tüzel için bu sorumluluğu yerine getireceğim.”

Çekilme kararının gerekçelerini açıkladıktan sonra İstanbul 3. Bölgede Bloğun diğer adayı olan Abdullah Levent Tüzel için sabah saat 09.00’dan gece yarılarına kadar adaymış gibi çalışmayı sürdüreceğini aktaran Avcı, örgütsel sorumluluğu, görev ve misyonunun da zaten bunu gerektirdiğini söyledi. Avcı, bu güne kadar çalışmalarında yer almış arkadaşlarının da bundan sonrada sistemin üzerlerinde oynamak istediği bütün oyunları ve ortaya çıkan riskleri boşa çıkarmak üzere aynı heyecan, moral ve motivasyonla seçim çalışmalarına yüklenmeleri gerektiğini söyledi.

Avcı, önümüzdeki süreçte artık “savaşa yeter” diyen tüm kesimlerle birlikte demokratik bir Türkiye, demokratik bir toplum, demokratik bir siyaset, demokratik bir anayasa ve eşit, özgür ve onurlu bir arada yaşam için birlikte kenetlenerek bu sürece karşılık vermek zorunda olduklarının altını çizdi. 12 Haziran’da verilecek hiçbir oyun şahsa değil, bloğa verilecek oy olduğunu kaydeden Avcı, “Levent Yoldaşıma verilecek oy bloğun şahsına verilecek oydur ve ülkemizin, halkımızın emekçi kesimlerinin ve sorunu çözülmemiş tüm toplumsal kesimlerin geleceğini belirleyecek. Bu bilinçle seçim çalışmaları yürüten tüm çalışanların kişiler etrafında kenetlenmekten ziyade Bloğu koruma ve sahiplenme şahsında hareket etme” çağrısında bulundu.

ANF NEWS AGENCY

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2011 seçimleri / Mustafa Avcı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.