Seçim Öncesi NTV’ye AKP Müdahalesi

Sol Defter- Haber - 11 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Seçim öncesi NTV’ye

AKP müdahalesi

Toplum üzerinde zora dayalı baskıyı artıran AKP hükümeti, basını da susturdu. Her gittiği yerde BDPlileri televizyonlara çıkarmayın diyen ve basını tehdit eden Erdoğan’ın talimatı sonuç verdi. NTV’de Banu Güven, Can Dündar, Mirgün Cabas ve Çiğdem Anat izne gönderildi.

Çoğu basın yayın organı Erdoğanı eleştiren gazeteci-yazarları, aydınları çıkarmamaya başladı. Buna karşı çıkan gazetecilerin de işine son verildi. NTV’de Banu Güven, Can Dündar, Mirgün Cabas ve Çiğdem Anat izne gönderildi.Yandaş medyasına tetikçilerini yerleştiren Erdoğan merkez medya olarak bilinen Doğan Medya Grubunu da ekonomik kıskanca alarak teslim aldı.

Doğan medya grubuna ait Milliyet ve Vatan Gazetesi baskılara dayanmayarak bir süre önce satıldı. Gruba ait Radikal gazetesi Gülen Cemaatinden Eyüp Can’a teslim edildi ve gazete imamın ordusuyla dolduruldu. CNN Türk başta olmak üzere Doğan Grubuna ait tv kanaları AKP’ye teslim oldu.

Doğan Grubunu der-dest eden AKP, dikta rejimi NTV gibi haber kanalarını da susturdu. NTV’nin daimi yorumcuları arasında yer alan Nuray Mert’in de kanala çıkmasına Erdoğan’ın talimatıyla son verildi.

Hatırlanacağı gibi Nuray Mert 26 Mayıs tarihinde Avrıpa Parlamentosu’nda yapılan Dersim Konferansında ‘yol-zor’ ilişkisine değinmiş; bugün yaşananları Dersim 38 yılında uygulanan politikalara benzetmişti. Nuray Mert’i namertlikle suçlayan Erdoğan yazara hakaretlerde bulunuş ve hedef göstermişti. Bu da yetmedi yazarın başta NTV olmak üzere TV kanalarına çıkmasına da ambargo getirdi.

SEÇİM ÖNCESİ KANALIN EN ETKİLİ 3 İSMİ İZNE ÇIKTI

NTV akşam haberlerini sunan Can Dündar, tatile gönderildi. Kanal tarafından tatile gönderilen isimler arasında NTV’nin as kadrosunda yer alan önemli isimler var. Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin, NTVde tatile gönderilen isimleri yazdı.

İşte Eğinin Can Dündar nereye kayboldu başlıklı o yazısı:

“Can Dündar’ın sunduğu, NTV’nin prestij programı, kanalın ana haberi Canlı Haber yaz tatiline erken giriyor. İlginç değil mi? Önümüzde daha seçim var, Can Dündar da bu kanalın en önemli kozlarından biri.

NORMALDE HAZİRAN SONUNA KADAR DEVAM EDERDİ

Dahası Canlı Haber de NTV’nin vitrini. Her şeyden önce televizyonculuk takvimine uygun değil bu zamanlama. Bu gibi programlar standart olarak haziran sonuna kadar devam eder. Ama Can Dündar böyle bir karar vermiş işte…

Hiç uzatmadan gerekçesini açıklayayım: Öğrendiğim kadarıyla Can Dündar geçen hafta en çok konuşulan isimlerden Nuray Mert’i konuk olarak almak istedi, namert meselesini konuşmak için.

ÇIKARIN TALİMATI GELDİĞİ SÖYLENİYOR

NTV yönetiminden Çıkarma talimatı geldiği söyleniyor… Düşünün, Nuray Mert bir de o kanalın programcısı… Buna rağmen.

Ay sonunda tatile çıkmaya hazırlanan Can Dündar da Bardağı taşıran son damla diyerek erken veda ediyor.

***

ÖNCE ÇİĞDEM ANAT GİTTİ…

Can Dündar ilk değil… Farkında mısınız NTV ekranında alıştığımız hiçbir ekran yüzünü görmüyoruz ne zamandır…Önce Çiğdem Anat gitti, ardından bu sene belki de en başarılı programına imza atan Mirgün Cabas… Bu hafta da Banu Güven tatile çıktı!

Sadece NTVde değil birçok kanalda programcıların üzerinde büyük bir baskı olduğunu biliyordum ama işin ekran yüzlerini tatile çıkarmaya varacağını düşünmüyordum doğrusu. Kaldı ki ne Dündar, ne Anat, ne Güven, ne Cabas aşırı uçlarda isimler.

Merkezde duran sadece görevini yapan gazetecilere bile tahammül kalmadıysa…”

http://www.emekdunyasi.net/ed/siyaset/12844-secim-oncesi-ntvye-akp-mudahalesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2011 seçimleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.