Sırrı Süreyya Önder ve 35 Blok Adayı Mecliste

N. Cemal - 13 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul’da üçte üç yaptı

Halkın gönlünde vekil…

Dün akşam seçim yasakları başlayana kadar Sırrı Süreyya Önder’in seçim bildirilerini dağıtmaya devam ettik. Saat 17’den sonra, “yasaklar başladı” diye yanımıza gelen arkadaşlarımızın uyarısıyla “artık dağıtıma son verelim” dedik. Hızımızı alamamış olmalıyız ki, arkadaşlarımız Sırrı Süreyya Önder’in seçim stikırlarını etrafa yapıştırmaya devam ediyordu. Yerler bile dolmuştu. Elimizdeki bildirileri görenler ise kendileri gelip alıyordu ve arkadaşlar espriyle “biz dağıtım yapmıyoruz ki, gelip istiyorlar” diyordu. Bildiri dağıtımı yapan bileşene baktığımızda, “bu kadar farklı ve zengin bir bileşene sahip yol arkadaşlarımız her zaman olmuyor” demiştik. Aynı duygu ve ifadeler, bir gün önce Beşiktaş’ta gerçekleştirdiğimiz şenlikte de gündeme gelmişti. Sebahat Tuncel’in sözleri ise konuşmalarımızı özetler nitelikteydi, “Sırrı halkın gönlünde vekil olmuş bile…”

Halkımız bekliyor…

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder’in kendisi için gerekli oyun neredeyse iki katıyla seçilmesi, seçimlerin ilk önemli haberi oldu. Sandık görevlilerimiz yorgunluğunu bile atamamıştı. Yine de koşup bir araya geldiler. Taksim’de öbek öbek dolaşanlar BDP İstanbul il binasına yöneldiğinde, yollarda ardı ardına dizilmiş seçim konvoylarını hatırlatan araçlarımızın kutlama turlarıyla karşılaştık. Sırrı Süreyya Önder ise, o sırada katıldığı bir televizyon programından kalkarak “halkımız bekliyor, kısa bir kutlama yapacağız” dedi.

Bu başarı devrimci dayanışmanın…

BDP İstanbul il binasına geldiğimizde polisin yoğun önlemleri dikkatimizi çekti. Ağırlığını hevallerin oluşturduğu kutlamalar başlamıştı. Saat 22.20’de Sırrı Süreyya Önder geldi. İzdihamı aşmaya çalışarak parti binasına girdi ve “balkon konuşmaları”na esprili bir atıfla birinci kat penceresinden konuşmasına başladı. “Bu başarıyı ben değil kim aday olsa elde ederdi arkadaşlar. Bu başarı devrimci dayanışmanın, ortaklaşmanın, hepimizin başarısıdır. Bu başarı, devrimci, sosyalist, yurtsever güçlerin ortak başarısıdır. Devrimci dayanışma gösterince halk da bunun karşılığını veriyor. Çalışmalara katılan herkese teşekkür ediyorum” sözlerine, “Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganlarıyla cevap verildi.

Sonuçlar kesinleştikten sonra…

Kalabalığın “Taksim’e, Taksim’e!” sloganlarına ve ısrarlarına karşın Sırrı Süreyya Önder, temkinli ve soğukkanlı davranarak “sonuçlar kesinleştikten sonra Taksim’de hep birlikte kutlama yapacağız, söz veriyorum” dedi.

Meşaleler bizim yüreğimizde yanıyor…

Sırrı Süreyya Önder ayrıca, coşkulu gençlerin yaktığı meşalelere ve havai fişeklere de müdahale ederek, “meşaleler bizim yüreğimizde yanıyor, lütfen onları söndürün arkadaşlar. Burada küçük çocuklar ve yaşlılarımız var, onları kötü etkiliyor” dedi.

İbrahim Oruç ve Metin Lokumcuya…

“Çalışmalarımızı YSK protestosu sırasında yaşamını yitiren Halil İbrahim Oruç’a adamıştık. Hopa’da yaşamını yitiren sosyalist arkadaşımız Metin Lokumcu’yu da onun yanına ekliyoruz. Başarımızı, bu uğurda mücadele edip toprağın koynuna giren bütün civanlara adıyoruz. Helal olsun, helal olsun” sözleriyle konuşmasını noktalayan  Sırrı Süreyya Önder, “diğer ilçelerde de bekleyen arkadaşlar var. Onların yanına da gideceğiz” diyerek, Dolapdere Hacı Ahmet Mahallesi’ne doğru hareket etti. Konvoylar yeniden yollara çıktı. Blok İstanbul’da üçte üç yaptı.

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun, gelen ilk haberlere göre hedeflediği önemli bir eşiği aştığı ve 36 milletvekilini meclise gönderebildiği anlaşılıyor. Bu tablo oldukça önemli ve yol gösterici bir görünüm sunuyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2011 seçimleri / Sırrı Süreyya Önder /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.