Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Umut Oldu

N. Cemal - 13 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Oylar Emek, Demokrasi ve Özgürlüğe Verildi

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun bu seçimlerden başarıyla çıktığını söylemek hiç de abartı değildir. Dosta ve düşmana göstererek başarı yolunda ilerleyen bloğun kazanımları da sürpriz değildir.

Başta, BDP üzerinden Kürt özgürlük hareketi olmak üzere, sol sosyalist güçlerin ve siyasi partilerin oluşturduğu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun seçimlere dair önemli bir sınırı aştığını söyleyebiliriz. “Baraj yıkıldı” yorumlarının da sıklıkla yapıldığı bu sonuca göre TBMM’ye 36 vekilin gönderileceği kesinleşti. 2007 genel seçimlerinde alınan sonuçla TBMM’ye 23 vekilin gönderilebildiğini de hatırlatacak olursak, 13 fazla vekille meclise gidiliyor olması başarının en somut göstergesi oluyor.

İki partili düzen ve başkanlık sistemi hayallerine son…

2011 seçimlerinde 50 milyon 189 bin 930 seçmenin oy kullandığı biliniyor. 85 seçim bölgesinde 199 bin 207 sandıkta oy kullanıldı. İlk sayım sonuçlarına ve resmi olmayan verilere göre AKP oyların yüzde 49,93’ünü, CHP yüzde 25,91’ini, MHP yüzde 13.02’sini almış görünüyor. Küçük partilerin eritilerek iyice etkisiz kılındığı mevcut seçim sistemi sonucunda gerek AKP, gerekse CHP oylarında artma görünüyor. MHP konusunda ise “kaset skandalları sonucu barajın altında kalacak” diye yorum yapılıyordu, yüzde 13 oy alacağı yorumunda bulunan ise pek olmamıştı. Şu anki verilere göre AKP 326, CHP 135, MHP 54 milletvekiliyle mecliste yerini alacak.

Sisteme dair öngörülen “iki partili sistem” ve “başkanlık sisteminin önünün açılması” gibi bir zeminin 2011 seçimlerinde oluşturulamadığı görülmektedir. Bu sonuçla AKP tek başına ve istediği gibi bir anayasayı dayatamayacak ve meclisten geçiremeyecektir.

Sistem dışı muhalefet…

Sisteme dair ince hesapların yapıldığı meclis aritmetiğinde, ezilenlerin sistem dışı ifadesi niteliğinde olan Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun 36 milletvekiliyle TBMM’de yer alıyor olması önemli bir başarıdır.

40 yıl önce Kızıldere’de yargısız bir infazdan kurtulan Dev-Genç liderlerinden Ertuğrul Kürkçü’nün Mersin’den TBMM’ye giriyor olmasının sadece meclisin sınırlarını zorlamakla kalmayacağı ise muhakkak.

Ezilen Kürt ulusunun birliği…

2011 seçimlerinin önemli bir kazanımı da Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Kars, Adana, Mersin, Bingöl ve Ağrı gibi illerden de birer milletvekili çıkarmış olmasıdır. Bu illerden daha önce milletvekili çıkartılamamıştı. 2007 genel seçimlerinde Van’dan 2 milletvekili çıkartılmışken, bu seçimlerde 4 milletvekiline ulaşılmıştır. 2007 genel seçimlerinde 2 milletvekili çıkarılan Mardin’den bu kez 3 milletvekili çıkartılmıştır. Hakkari’de ise AKP adeta silinmiş, Selahattin Demirtaş, Esat Canan ve Adil Kurt ile 3 milletvekili çıkartılmıştır. 2007’de Diyarbakır’da (Amed) 4 milletvekili çıkartan Kürt hareketinin, bu seçimlerde çıkardığı 6 milletvekili ise ezici bir başarının göstergesidir.

Kürt halkı Diyarbakır şahsında ulusal birliğin sağlanması yönünde de ciddi bir adım atmış oldu: Şerafettin Elçi, Altan Tan, Leyla Zana, Hatip Dicle, Emine Ayna ve Nursel Aydoğan seçildiler.

Tutsaklıktan milletvekilliğine…

Kürt özgürlük hareketinin seçilmiş ve meşru vekillerine yönelik komplo ve operasyonlar da bu seçimlerle önemli ölçüde boşa çıkarıldı. “KCK operasyonları”yla gözaltına alınıp tutuklanan Kürt halkının meşru temsilcilerinden Hatip Dicle, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve İbrahim Ayhan da seçilerek TBMM’ye gidecekler arasında yer aldı. 2007 genel seçimlerinde İstanbul 3. Bölge’den seçilip, kapatıldığı cezaevinden büyük bir coşkuyla çıkartılarak meclise gönderilen Sebahat Tuncel gibi, tutsaklıktan milletvekilliğine giden yolu bir kez daha Kürt halkı açtı.

Sebahat Tuncel’in bu seçimlerde de İstanbul 1. Bölge’den seçilerek yeniden meclise gidecek olmasının önemini de yadsımamak gerek.

Kadınlar vardır…

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun önemli başarılarından birisi de kadınların temsiliyle ilgilidir. 2011 seçimlerinde -şu anki verilerle- 11 kadın vekil blok adına meclise girmektedir. Bu oran henüz yeterli değilse de, bu oranı burjuva partilerinin kadın oranlarıyla kıyaslamanın doğru bir anlayış olmadığı bilinse de, önemine dikkat çekmek gerekmektedir.

Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk, Gülser Yıldırım, Emine Ayna, Leyla Zana, Nursel Aydoğan, Gültan Kışanak, Mülkiye Birtane, Pervin Buldan, Sebahat Tuncel ve Selma Irmak, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun kadın milletvekilleridir.

Milletvekilleri:

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu 64 adayla katıldığı seçimlerde meclise 36 vekil gönderiyor:

İstanbul: 1. Bölge Sebahat Tuncel, 2. Bölge Sırrı Süreyya Önder, 3. Bölge Levent Tüzel.
Adana : Murat Bozlak
Ağrı : Halil Aksoy
Bingöl : İdris Baluken
Bitlis : Hüsamettin Zenderlioğlu
Diyarbakır : Leyla Zana, Hatip Dicle, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Altan Tan, Şerafettin Elçi
Hakkari : Selahattin Demirtaş, Esat Canan, Adil Kurt
Mersin : Ertuğrul Kürkçü
Kars : Mülkiye Birtane
Mardin : Gülseren Yıldırım, Erol Dora, Ahmet Türk.
Muş : Gültan Kışanak, Sırrı Sakık, Demir Çelik
Şanlıurfa : İbrahim Binici, İbrahim Ayhan
Van : Aysel Tuğluk, Kemal Aktaş, Nazmi Gür, Özdal Üçer.
Batman : Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata
Şırnak : Hasip Kaplan, Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak
Iğdır : Pervin Buldan.

Birleşik mücadele…

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun 12 Haziran 2011 seçimlerinden başarıyla çıkması kadar önemli bir nokta daha var. Her seçim sonrasında kesintiye uğrayan ve adeta uyumaya terk edilerek bir sonraki seçimlerde yeniden uyandırılan, kesintili ve dönemsel ittifak anlayışları aşılmalıdır. Birleşik mücadelenin örgütlenme zemini (blok, cephe, çatı vs.) uzun soluklu olarak örülebilmelidir.

Kürt halkının hak talepleri taleplerimizdir!

İşçi ve Emekçilerin, Kadınların, Kürt Halkının ve Bütün Ezilenlerin Birleşik Mücadelesi İçin…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2011 seçimleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.