Casper Günlüğü 103: Yıldız Üniversitesi Öğrencilerinden Mektup Var

Sol Defter- Haber - 5 Haziran 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Boyun eğmeyen CASPER işçilerine,

En temel hakkınız olan sendika üyeliği için haftalardır direnişte olan CASPER işçilerine Yıldız Teknik Üniversiteli TKP’li Öğrenciler olarak devrimci selamlarımızı ve dayanışma duygularımızı iletmeyi bir borç biliyoruz.

Sendikalı olmanız sürecinde yaşadıklarınızı daha önce bizlere hitaben yazmış olduğunuz mektubunuzdan öğrenmiş bulunuyoruz. İnsani koşullarda çalışma isteğinizin, düzenli mesai talebinizin işten atılmanıza sebep olduğunu biliyoruz.

Patronunuzun sizden boyun eğip oturmanızı istediğinde buna boyun eğmediğinizi de biliyoruz. Çalışma hakkınızın patronun iki dudağının arasında olmasından duyduğunuz öfkeyi içimizde taşıyoruz. İşçilerin birlik olmaması için her gün onlarca zehirli yalanı atan ve işçileri tehdit eden sermaye sınıfının sizleri daha rahat sömürmek istediğini gördükçe içimizde taşıdığımız öfkemiz artarken bu düzene karşı olan direncimiz de artıyor.

Sizi sömürmeye çalışan, haklarınızı gaspeden patronunuzun yalnız olduğunu söyleyemeyiz. Patronunuzun arkasında sımsıkı birlik olmuş bir düzen var. Sizlerin direnişini göstermek istemeyen, kötüleyen yok sayan gazeteler, televizyonlar… Bunları sizler bizden daha iyi biliyor olmalısınız.

Ancak bu çarkın dönmesi için yorulmak bilmeden çalışan başkaları da var. AKP’siyle CHP’siyle MHP’siyle düzen partileri patronlardan yana tuttukları saf ile işçi sınıfının mücadelesini engellemek için çalışıyor. Hatırlayın, referandumdan sonra AK ne yapacaktı? Ülkeye demokrasi getirecekti. Getirdiler! Ancak onların demokrasisinde işçiler ve emekçilere yer yokken, patronlara ve onların şakşakçılarına, sömürücü sınıflar hiç olmadığı kadar geniş bir yer ayrılmıştır. Ne demişlerdi: “referandumdan sonra bir işçi iki sendikaya birden üye olabilecek”. Peki, şimdi ne oluyor? CASPER işçisi bir sendikaya üye olmak istediği için işinden oluyor, kapının önüne konulmak isteniyor. İleri demokrasi dedikleri bu olsa gerek!

CHP’nin de AKP’den bir farkının olmadığını göstermek için onlarca örnek bulmak mümkün. Sade son dönemde, tam da sizin direnişiniz esnasında CHP’li Konak belediyesinin taşeron işçilerinin yürüttüğü mücadeleyi hatırlatmamız sanıyoruz yeterli. MHP’ye gelince, fiilen saldırdığı işçi direnişlerini, ağzından salyalara akıtarak saldırdığı grevlerin hikâyesini yazmaya kalksak ciltlerce kitap olur.

Kardeşler; biz insanca bir düzen istediğimiz için, işçiler hakkını alsın, kimse işsizlikle tehdit edilmesin diye mücadele eden üniversiteli komünistleriz. Biz biliyoruz ki hep beraber insanca yaşayabileceğimiz bir düzen kurabiliriz. Hiç mi hiç karamsar değiliz. Mücadele edenin karamsarlığa itibar etmeyeceğini sizlerden görüyoruz.

Şunu çok iyi biliyoruz ki insan hakkını ancak mücadele ederse alır. Sizler, verdiğiniz mücadele ile bu ülkenin gençliğine örnek oluyor, patronlarına korku salıyorsunuz.

Yolunuz açık olsun.

Unutmayın ki yolumuz işçi sınıfının yolu, yolumuz sizin yolunuzdur.

En içten devrimci selamlarımızla…

Yıldız Teknik Üniversiteli TKP’li Öğrenciler

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Casper Bilgisayar Sendikalı / YTÜ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.