Hani Sözleşmeli İle Kadrolunun Farkı Yoktu?

Ömer Yıldız - 4 Haziran 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hani sözleşmeli ile kadrolunun farkı yoktu?

AKP’nin yaygınlaştırdığı sözleşmeli personel çalıştırma ile ilgili eğilim bir seçim öncesi zorunluluktan kısmi kadroya geçiş ile sürüyor. Önce sözleşmeli olarak çalıştırdığı insanlara şimdi kadro verdi. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamada kişinin müracaatı sonucunda kadroya geçebileceği belirtiliyor.

Öncelikle çok uzun süredir güvencesiz çalıştırılan emekçilere sözleşmeli ve kadrolu çalışmada fark yok kandırmacası dayatanlar seçim sürecinde diğer siyasi partilerin peş peşe kadro sözü vermesi karşısında ısrarla savunduğu uygulamadan taviz vermek zorunda kaldı.

Resmi gazetede yayımlanan yasaya göre kadro karşılığı olanlar kadroya alınacak, yani bulunduğunuz yerde kadronuz yok ise başvurunuz karşılanmayacak. Kadro tahsisi maliye bakanlığınca yapıldığından eğer herhangi bir iş kolunda yeterli kadroyu açmazsa müracaatınız boşa gidecek. “Üzgünüz kadromuz yok” diyecekler.

Kadroya geçenlerin “zorunlu hizmet” görevlerinin nasıl gerçekleştirileceğine dair bir açıklık yok. Yani alt düzenlemeler bazı konulara açıklık getirecek. En kısa zorunlu hizmet süresinden daha uzun süredir “çakılı kadro” olarak çalışanlar var. Bulundukları yerlerde yaşamlarını şekillendirmiş olanlar var. İhtimaldir ki tüm kadroluların yaşadığı zorunlu hizmet görevi bu kadro geçişinde sorun olacak. Bir ihtimalle bu geçişte kadrolu olanlar çakılı kadro olmaya devam edecekler. Sadece becayiş yolu ile yer değişikliği hakları olacak. O zaman da bir sürü istihdam şekline yeni bir “ucube” eklenmiş olacak.

Bir diğer sorun ise sigorta kesintileri; çıkan KHK’de geçmişe sünger çekiliyor ve deniliyor ki sigorta birikmişleri sandığa aktarılacak. Ancak kadrolu çalışanların her yıl aldıkları kademe ilerlemesi ve üç yılda bir aldıkları derece ilerlemeleri sonucunda sandığa yatırılan miktar artar. Hoş emekli ikramiyesi komik ancak, sözleşmeden kadroya geçenlerin sigorta birikmişleri üzerinden değil emekli keseneği kendilerine eş değer kadrolular üzerinden değerlendirilmesi gerekir.

Sözleşmelilerin kadroya alınması bir seferlik ve seçim içindir. Mevcut sözleşmelilerden kadro yetersizliği sebebiyle geçemeyenler olacağı gibi Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamasından anlaşıldığı üzere yeni sözleşmeli alımları devam edecek. Zaten temel hedef olan sözleşmeli istihdamdan vaz geçiş yok. Bize göre en tehlikeli olanı budur. Bu dönem kadroya geçenlerin kendini kurtarmış hissi ile- kadrolu çalışanların da köle gibi görüldüğü gerçeği dururken- bundan sonrakileri düşünmeyeceği bir topluluk yaratma isteğidir. İnsanların kendini kurtarma çabasından toplumu düşünmeme ağırlıklı bir yapıya dönüştürülmesidir.

İşte tam burada sarı sendikalar, yandaş sendikalar önemli. Bu geçişleri başarı ile anlatıp geçemeyen ya da bundan sonraki sözleşmeli görevlendirmeleri meşrulaştırmak görevini yapacaklar. Oysa iktidarın çerezidirler farkında değiller. Sınıflarının değil egemenlerin çıkarlarını savunmaktadırlar.

Hükümet aynen 1 Mayıs’ın emekçi mücadelesi ile değil kendi lütfü! İle gerçekleştiğini söylediği gibi bir defa kadroluya geçişi de kendi lütfü olarak gösterecekler.

Bizim talebimiz sadaka değildir. Kamuya personel alımlarında sözleşmeli istihdam şeklinin kaldırılmasıdır. Bizler sadece seçimden seçime bazımızın değil tamamımızın aynı statüde; iş güvenceli, toplu sözleşmeli ve grevli bir çalışma hayatımız olmasını talep ediyoruz.

Bunun için yandaş ya da sarı sendika değiliz.

Bunun için mücadele hattının en önünde sokaklardayız.

Seçmen olarak değil insan olarak görülmek istiyoruz.

Haklarımızı alıncaya kadar Metin Öğretmen gibi mücadele edeceğiz. Ucunda ölümde olsa diz çökmeyeceğiz.

Metin Lokumcu arkadaşı saygıyla anıyoruz. Mücadelesi mücadelemize ışık olacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sözleşmeli çalışma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.