Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Kadıköy’de Seçim Kutlaması Yaptı

Sol Defter- Haber - 16 Haziran 2011 - 2011 Seçimlerine Doğru / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Kadıköy’de Seçim Kutlaması Yaptı

İstanbul Kadıköy’de saat 17’den itibaren toplanmaya başlayan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bileşenleri seçim zaferlerini kutladılar.

Hatip Dicle ile…

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 1. Bölge Milletvekili Sebahat Tuncel ile İstanbul 3.Bölge Milletvekili Levent Tüzel’in katıldığı kutlamada, İstanbul 2. Bölge Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yer alamadı. Kutlamada konuşan Sebahat Tuncel’in bilgilendirmesiyle, Sırrı Süreyya Önder ile Atlan Tan’ın cezaevine giderek Hatip Dicle ile görüştükleri açıklandı. Sırrı Süreyya Önder’in kutlamaya gelememe nedeni buydu.

Öcalan’ın posteri…

Kadıköy Meydanında toplanan kalabalık içinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bileşenlerinin bayrak ve flamalarıyla iç içe BDP bayrakları dalgalandı. Kürsüye çıkan Kürt gençleri bir ara Abdullah Öcalan’ın posterini açtılar.

İleri işçiler…

Grup Agire Jiyan tarafından Kürtçe, Türkçe ve İtalyanca, “İtalyan İşçi Marşı” okunarak “İleri İşçiler, Yoldaşlar İleri…” denildi. Kalabalık toplu halde marşa eşlik etti.

Operasyonlara devam…

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul 1. Bölge Milletvekili Sebahat Tuncel tarafından yapılan konuşmada, “Zafer kutlamalarımıza bile izin verilmiyor. Operasyonlara devam ediliyor, Batman’da 20 kişi gözaltına alındı. Savaş politikaları hala devam ediyor” dedi.

Faşist politikalarına cevap…

“Seçimden iki sonuç çıktı. İlki Kürdistan ayağıdır ve Kürt halkı iradesini ortaya koymuştur. Biz bu ülkede dilimizle kültürümüzle yaşamak istiyoruz denilmiştir. Barış isteği de gösterildi. Bu iradenin Ankara tarafından iyi görülmesi gerekiyor. Başbakan’ın milliyetçi faşist politikalarına cevap verilmiştir” diyen Tuncel’in konuşması alkışlar ve zafer işaretleriyle desteklendi.

Gerçek bir ana muhalefet…

“İkincisi ise,  Türkiyeliler AKP’ye cevap verdiler. Sosyalistler, Kürdistan halkı ile mücadele için irade gösterdi” diyen Tuncel, “emekçiler barajı aştı. Mecliste gerçek bir ana muhalefet olacak” diye vurguladı.

Kürtlerin barışta ısrarcı…

“Hatip Dicle bu Meclisten yaka paça atıldı. On yıl içeri atıldı. Ama halk iradesi onu gene seçti” sözleri alkışlarla karşılanan Tuncel, “bu durum Kürtlerin barışta ısrarcı olduğunu gösteriyor” dedi.

Barış eli…

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 3.Bölge Milletvekili Levent Tüzel’in de konuşma yaptığı kutlamada bir de çağrısı vurgusu vardı; “Türk bir vekili seçen Kürt halkı, Türk emekçilerine en kıymetli çağrıyı yapmıştır. Türkler bu barış elini tutacaktır…”

Asıl mücadele şimdi…

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunu destekleyen aydınlar adına konuşan sanatçı Jülide Kural ise, “barış onurlu olursa anlamlıdır. Asıl mücadele şimdi başlıyor. Bu ise hem Kürt halkının, hem de devrimci direniş tarihinin getirdiği mücadele bilinciyle olacaktır” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2010 seçimleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.