Unu Bulgura, Şekeri Pirince Karıştırdılar…

Ömer Yıldız - 4 Temmuz 2011 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yıllar öncesiydi. Uğur adında bir öğrencim vardı. Uğur’un bir ayağı kısa olduğundan okula gelmek istemiyordu. Okula  yeni atanmış, mesleğime yeni başlamıştım. Gittim Uğur’a konuştum, ikna ettim. Okula gelmeye başlamıştı. Zekiydi ve yaşı da devam etmediği süreler sebebiyle sınıf arkadaşlarından büyük olduğundan çabuk kavrıyordu. Kısa zamanda oldukça ilerledi.

Bir gün köyde “genel arama” yapıldı. Genel aramalarda bir şey çıkmadığı halde pek sık yapılırdı. Bulguru una, şekeri pirince karıştırır, döker giderlerdi. İşte böyle bir arama sırasında bütün bunları Uğur’un evinde de yaptıktan sonra ilaveten Uğur’un kalemini kırıp defterini yırtmışlar. “Okuyup da terörist mi olacaksın?” şeklinde bir veciz! Söz sarf ederek.

Ertesi gün Uğur bana geldi ve “gördün mü bak sen okula çağırdın ama onlar beni okulda istemiyor” dedi. Yanıt veremedim. Sadece, ben seni istiyorum dedim. Bir süre daha gelmedi ama sonra geldi. Çok kırılmıştı. Çok üzülmüştü.

Yıllar sonra Hatip Dicle’yi meclise almadılar. “Gel” dediler. “Uygunsun” dediler ama almadılar. Sesli sesli “mecliste teröristlerin işi ne” dediler. Onun yerine kendi vekillerini koydular. Mecliste vereceği mücadeleyi istemediler. “Okuyup da terörist olmuş” dediler.

Hani diyorlar ya “gözleri vardır görmezler” diye. Ülkeye “barış” getirecekleri meclise almayarak zorla dışarıda tutuyorlar, gözleri ile görmediler. Uğur’un okumasını, Dicle’nin yönetmesini istemiyorlar. Kalemlerini kırıp defterlerini yırtıyorlar.

Ben gel desem de gelemez. Seksen doksan bin kişi gel dedi gelemedi.

Yeni meclis başkanı da herkese gel diyecek ama Dicle’ye demeyecek. Çünkü o unun bulgura, şekerin pirince karıştırıldığı dönemlerde de “devlet adamıydı”

AKP-MHP kol kola yeni anayasayı yaparlar artık. Bakalım kaç yıl geriden gelen bir anayasa olacak. Kesin bildiğim bin dört yüz yıldan geri yapmazlar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demokrasi / Siyasal Katılım /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.