İbrahim Çeşmecioğlu’nun Anısına Sergilenecek

N. Cemal - 5 Temmuz 2011 - Edebiyat/Sanat / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İbrahim Çeşmecioğlu’nun Anısına Sergilenecek

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren BİLKAR Tiyatro Topluluğu, Bilgesu Erenus’un 35 yıl önce kaleme aldığı “Nereye Payidar, Nereye?” adlı oyununu oynamış ve yoğun ilgi görmüştü. İşçilerden ve eğitim emekçilerinden oluşan oyuncu bileşeni “Nereye Payidar, Nereye?” oyunu için elbette ki özel bir öneme sahipti. Oyunu izleyenler arasında BERİCAP direnişçileri ve ailelerinin yanı sıra Bilgesu Erenus’ta vardı. Bilgesu, izleyiciler arasında bulunan BirGün Gazetesi Sorumlu Müdürü İbrahim Çeşmecioğlu ile de orada tanışmıştı…

12 Eylül Sürüyor…

Bilgesu Erenus oyunun ardından şunları dile getirmişti, “Bu oyun uzun süre basılamadı, oynanamadı. Ben bunu 12 Eylül 1980’in hala sürüyor olmasına bağlıyorum. Çok enteresandır, iki yıl önce Ankara’nın göbeğinde direnen TEKEL işçilerinin Türkiye’de yarattığı o bambaşka heyecan, bu oyunun basılmasını sağladı. Ardından yine bir sessizlik oldu, oyun oynanmıyordu. Ama şimdi işçiler bir şekilde örgütlenmiş, vardiyalarından çıkıp gelerek çalışmışlar ve bu oyunu sahneliyorlar. Oyunun 35 yıllık serüvenini de düşündüğümde bu çok heyecan verici.” “Oyun hala ‘sınıfının yanında ol’, ‘örgütlü mücadele’ deyince alkış alıyor. 1980’den sonra egemenlerin o acımasız ideolojisinin her alanda üstümüze çökmesinden sonra bir yığın Payidar çıktı ortaya. Bugün her alanda, her yerde büyük gruplar halinde Payidarlar var. Bu durum dayanışmayı, sınıf bilincini ortadan kaldırıyor.” “Sendikalı olmak yetmiyor. İşçilerin girdikleri sendikaları, örgütleri devrimci bir yapı haline, işçi sınıfına yaraşır bir hale getirmeleri de gerekiyor…”

Casper direnişçileriyle…

Bilgesu Erenus, dayanışma amacıyla geldiği bir çok işçi direnişinde bu oyununu hemen oracık en yalın haliyle ve işçilerle birlikte yeniden kurgulayıp, doğaçlama katkılarla sahnelerdi. Sahne ise direniş alanı olur ve sokak tiyatrosu tadımlığı da sunardı. Sevgili Bigesu ile en son Casper direnişçilerinin şenliğinde buluştuk. Yine oracıkta “Nereye Payidar, Nereye?” için işçilerden oluşan bir ekip kurdu, Casper dilenişçilerinin içindeki tiyatro aşkını açığa çıkardı.

İbrahim Çeşmecioğlu’nun Anısına…

BirGün Gazetesinin yöneticilerinden İbrahim Çeşmecioğlu’nu yeni kaybetmiştik. Casper direnişçilerinin yanına gitmek için yola çıktığımızda Bilgesu Erenus’tan bir şey daha öğrendik; “Gebze’de işçiler tarafından oynanan oyunumu öneren İbrahim Çeşmecioğlu olmuş”, dedi. Bunun üzerine Birgün gazetesinin sitesine baktım ve “İbrahim Çeşmecioğlu’nu bir direnişte tanıdım” diyen Yavuz Sever’in anlattıklarını okudum, “İşçilerin yalnız fabrikada değil, gündelik yaşam içinde -kıraathane kültürü dışında- yan yana gelebileceğinin yollarını arardı ve de bulduğu yolları bize gösterirdi. Nereye Payidar Nereye tiyatro oyunu onlardan biri oldu…”

Casper direnişçilerinin şenliğinden dönerken de Bilgesu ile konuştuk. İbrahim Çeşmecioğlu’nu andık. Bilgesu Erenus, İbrahim Çeşmecioğlu’nun anısına yönelik etkinlikten söz etti. “Nereye Payidar, Nereye?” bir kez daha işçilerle birlikte oynanacak ve İbrahim Çeşmecioğlu’na atfedilecek.

10.7.2011 Saat 10.30’da Kabataş – Adalar Vapurunda buluşularak Büyükada’ya gidilecek. Vapur’da başlayacak olan etkinlik, Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesinde devam edecek.

Neden Büyükada? Neden Aya Yorgi?

Tarihi kilise Aya Yorgi yıllarca “aklı başında olmayanlara” akıl sağlığı hizmeti vermiş. Buradan, akıl sağlığına kavuşarak ayrılırlarmış. Bilgesu Erenus, “işçi sınıfının kendi dışında bir kurtuluş ve kurtarıcı araması boşuna” diyerek, Aya Yorgi’ye mecazi bir anlam yüklüyor…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İbrahim Çeşmecioğlu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.