ÖDP’den Hopa Protestosu

Kaya İlhan - 1 Temmuz 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ÖDP’den Hopa Protestosu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Örgütü üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da gerçekleştirdiği seçim mitingi öncesinde çıkan olayları ve gözaltıları protesto etti.

Galatasaray Medanı’nda yapılan eylemde açıklamayı ÖDP İstanbul İl Başkanı Hüseyin Atalay yaptı. Başbakan Erdoğan’ın Hopa’da gerçekleştirdiği mitingin protesto edildiği eylemlere polisin sert müdahalesi sonucu Metin Lokumcu’nun yaşamını yitirdiği hatırlattı. Hopa başta olmak üzere polis saldırısının protesto edildiği bir çok ilde eylemlere de müdahale edildiğini anımsatan Atalay, Hopa ve Ankara’da toplam 33 kişinin tutuklandığını belirtti.

“Bu abluka dağıtılacak” pankartıyla Galatasaray Meydanı’nda toplanan grup adına yapılan açıklamada, Hopa’daki olayların ardından toplumsal muhalefete yönelik bir saldırının başlatıldığı iddia edildi. Operasyonlar sonrasında Hopa ve Ankara’da toplam 33 kişinin toplatıldığı belirtilen açıklamada, “Ankara’da günlerce terör estirilerek ev baskınları gerçekleştirildi.

Polisin hazırladığı iddianamelere dayanılarak, aralarında parti meclisi üyemiz Ozan Sürer’in de olduğu 15 kişi tutuklandı. Tutuklamanın hukuki değil, siyasi olduğu hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak kadar açıktır. AKP, toplumsal muhalefete karşı bir hesaplaşma, sindirme operasyonuna girmiştir.

Yapılan eylemler, terör kapsamına sokulmaya, uydurma örgütler icat edilmeye çalışılmaktadır. Bu hukuksuzluktan bir an önce vazgeçilmeli. Hopa tutukluları serbest bırakılmalıdır” denildi. Grup, açıklamanın ardından postaneye giderek, ÖDP üyesi Ozan Sürer’e mektup gönderdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Metin Lokumcu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.