Vakıf üniversitesi çalışanları “Artık yeter!” diyor

Sarphan Uzunoğlu - 28 Haziran 2011 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye’de ilk vakıf üniversitesinin kuruluşundan bu yana geçen süre otuz seneye yaklaşmakta. Vakıf üniversiteleri hakkında süregelen tartışmaların tarihi de bir o kadar var. Garip olan şu ki bu süre zarfında sesi en az duyulan kesimlerden birisi vakıf üniversitelerinin akademik yükünü sırtlanan kadrolar oldu.

Oysa vakıf üniversitelerinin ticari zihniyet tarafından biçimlendirilmelerinden, buna paralel olarak özel sektörün çalışma kurallarının buralara taşınmasından ve akademik çalışma ortamının giderek kaybolmasından öncelikle bizler mustarip olduk. Güvencesizlik, belirsiz görev tanımları, akademik hayatın ruhuna uymayan çalışma koşulları ve akademik karakterde olmayan disiplin kuralları sonucu vakıf üniversitelerinin akademik karakteri giderek aşınırken, aşınan başka bir şey de bu üniversitelerde çalışan ve akademik onurlarını korumaya çalışan bizlerin sabrı oldu.

Bu nedenle, vakıf üniversitelerini birer akademik kurum olarak değil de, ticari işletme olarak gören yönetim zihniyeti karşısında durmak, buralardaki akademik ve idari kadroların çalışma hayatları ile ilgili haklarını savunmak, akademik onurumuzu korumak anlamına gelmektedir.

Çoğu vakıf üniversitesinde sözleşmelerin imzalandığı bu günlerde işten çıkarılmalar, giderek düşen ücretler, disiplin cezaları, “giriş-çıkışlarda kart basma” gibi akademik hayatla bağdaşmayan uygulamalar yeniden gündemde.

Fakat “oyunun kuralları” artık değişiyor. Zira vakıf üniversiteleri çalışanları da artık sahaya iniyor.

Emeğimizi ve akademik onurumuzu korumak için hepinizi basın açıklamamıza bekliyoruz.
Tarih ve saat: 02.07.2011 CUMARTESİ – 13:00

Yer: İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi Önü

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞANLARI

Destekleyen kurumlar: Sosyal İş İstanbul Şubesi, Eğitim-Sen 6 No’lu Üniveristeler Şubesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Vakıf Üniversiteleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.