‘Sendika Yöneticileri Üretimin İçinde Olmalı’

Sol Defter- Haber - 11 Temmuz 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

‘Sendika yöneticileri üretimin içinde olmalı’

RUKEN ADALI -ANF

11 Temmuz 2011

İSTANBUL – Türk İş yönetimine karşı bildiri yayınlayan genel başkanları ‘Bu Türk-İş’i siz yarattınız’ diyerek eleştiren işçilerden Bahadır Altan, mevcut sendikal sistemin değişmesi için atanmış temsilciler uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor. Altan’a göre, “sendikaların yönetim kurulu üyeleri de kesinlikle maaşlı profesyoneller olmamalı, üretimin ve işçilerin içinde bulunmalı.”

Türk İş’e bağlı sendikalara üye muhalif işçiler, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir araya gelerek sendikal bürokrasiye karşı isyan bayrağı açtıklarını duyurmuştu. Türk İş yönetimine tepki gösteren Hava-İş, Tek Gıda-İş, Belediye-İş, Tez Koop-İş, Deri-İş, Selüloz- İş üyesi muhalif işçiler, TÜRK İş yönetimine karşı bildiri yayınlayan 10 genel başkana da, “Bu Türk İş’i de siz yarattınız” eleştirisinde bulunmuştu.

İki yıldır toplantılar yapan muhalif işçilerden Hava İş Sendikası üyesi ve Gökkuşağı Hareketi Sözcüsü Bahadır Altan, sendika bürokratlarını mevcut sistemin yarattığını belirtti. “Bu sistem, devletçi, sermayeye dayalı ve sistemin bir koltuk değneği halindeki bir sendikal sistem” diyen Altan, “Biz buna ‘sendikal bürokrasi’ diyoruz. Özü de, aslında profesyonel sendikacılıktır. Yani işçinin içinden çıkıp üretimden kopmuş, işçinin aidatını alan insanlar kaçınılmaz olarak bu düzen içinde patronlaşıyorlar ve karşıtlarına dönüşüyorlar” şeklinde konuştu.

‘İŞÇİLER SÜRECE KATILMALI’

Mevcut sistemi piramide benzeten Altan, şunları söyledi: “En tepede bir genel başkan, onun altında yönetim kurulu, yönetim kurulunun da altında atanmış temsilciler var. En altta ise sürecin dışına itilmiş işçi kitleleri. ‘Sendikal kriz’ diye tanımlanan şey de aslında sendikaların işçilerin desteğinden yoksun kalmasından kaynaklanıyor. İşçileri sürece katmazsanız, onların desteğini alamazsınız. Dolayısıyla biz bu pramidi tersine çevirmek istiyoruz. En tepede bir işçi meclisi olacak. Yönetim kurulu üyeleri arasında da bir hiyerarşi olmayacak. Ayrıca, yöneticiler, üretimden kopuk olmamalı, aksine üretimin ve işçilerin pratik olarak içinde yer almalı. Günlük işleri yapmak için profesyonel kadrolardan oluşturulan bir yürütme kurulu kurulabilir. Sendikalar bugün de onlarca uzman çalıştırıyor. Bu sistemi değiştirmemiz lazım. Ana ayağı da doğrudan demokrasi. Delege sistemi zaten en büyük adaletsizliği sağlıyor.”

İki yıldır sendikal hareketin sorunları, ilkeleri ve pratikte yapması gerekenler üzerine tartışmalar yaptıklarını anımsatan Bahadır Altan, “Bu hareketi başlattıktan sonra gördük ki, bir sürü sendikada tabandan işçiler aynı taleple muhalefet yürütüyorlar” dedi.

‘AMAÇLARI İKTİDARLARINI KORUMAK’

Hava İş Sendikası üyesi ve Gökkuşağı Hareketi Sözcüsü Bahadır Altan, geçtiğimiz günlerde bildiri yayınlayarak Türk İş yönetimini eleştiren 10 genel başkan için, “Bunların meselesi işçileri sürece katıp mücadele etmek değil, şov yapmak, mücadele ediyormuş gibi yapmak ve kendi iktidarlarını korumak. Biz de diyoruz ki iktidar ve direniş her yerdedir. Sendika yönetimine karşı direnişteyiz” dedi.

Altan, “Türk-İş genel kurulunda bir liste oluştarabilir misiniz?” sorusuna, “Üst kurul delegelerine sahip değiliz. Ancak görüşlerimiz mutlaka orada ifade edilecektir. ‘Kumlu gitsin, Öztaşkın gelsin’ diyerek bu sendikal krizi aşmak mümkün değli. Tabanın sesini oraya yansıtabilmemiz önemli. Öncelikle bunu kendi sendikalarımızda yapmalıyız” yanıtını verdi.

“İlkelerimizi sendika yönetimlerinde olmamamıza rağmen tabanda tartışıp uygulamaya çalışıyoruz” diyen Altan, “Bunları yapmak için tüzel kişiliğe ihtiyaç duymuyoruz. İşçileriz, sözümüz var ve bunu da özgürce söyleme hakkımızı kullanıyoruz. Bundan rahatsız oluyorlar. İşyerlerinde işçilerle bağımız var. Örneğin bir bülten yayınlıyoruz ve dağıtıyoruz. “İşyerinde yabancılar bildiri dağıtıyor” diye sendika yöneticileri bizi polise ihbar edebiliyor. Ancak biz bu faaliyetimizi sürdüreceğiz. Varız ve var olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gökkuşağı hareketi / sendika içi demokrasi /

Comments

  1. hadrian diyor ki:

    5 yıldızlı otellerde toplanan lüx otomobillerle dolaşan sendika agaları işçi haklarını savunamaz çünkü işçilerin sorunlarından bi haberler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.